През третото тримесечие безработицата в България намалява с 1,2 процентни пункта на годишна база до 10,8%, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ).
Намалението на безработицата при жените е по-голямо в сравнение с мъжете - коефициентът намалява съответно с 1,4 и 1,1 процентни пункта, като достига 9,9% при жените и 11,5% при мъжете.
Данните на националната статистика показват устойчив спад на показателя от началото на годината. В сравнение с второто тримесечие на 2014 г. е налице понижение - безработицата тогава е била 11,4%.
Спрямо първото тримесечие равнището на безработицата също намалява – през януари-март тя е била 13%.
Данните на статистиката за младежката безработица към септември също са позитивни. През третото тримесечие коефициентът на безработица при младежите до 29 години е 15,7%, или с 4,2 процентни пункта по-нисък в сравнение със същото тримесечие на миналата година. За предходното тримесечие младежката безработица е била по-високо – 16,8%.
Тревожни остават обаче данните за броя на продължително безработните (от една или повече години). През третото тримесечие НСИ отчита пореден ръст в броя на хората, които спадат към тази група. За юли-септември делът на продължително безработните е бил 61,3% от всички хора без работа. В сравнение с третото тримесечие на предходната година този дял е по-висок с 2,3 процентни пункта. За януари-март делът им е бил 58,8%, а за април - юни – 58,2%.
През третото тримесечие на годината общият брой на заетите на 15 и повече навършени години е 3,06 милиона души, а относителният им дял от населението на същата възраст - 49,3%. На годишна база относителният дял на заетите лица се увеличава с 1,1 процентни пункта.
Данните към септември са положителни, защото отчитат ръст в заетостта - за периода април-юни 2014 г. общият брой на заетите лица на 15 и повече навършени години е бил 2,9 милиона души.
Още новини за България четете в Investor.bg

Творби от ранните години на колумбийския художник Ботеро отиват на търг
Базираният в Люксембург Innovation Fund, собственост на Eurobank Group, инвестира в CSoft
Столичната община премахва незаконните конструкции на „Капитолия“ в Борисовата градина
Васил Велев: Обявените от правителството мерки може да не са достатъчни за дефицит до 3%
Wall Street отваря с ръстове в очакване на доклада на Nvidia*
Правителството поиска до края на май 100% от печалбата на държавните предприятия
Шофьор потопи Tesla Cybertruck в езеро, докато тества режим за вода (+ВИДЕО)
Иво Христов оглавява подготовката за "Евровизия" 2027
Павлета Пеловска: Във водния сектор не можем просто да планираме, време е за действия
3 зодии обръщат нова страница след 21 май
Шампионът Левски готви сензационен трансфер!
ЦСКА готви тотална разпродажба!
Гръм от „Герена“! Мечката става шеф в Левски
Европа видя силата на "сините": Левски изхвърли шампионите на Казахстан и Израел
Намалиха капацитета на „Васил Левски“
Мачовете по телевизията днес, 20 май
Психотерапевтът Милица Бельовска: Тийнейджърите не искат лекции, а разбиране
Поверия за празника на св. св. Константин и Елена
Филмовият проект „Дълговете на инспектора“ на Теодора Маркова спечели награда в Кан
Трикове как да подобрите съня чрез дизайн на спалнята
5 фатални грешки, които допускате в отношението си към партньора
Maserati GT2 Stradale направи своята ексклузивна премиера в София
Вицепремиерът Иво Христов ще организира "Евровизия 2027" в България
Краткосрочното отдаване на стаи и апартаменти изисква регистрация, напомнят от Община Варна
МОН публикува ключ за верните отговори на матурата по БЕЛ от днес
Двама заместник областни управители встъпиха в длъжност във Варна
Решено: Пенсиите вече няма да се бавят при празнични дни
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара
НАСА променя плановете си за мисията „Артемида 3“ и отлага кацането на Луната
Трагичен инцидент в Starbase преди изстрелването на Starship V3
В Япония отвори врати първата в света лаборатория, управлявана изцяло от роботи