Делото срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов беше отложено за 24 януари догодина. Цветанов е подсъдим за това, че е отказал да разпореди подслушване на бивш полицейски началник от Велико Търново, въпреки че е имало разрешение от съда.
Ексминистърът написал "Не!!!" върху всяко от шестте съдебни разрешения за подслушване и така възпрепятствал разследване срещу тогавашния разузнавач от Велико Търново Орлин Тодоров и няколко души от престъпния контингент през 2009 година.
Софийският градски съд даде ход на делото днес, след като първият съдебен състав си направи отвод по искане на прокуратурата заради публикации в медиите.
За заседанието през януари ще трябва да се явят петима свидетели. Днес бяха разпитани трима.Близо два часа прокуратурата подробно обясняваше как ексътрешният министър шест пъти е написал "Не!!!" и го подчертал, а след това се подписал. Цветанов умишлено е отказал да разпореди подслушването, настоя обвинението.
Орлин Тодоров, който впоследствие оглавява и звеното за борба с организираната престъпност, все пак е бил подслушван, а после и арестуван, предаде БТА.
Разработката срещу него започнала в звеното за Вътрешна сигурност в МВР, но местните служители били извикани в София, където им било разпоредено веднага да приключат делото, защото в противен случай местната им структура щяла да бъде разформирована. Пак според свидетели по процеса - предимно оперативни работници и началници на дирекции в МВР, имало данни как Тодоров поддържа контакти с престъпния контингент.
Тогавашният началник на "Вътрешна сигурност" Румен Ганев обаче обясни, че практиката била да бъдат приключвани оперативни дела, след като вече има образувани досъдебни производства.
След края на съдебното заседание Цветанов отрече да е "разпъвал чадър" над Тодоров.
Делото ще върви по съкратената процедура, като няма да бъдат разпитвани част от свидетелите. Сред тях са тогавашният председател на съда във Велико Търново Даниел Минов и двамата прокурори, искали подслушването на Орлин Тодоров.
Както Dnes.bg писа, по-рано стана ясно, че адвокатите на бившия вътрешен министър вече са подали жалба в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Според тях е нарушена презумпцията за невиновност на Цветанов, като прокуратурата си е позволила да коментира факти от разследване срещу него и на практика го е обявила за виновен.
Това според единия от защитниците на Цветанов - Ханс Петер Ул, е нечувано и скандално, особено заради това, че се е случило непосредствено преди изборите.

След успеха на SpaceX на борсата Tesla вече не е „златното дете“ на Илон Мъск
ООН отчете най-много убити и ранени мирни жители за месец в Украйна от 2022 г. насам
Удвояването на периода за гражданство удари най-популярната програма "Златна виза" в Европа
Глобалните бюджети – възможност за по-добър контрол в българското здравеопазване
SpaceX притежава истински бизнес, който носи много пари
Стартът на търговията със SpaceX даде тласък на Wall Street в последния ден от седмицата
Андрей Гюров и съпругата му пеят "Знам място по-добро" на концерт на БГ Радио (+ВИДЕО)
"Дигитална деменция" - как устройствата увреждат психиката ни (ВИДЕО)
В "България сутрин" на 14 юни от 9:30 часа: Какво представлява атихифобията?
Рецепта за лесен бабин кекс с кисело мляко
Пулишич напусна на почивката при победата на САЩ, но успокои феновете за контузията
Алфаро след 1:4 от САЩ: Парагвай получи болезнен урок на старта на Световното първенство
Марш след 1:1 с Босна: Ценна точка за Канада, но трябва да учим бързо
Барбарес след 1:1 с Канада: Босна не се възползва от шансовете си, но точката е заслужена.
Лудогорец натиска за смяна на Станислав Тодоров, избухна скандал в БФС
Левски се отказва от Лукас Вентура? Бразилецът поиска заплата от 500 000 евро
Любовен хороскоп за 15 – 21 юни
Нумерологична прогноза за 13 юни
Мексиканска салца
Новолуние в Близнаци на 15 юни: Търсим радостта, но показваме и талантите си
Таро карта за 13 юни, събота
Дневен хороскоп за 13 юни, събота
Отличиха варненеца Иван Иванов на галаве вечер в Будапеща
Добри са условията за туризъм в планините
Тежко остава състоянието на едното от пострадалите деца
Вятър и превалявания на много места днес
Огнеборците са реагирали на 58 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (13 юни)
Мъж, изпаднал в клинична смърт, разказва за срещата си с Бог в рая
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
SpaceX излиза на борсата с най-голямото първично публично предлагане в историята
Астрономи са напът да разрешат мистерията на „малките червени точки“
Рядка акула-гоблин бе заснета на изумителна дълбочина в океана