Състав на Апелативния съд в Пловдив увеличи с една година и осъди на две години затвор Ахмед Муса Ахмед - имам на пазарджишката джамия "Абу Бекир".
Той бе признат за виновен за разпространение на антидемократична идеология, насаждане на омраза и участие в нерегистрирана организация.На Муса бе наложено и административно наказание - глоба в размер на 5000 лева. Той има и условна присъда 3 години, която заради новото наказание също става ефективна.
Магистратите освободиха от наказателна отговорност Абдуллах Салих - районен мюфтия на Пазарджик, и Саид Мутлу - имам на Сърница, които бяха с условни присъди. На тях им бяха наложени глоби съответно по 3000 и 4000 лева, предаде БТА.
Присъдите на останалите 10 подсъдими по делото останаха непроменени - глоби. Решението подлежи на обжалване в 15-дневен срок.
На съдебното заседание в Пловдив присъстваха районни мюфтии и главният мюфтия Мустафа Хаджи. Преди произнасянето на присъдите Хаджи заяви, че вярва в невинността на подсъдимите и застава зад всички служители на мюсюлманското вероизповедание.
Според него "делото е скалъпено от медиите и прокуратурата и е дискриминационно спрямо мюсюлманите".
На излизане от залата защитниците на подсъдимите съобщиха, че ще обжалват решението пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург.
Имаме тази готовност, защото не сме си правили илюзии, че при всичките лъжи и истерии, които се изсипаха по това дело, ще се мине без Страсбург, коментира Васил Василев - един от адвокатите на подсъдимите.
Виктор Янков от Апелативната прокуратура каза, че най-напред ще се запознаят с мотивите на съда и след това ще решат дали ще обжалват.

В Техеран започна поклонението пред тленните останки на аятолах Али Хаменей
Nvidia подпомага растежа на изкуствения интелект с модел за споделяне на приходи
Богатите французи се въздържат от инвестиции в страната, обмислят да заживеят в чужбина
Руската армия твърди, че е превзела град Константиновка в Източна Украйна
Тръмп възхвали Америка и критикува комунизма в реч преди тържествата за 4 юли
Водородната икономика е в упадък, но не е победена
Обедна прогноза
Пети ден без следа от 11-годишната Наталия от Константиново
Ретро парад с благотворителна кауза събра стотици в Бургас
НАП откри нарушения в 100 обекта по Черноморието за седмица
Украински дронове удариха обекти край Санкт Петербург
13 души са задържани при акцията на ГДБОП във ВиК - Бургас
Голяма "въртележка" в ЦСКА
Парагвай - Франция
Ясно е в колко часа Гришо излиза на Уимбълдън днес
ОФИЦИАЛНО: Левски преподписа с още един ас + ВИДЕО
Левски се подсилва и с бивш на Цървена звезда?
УЕФА удря рамо на ЦСКА в Европа!
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Карадимов, КЗК: Заварихме една икономика, която е тежко деформирана
Бойко Рашков коментира кога е започнало строителство в "Баба Алино"
Лингорски, БНБ: Еврото няма ефект върху инфлацията
Божанов: Грешка беше, че подкрепихме Десислава Атанасова за КС
Работещите в „Градски транспорт“ – Варна се готвят за протест
Земетресение близо до Варна
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл