Макар и бавно, мебелната индустрия в България се развива, но в последните години разчита повече на износа, отколкото на вътрешното потребление, сочат данни от сектора. Въпреки това някои предприятия очевидно изпитват затруднения напоследък, като в регистъра на публичните продажби само в последните 10 дни са качени няколко обявления за разпродажба на имущество на предприятия от сектора.
Едно от тях е свързано с габровската „Солекс Инвестмънт“, която продава своите мебели под търговската марка MeBex. Частен съдебен изпълнител продава няколко складови помещения и административна сграда на компанията за сумата от 235 хил. лева. Продажбата е с цел да бъдат удовлетворени взимания на кредитора на компанията – Първа инвестиционна банка (ПИБ), става ясно от обявата.
Производствените мощности на друга фирма от сектора – "Транс – 76" и отново находяща се в Габрово, пък са обявени за продан по искане на „Българо-американска кредитна банка“. Началната обявена цена в този търг е малко над 487 хил. лв.
За малко над 550 хил. лева пък се продават три поземлени имота на петричкото предприятие „Рондиа“, произвеждащо основно столове и маси.
Преди броени дни представители на дървопреработващи и мебелни предприятия коментираха предизвикателствата пред бранша, свързани основно с недостига на суровина. За проблема с липсата на дървесина призна и земеделският министър Десислава Танев в петъчния парламентарен контрол.
Тя обаче коментира, че в момента причината са лошите атмосферни условия, които ограничават достъпа до горите. През миналата година износът на дървесина, която може да бъде ползвана за мебелната индустрия, е бил само 4% от общия износ, посочи Танева.
В годините на кризата мебелните предприятия коментираха, че липсва търсене – както в страната, така и в чужбина, на техните продукти.
Въпреки тези новини, макар и бавно - секторът се развива
Въпреки търговете за разпродажба на активи мебелната индустрия, макар и бавно, се развива. Определено в последните години обаче секторът разчита на износа, а не на вътрешното потребление, коментира пред Investor.bg Елица Ненчева, която е изпълнителен директор на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП).
Последните данни на Министерството на икономиката за 2013 година пък сочат ръст от 3,5% на износа на мебелната и дървообработващата индустрия у нас. Основните пазари са Германия, Италия, Франция, Чехия и Великобритания. Оборотът на външните пазари на предприятията, произвеждащи мебели, възлиза на 408 млн. лева - съизмеримо с оборите на фирмите на българския пазар - малко над 478 млн. лева.
От БКДМП провеждат обучения на своите членове как да се справят с предизвикателствата на чуждите пазари и насърчават създаването на експортни консорциуми. Наблюденията са, че вече има опити за неформални сдружения на компаниите, които да работят заедно за износ на продукцията си.
Пазарите, които атакуват нашите производители, се разрастват и освен към страните от Европейския съюз, вече се насочват и към Арабския свят и бившите съветски републики.
Като цяло от сектора се оплакват от недостига на суровина, обясни още Ненчева, посочвайки че в Камарата има сигнали за несигурността на доставките в редица региони, включително и в Троян. От сектора очакват мораториумът за износ на дървесина все пак да подобри ситуацията и призовават за анализ от страна на Министерството на земеделието и храните по отношение на недостига на суровината.
"Макар и бавно, нещата се получават", оптимист е Ненчева за развитието на сектора през тази година.
Още икономически анализи четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Тръмп: Уорш ще се изправи пред „малко враждебен“ Управителен съвет на Фед
Европа иска да върне баланса в търговията с Пекин, но не спира да купува китайски климатици
Стоил Цицелков: Политиката във Венецуела ще има все по-голяма роля в етапа на възстановяване
Липсата на горива в Русия бави доставките на храни, опашки за бензин се виждат от космоса
SOFIX се повиши в петък, но на седмична база реализира спад
3 заболявания, които изчезват през лятото
Късна емисия
Откриха тялото на едно от издирваните деца в река Струма
Измама за 400 000 евро в Гърция: Лекари източвали здравната каса
Как дестинациите се адаптират към кризи и климатични промени?
Мачовете по телевизията днес, 4 юли
След Джейлън Браун Филаделфия се цели и в Краля
Египет оцеля след дузпи срещу Австралия
Местят Мексико - Англия заради гръмотевична буря
Янев се извини за Кюстендилеца и обеща други като Сенси в ЦСКА
Гриша Ганчев: За Левски или добро, или нищо. Литекс ще се върне в елита
Таро карта за 4 юли, събота
Дневен хороскоп за 4 юли, събота
Критични дни през юли за всяка зодия
13 маникюра в екзотични цветове за лято 2026 (Снимки)
Д-р Бранимир Кирилов и кампанията „Лекувай се в България“: Кауза, която защитава пациентите
Какво означава, ако често виждате 11:11?
EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл