В съдебната власт има твърде много страх, чинопочитание, твърде много несмеене да се вземе думата и да се говори. На заседанието вчера Висшият съдебен съвет, като еманация на административната номенклатура, показа именно това, заяви пред БНР министърът на правосъдието Христо Иванов.
Вчера кадровиците отделиха над час, за да обсъждат реплика на правосъдния министър, че обсъждането на съдебната реформа с пловдивски съдии преминало като "партийно събрание в Северна Корея".Може би е било неадекватно моето сравнение за това, което се случи в Пловдив. Аз казах на колегите, че по никакъв начин не искам да ги обидя. Ценя мненията им, дори да не сме съгласни по конкретни точки. /…/ Но на ниво ВСС наистина се потвърди този "севернокорейски" образ, защото тази все по-дълбока загуба на връзка с реалността, която виждаме – това вживяване в ролята на някакви цензори, тази фелдфебелщина, която през цялото време излиза на преден план, тия доста авторитарни комплекси на мнозинството, които избиват, коментира Христо Иванов.
Мнозинството във Висшият съдебен съвет (ВСС) излезе с позиция, че само Велико Народно събрание може да го реформира. Отрицателна позиция по предложенията за реформа в съдебната власт дадоха преди дни и от Асоциацията на прокурорите.
Всичко това започва да изглежда така, че едни хора просто се борят за столовете си и за удържането на статута си на привилегировани членове на съдебната номенклатура, коментира министърът и допълни, че това не изглежда добре.
Не е въпросът да намерят едно позитивно нещо в толкова голям законопроект, самите те да направят предложение за неща, които трябва да се случат. Всичко беше "не", "не", "не". Не е удържима позиция това, при положение че за всички е видно,че реформа трябва да има, най-вече в прокуратурата, заяви правосъдният министър.
Според него необходимостта от реформа в прокуратурата е сериозна и тя ще става все по-ясна, включително и от гледна точка на международните констатации.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът поскъпва, разговорите между Иран и САЩ остават във фокуса на инвеститорите*
САЩ чакат Русия да вземе Донбас и преговорите за мир да продължат
Куба има малко варианти за отговор при военен натиск от САЩ
Гръцките акции срещу Nasdaq 100: Кой пазар се представи по-добре през последните 5 години?
Съобщение за проект на мирно споразумение между САЩ и Иран обнадежди пазарите
След посещението на Путин в Пекин Русия ще пласира облигации, деноминирани в юани
Автомобилите с ръчни скорости изчезват до 2030 г.?
В "България сутрин" на 23 май от 09:30 часа: Опасни ли са хранителните добавки?
Рецепта за италианско предястие с пушена сьомга
САЩ започват военни учения над Венецуела
Обявяват първото класиране за прием в детските градини и ясли в София
3 зодии привличат финансов успех между 25 и 31 май 2026 г. – съдбата им носи големи пари
Вратарят на Монтана потегли за Мондиал 2026
Локо София с резервите срещу Спартак Варна
Рико Верхувен с рекорден хонорар за мегабитката срещу Усик + ВИДЕО
Христо Янев награди ЦСКА
Огромни суперлативи за новия герой на ЦСКА
Голям трансфер: Левски продава звездата си в Англия?
Как да остарявате с гордост без антиейдж обсесия
Кекс с череши и рикота за Черешова задушница
Гергана Филипова и Мирослав Тънгаров спечелиха двата кастинга на Театър„ София“!
Женски хороскоп за юни 2026
„Опасно близо“, петата книга от поредицата за една от най-харесваните детективки в жанра – Трейси Кросуайт
Нумерологична прогноза за 22 май
Виц на деня - 22 май
Хороскоп за 23 май 2026
Мачовете по ТВ днес (22 май)
Битката за спасение в Първа лига се решава днес
Без ток във Варна на 22 май 2026
Времето във Варна на 22 май 2026
Отслабването на океанските течения може да удари Европа
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона