Кандидатите за ръководител на Инспектората към Висшия съдебен съвет /ИВСС/ на Съюза на съдиите в България - Вера Чочкова и Теодора Точкова, бяха изслушани в Съдебната палата днес.
Те изложиха вижданията си за работата на Инспектората и за проблемите с натовареността на съдиите в България пред юристи и представители на неправителствени организации. И двамата кандидати са на мнението, че у нас трябва да се въведат стандарти за натовареността на съдиите, предаде БТА.
Вера Чочкова подчерта, че не винаги инструктивните срокове за решаване на дела са справедливи, а най-натоварените съдии понякога се превръщат в най-лесни жертви за Инспектората. По думите й знакът за равенство между бързината и качеството на работата на магистратите, който Инспекторатът е поставял до момента, е недопустим. Теодора Точкова отбеляза, че у нас съществува дисбаланс между софийските съдилища и останалите, тъй като софийските са по-натоварени. Според нея трябва да се анализират резултатите от проверките, които ИВСС е вършил и да се предоставят на Висшия съдебен съвет, който да се справи с проблема.И двамата съдии се обединиха около мнението, че Инспекторатът трябва да проверява работата на Върховния касационен съд. Според тях обаче темата е чувствителна, защото става въпрос за работата на най-авторитетните съдии.
Според Вера Чочкова щатът към инспектората трябва да бъде увеличен, защото много от дейностите му са подценявани. По думите й това би било в интерес на магистратите, защото никой няма нужда от "страхливо и некачествено правосъдие".
Присъстващите останаха доволни от изслушването на съдиите, като се обединиха около мнението, че кандидатите са добре подготвени. Ръководителят на "Правната програма" в Института "Отворено общество" Иванка Иванова посочи, че номинирането на съдиите Теодора Точкова и Вера Чочкова е направило невъзможно за политиците да твърдят, че няма кандидати за главен инспектор в ИВСС. Правейки аналогия с избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС, Иванова добави, че вече е станало невъзможно за Народното събрание да направи несъстоятелна кандидатура за главен инспектор.
Председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев заяви, че отговорът на въпроса "кой ще пази пазачите?", визирайки ИВСС, се крие в професионализма на служителите на Инспектората. Той добави, че политиците са се уверили, че излъчването на кандидат за ръководител на Инспектората не е лесна работа и това, че не са успели да го направят, показва, че нещо им пречи. По думите му обаче това, че на тях нещо им пречи помага на обществото да се развива напред.
Междувременно Управителният съвет на Асоциацията на прокурорите в България номинира за главен инспектор на Инспектората към Висшия съдебен съвет прокурор Атанас Гебрев. В момента той е ръководител на сектор „Инспекторат“ в отдел „Административен“ при Върховна касационна прокуратура.
Прокурор Гебрев е магистрат с 24-годишен стаж, придобит от работата в различни органи на съдебната власт – следствие, съд и прокуратура.
Според Асоциацията на прокурорите неговият дългогодишен практически опит е гаранция за притежаваните сериозни и задълбочени познания относно спецификите на организацията на работа на всички съдебни органи.
Прокурор Гебрев познава проблемите в различните органи на съдебната власт и има конкретни идеи и предложения, както за подобряване на тяхната работа, така и за издигане авторитета на съдебната власт, аргументират се колегите му.
От асоциацията изтъкват още, че неговата работа като ръководител на сектор „Инспекторат“ във ВКП е допринесла за запознаването му със спецификата на инспекторската дейност при извършване на проверки и ревизии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Превръща ли се отново Великобритания в портата към Европа за азиатските автомобили?
Икономиката на Израел е нараснала силно преди примирието в Газа
В края на първата седмица на КОП30 – ключови въпроси без отговор и зрелищни протести
Hyundai Motor ще инвестира 86 млрд. долара в Южна Корея след споразумението със САЩ
Желязо-въздушните батерии могат да променят пазара на съхранение на енергия
Новата руска крилата ракета „Буревестник“ тревожи НАТО
Спас Ташев: Виждам мек европейски натиск върху РСМ за Коридор №8
Астрологът Светлана Тилкова – Алена почина на 70 години
Полицията срещу пияни и дрогирани шофьори: Проверени са 12 337 коли
Обедна емисия
"Мърсотия и хаос": Долни Богров блокира достъпа до неделния пазар
Тухел забрани червените картони на английските национали
Бивш национал: България ще прогресира при Александър Димитров
Селекционерът и вратарите на България уважиха поклонението пред Стоян Йорданов
Акрам Бурас засилва шампионския манталитет в Левски
Алберт Попов се класира на 23-о място в първия слалом при мъжете от новия сезон
Цветомир Найденов се подигра на национал на България
Шоколадов пудинг без захар под 500 калории
Новолуние в Скорпион на 20 ноември – променяме живота си
5 амулета, които ще ви донесат повече късмет до края на 2025-а
Седмична таро прогноза за 17 – 23 ноември
Картофено пюре с черен трюфел
Нумерологична прогноза за 16 ноември
Тъжна вест! На 70 г. почина астроложката Алена
Черно море Тича допусна трета загуба в баскетболното първенство
Хванаха за ден 33-ма шофьори с алкохол или наркотици
Варненци излязоха на протест срещу Зелената зона
Има шанс за дълги почивки около Коледа и Нова година
Пилот с българско гражданство загина в Хърватия
Китай откри най-голямото находище на злато от 1949 г.
Телескопът James Webb изготви първия „метеорологичен доклад“ за екзопланета
Да „паднеш“ върху Слънцето: впечатляващият кадър на Андрю Маккарти
Уникална мозаечна игрална дъска на маите е открита в Гватемала
Кометата C/2025 K1 (ATLAS) се разпадна на три части след преминаване край Слънцето
Вселената става по-студена и „безжизнена“