43-годишният Георги Орешков, който е сред обитателите на бургаския затвор с най-дълъг стаж, след дни ще се изправи пред съда, но не като подсъдим, а в ролята на ищец.
Скоро за Орешков ще започне да тече 20-та година зад решетките. Само трима са пандизчиите в момента, което са прекарали в корпуса на ул. "Индустриална" повече от него.
Молбата му, по която Административен съд Бургас е образувал дело, съдържа претенциите по 5 пункта.
Най-сериозната част от сумата - 12 хил. лв., е свързана с битовите условия. Фактите, които затворниците представят по време на съдебните заседания, наистина са шокиращи, вярно е, че става въпрос за лишени от свобода, които не са на курорт, но не е нормално мръсната канализация да минава през кухнята, коментира адвокатът на Орешков Димо Гочев.
Той представлява в това дело известния затворник заедно с Димитър Бонгалов, бивш зам.-министър на правосъдието, в момента с адвокатска практика в Бургас.
4000 лв. иска Орешков за липсата на адекватно здравно обслужване, други 2000 лв. са за това, че "храната се приготвя в помещение и посуда, които не отговарят на никакви санитарно-хигиенни норми".
Претенцията за това, че затворническите власти не са се погрижили пандизчията да получава полагащото му се безплатно облекло и обувки, подходящи за съответния сезон, е за още 2000 лв.
Георги е арестуван на 23 април 1997 г., при опит да прикрие следите от ужасяващо престъпление - убийството с разчленяване. Жертвата е Джулиана Борело.
В нощта на престъплението Георги е заедно с 19-годишната му приятелка Ирена и скандалната Борело, известна с предпочитанията си към жени. 24-годишният по онова време Орешков, пиян и надрусан, губи контрол върху себе си, подразнен от близостта между приятелката му и Джулиана.
Пробожда Джулиана с дърворезбарско длето в гръдния кош, острието пронизва сърцето й и тя издъхва за минути. Всичко се случва пред очите на Ирена. Момичето бяга от апартамента, а Георги решава да прикрие престъплението разчленявайки тялото на жертвата си и опитвайки да го зарови тайно.
"Бях в луди години, човек на 20 не стъпва на земята. Бях свикнал да не се съобразявам с нищо. Действах спонтанно, събрах се с много лоша с компания...", спомня си днес доживотникът.
Първоначално той е осъден на смърт, след това наказанието е заменено с доживотна присъда.
Орешков веднъж е успял да осъди държавата. През 2013 г. е спечелил дело в Страсбург заради размер на килията, неотговаряща на стандартите и нерегламентирано отваряне на кореспонденция с неговия защитник.
Присъденото обезщетение е 1 200 EUR за морални щети и 1 000 EUR - за разходи и разноски.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Смяната на собствеността на „Ти Би Ай Банк“ е вписана в Търговския регистър
Анализатор: Главният стратегически интерес на България е свързан с Брюксел
Mastercard придобива стейбълкойн стартъпа BVNK в сделка за 1,8 млрд. долара
Microsoft обмисля правни действия заради сделка между Amazon и OpenAI за 50 млрд. долара
Отпускат 25 млн. евро за подкрепа на физически лица заради поскъпването на горивата
Приходите на Tencent растат, подкрепени от бизнеса с игри и реклама
В Бургас хванаха 10 нелегални мигранти, укрити в тайник на микробус
Крути мерки преди Великден: Проверки по границите за вносно агнешко заради шапа в Гърция
Отпускат 25 млн. евро за компенсации заради поскъпването на горивата
Смъртоносно огнище на менингит в Югоизточна Англия: 20 заразени и две жертви
Сенегал ще обжалва скандалното решение за титлата
България приема Азербайджан на "Колежа"
ЦСКА обяви важна новина за бъдещето на футбола, замесен е и Стоичков
Левски лети към титлата: Веласкес готви изненада за Черно море
Мачовете по телевизията днес, 18 март
Звезда на ПСЖ: Да разбиеш Челси е фантастично!
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
Печено дърпано свинско с горчичен сос
Таро карти за април за всяка зодия
Салата с пиле и аншоа
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
5 причини заради които трупате мазнини около талията
ВиК: Приключи изграждането на канализацията в "Траката", "Евксиноград" и "Манастирски рид"
Комисията по култура даде зелена светлина за двойното поскъпване на музейните билети във Варна
НАТО засилва въздушната охрана на Турция
Зам.-председателят на НС Юлиана Матеева оглавява листата на "Величие" във Варна
Кабинетът дава 25 млн. евро за подкрепа на физически лица заради поскъпването на горивата
Пиян мъж нападна пътници и полицаи във влака Варна – Шумен
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели