Адвокатите на подсъдимитe по делото "Килърите" поискаха съдът да изслуша вътрешния министър Цветан Цветанов.
Поводът бяха думите на МВР шефа, че има съдии, на които няма доверие. Министърът даде пример с делото "Килърите", което по думите му трябвало да се наблюдава от Висшия съдебен съвет.
Предложението министърът да бъде извикан в съдебната зала беше направено от адвокат Лъчезар Таков, който защитава бизнесмена Георги Вълев, смятан за поръчител на две убийства.
Според Таков Цветанов би трябвало да отговори дали е осъществявал контакт с някой от членовете на съдебния състав и какво има предвид с желанието си за поощряване на съдебния състав.
Прокурор Стефка Якимова възрази с аргумента, че показанията на министър Цветанов с нищо няма да допринесат за изясняване на факти от делото.
Адвокат Анатоли Дочев пък призова председателят на съдебния състав от Шуменския окръжен съд съдия Димчо Луков сам да си направи отвод като гаранция за независимостта на съда.
Подсъдимият Петър Стоянов-Сумиста изтъкна, че с поведението си министър Цветан Цветанов показва, че знае много за делото "Килърите".
След 15-минутна почивка съдът обяви, че оставя без уважение искането за разпит на МВР-шефа.
"Изказвания на длъжностни лица, на журналисти в медиите и други, са без значение за състава на съда. При вземането на решения той се ръководи само и единствено от вътрешните си убеждения", аргументира определението си съдия Димчо Луков.
По-рано адвокатите по делото Марин Марковски, Димитър Марковски и Божидар Георгиев, които защитават подсъдимия Райчо Стойнев, както и резервният му защитник адвокат Анатоли Дочев, отнесоха глоби от по 1000 лева заради това, че с отсъствието си са възпрепятствали подновяването на заседанието по делото.
Подсъдими по делото са Петър Стоянов-Сумиста, Васил Костов-Кеца, Янко Попов-Туцо, Георги Вълев, Петър Атмаджов и Райчо Стойнев. Сумиста е обвинен като ръководител на престъпна група за убийства, телесни повреди и палежи.
Групата отговаря пред Темида за организирането на три убийства – на бизнесмена Борислав Георгиев, на великотърновския адвокат Петър Лупов и на шуменския бизнесмен Румен Рачев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Куба е изчерпала запасите от горива и е потопена в мрак и протести
Кадър на деня за 14 май
S&P 500 и Nasdaq постигнаха нови рекорди
Търсенето от финансови компании съживи наемите на офиси в Лондон
ЕС и НАТО ще създадат „военен Шенген“ за по-бързо придвижване на войски и техника
ОПЕК+ планира да завърши увеличението на квотите за добив на петрол
Времето в петък: Слънце, следобедни бури и захлаждане
Църковен празник на 15 май и поверия според народните вярвания
Добри новини за няколко зодии в хороскопа за 15 май 2026
Френч тост или палачинки: Кой избор е по-добър за кръвната захар?
Helpbook сигнал: Над 10 кучета живеят в частен двор, смрадта е непоносима
Спортът по телевизията днес, 15 май
Мачовете по телевизията днес, 15 май
Реал Мадрид вкара само два на слабак №1
ЦСКА трепери! Звезда пропуска Вечното дерби с Левски и финала за Купата?
Невероятно: Байерн Мюнхен пожела български вратар! + ВИДЕО
Гръм! Участник в Шампионска лига също идва за ас на Левски!
DARA класира България на финала на „Евровизия 2026“
Нумерологична прогноза за 15 май
Таро карта за 15 май, петък
Пилешка салата с кисело мляко
3 зодии са магнит за пари и късмет на 15 май, петък
Домашни пуканки без излишни мазнини
Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Учени алармират: Мощните тайфуни ще станат още по-силни и до 5 пъти по-чести
Огромен астероид, способен да унищожи цял град, се приближава към Земята
Curiosity на НАСА засне скалата, заседнала в роботизираната му ръка
Една невероятна теория гласи: Други версии на вас може би вече влияят на живота ви
Вулкани може да са „заключили“ Земята в 56-милионна ледникова епоха
Китай наблюдава изкуствени човешки ембриони в космоса