"Мълчанието прави от хората страхливци. Ако ние не кажем своята позиция, ще станем мълчаливи съучастници на това, което се случва". Това каза председателят на ВКС Лозан Панов пред журналисти днес по повод на проверката, която беше образувана срещу него за речта му по време на отбелязването на 135-годишнината на съда.
Панов заяви, че доброто и злото са въпрос на избор, а свободата е по природа. Той благодари на всички негови колеги, които са застанали "зад едно от най-важните постижения на демократичните общества - свободата човек да се изразява", предаде БТА.
"Когато в качеството си на председател на върховна институция ставам свидетел на това как бяха бламирани ключовите промени в Конституцията, аз не само се възползвам от това право, но и считам, че то е мой дълг, който трябва да реализирам", добави Панов.
Той заяви, че ще продължава да го прави, независимо от това какви проверки и заплахи ще бъдат отправяни срещу него.
В коментар на тезата, че когато един законопроект стане закон, не трябва да се коментира, Панов заяви, че законът не е нещо статично и всички юристи имат право да изразяват своята позиция.
Етичната комисия на ВСС беше сезирана от сайт заради речта на Панов по време на честванията на годишнина на Върховния съд.
В политиката нищо не става случайно и ако нещо се е случило, значи така е било замислено, каза тогава Панов цитирайки президента на САЩ Франклин Рузвелт.
"Ако за четвърт век демократично съществуване държавата и обществото ни бяха поставени под пълен олигархичен контрол, значи така е било замислено. Ако през това време два милиона българи напуснаха страната, сред които и голяма част от цвета на нацията, значи така е било замислено. Ако тези, които останаха не вярват, че съдебната система е справедлива, не вярват, че партиите ги представляват, че органите на реда ги защитават, не вярват на институциите и медиите, значи така е било замислено. Ако в едно отворено и свободно общество, за каквото ние се считаме на хартия, търсенето на истината го наричат преврат, значи така е било замислено", посочи в речта си Лозан Панов.
"Сигурно днес отново ще бъда обявен за атентатор, който ще извършва преврат. Ако българската олигархия си има държава, то тогава всеки опит властта да бъде върната в ръцете на гражданите наистина може да се нарече преврат", заяви още председателят на ВКС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Десет риска, които могат да преоформят световната икономика през 2026 г.*
Николас Мадуро: Невинен съм. Все още съм президент на страната си
Европейските фондови борси затвориха на положителна територия
Путин нареди ускоряване на икономиката и спад на инфлацията до началото на лятото
SOFIX докосна връх от над 1200 пункта в сесията, но отстъпи на финала
Анализатор: Големият риск пред Венецуела е вътрешната дестабилизация
Четири зодии привличат късмет и добри финанси на 6 януари
Ердоган в разговор с Тръмп: Венецуела не бива да се тласка към нестабилност
Ролята на Радев в политическата криза: Катализатор, но не и лидер с мнозинство
Славчо Велков: Зад задържането на Мадуро стои сделка, а не военна операция
Вижте кошмарните статистики на Аморим в Ман Юнайтед
Мач на Реал Мадрид в Европа ще е пред празни трибуни
Левски се чуди как да изгони бек
Драма в Африка и Египет е на 1/4 финал
Национал на България с голям трансфер във Франция
Звезда на България продължава да мачка в Русия
3 важни поверия за Ивановден
6 задължителни ястия за Ивановден
3 класически рецепти за Ивановден
Седмичен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
3 вкусни мезета за Йордановден
Лесна питка за Бабинден
Съдът в САЩ остави Мадуро в затвора поне до 17 март
Близки на загинали при катастрофи излязоха на протест във Варна
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мадуро пред съда в Ню Йорк: Аз съм невинен и почтен човек
Премиерът ще участва в среща на Коалицията на желаещите в Париж
И ФИФА с голямо признание за Димитър Пенев
Избухнала свръхнова може да е създала условията за появата на живот на Земята
2025 година постави температурни рекорди в различни части на света
Климатичните модели надценяват способността на растенията да поглъщат СО2
Риск от остеопороза: Увеличава ли откритата в костите микропластмаса опасността
Бивш ръководител на марсианската програма на НАСА: 2026 г. е ключова за бъдещето на агенцията