IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Има нещо гнило в избеГалеви

Можели безпроблемно да минат границата с Гърция и Румъния

Къде ли сa Братя Галеви...Снимка: архив, Булфото

Къде ли сa Братя Галеви...Снимка: архив, Булфото

Братя Галеви все още не са се предали. Официално срокът за това изтече вчера в 18 часа. Те така или иначе не го сториха, с което „дариха” 100 хил. лева на държавата. Това именно е тяхната гаранция, наложена им още по време на предишното им задържане.

Общо взето слуховете пратиха Галеви в най-различни точки на света, но не и там, където трябва да излежават присъдите си  в затвора в Бобов дол.

"Случаят би следвало да се разглежда като частен, а не като проблем със законодателството", коментира пред bTV Анастас Анастасов, депутат от ГЕРБ и председател на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.

Той подчерта, че ако Пламен Галев и Ангел Христов бъдат заловени, това нямало да доведе до увеличаване на присъдата им, но е възможно лекият режим на изтърпяване на наказанието да се утежни. 

Анастасов призна, че 7-дневният срок, в който съдът трябва да уведоми прокуратурата за решението си, се допуска  вакуум, който създава проблем. По думите му в глобалния свят "за 10-12 часа вие може да сте в Мексико".

"Другият проблем е, че ние сме член на ЕС. Няма проблем при преминаването на границата на Румъния и Гърция. На вътрешна граница не се проверява, въпреки забраната им да напускат страната", каза още Анастасов. 

Проверка се правило, ако напускаш външна граница на ЕС, където вече се пътувало с паспорт, а не с лична карта. 

Изчезналите дупнишки бизнесмени от миналата година имат забрана на напускане на територия на страната, а не в ЕС, разясни Аанастасов. 

Той все пак заяви, че прокуратурата е можела да поиска промяна на мярката им за неотклонение и те отново да бъдат задържани. 

Мярката за неотклонение в съдебния процес се променя по искане пред съда, когато са възникнали нови обстоятелства, обясни Анастасов и отбеляза, че прокурорът по делото е имал възможност да направи това.

"Лично мнение, за да не засегна колегата, но според мен, когато имаш някакъв обществен интерес, и то така значим, би следвало да направиш всичко възможно да предотвратиш възможността това лице да се отклони от изтърпяването", каза зам.-председателят на парламента.

"Изчезването на братя Галеви ми изглежда много гнило", коментира и шефът на Митниците Ваньо Танов пред bTV. 

По думите му зад случая с осъдените като престъпни босове дупнишки бизнесмени Пламен Галев и Ангел Христов, които бяха обявени за национално издирване, има задкулисни уговорки. 

Според него от самото начало за задоволяване на общественото мнение е имало пазарлък, след като се е стигнало дотам да се определя къде да си изтърпяват наказанието. 

"Тоест, да си изтърпяваш наказанието, и то в открит тип... Знаете, имаше един такъв, който изтърпяваше в открит тип, Митьо Очите, който прекара цялото си време по барове. Това, мисля, че нямаше никакъв възпитателен и положителен ефект, и възпиращ. Цялата история е доста гнила. Не мога да си представя, че в друга държава ще се съгласят да изтърпяваш наказанието си в дома си", категоричен е Ваньо Танов. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата