На изслушването пред Пленума на ВСС единственият кандидат за главен прокурор Иван Гешев заяви, че докладът на ЕК въобще не може да ни успокоява, а трябва да е една добра база за възходящо развитие.
Няма да позволя различни кръгове да посочват на кого и за какво да бъдат повдигани обвинения, каза Гешев. Той не вижда проблем да се явява по дела, след като това правят председатели на върховни съдилища.Най-тежките му дела били като следовател в транспортния отдел на столичното следствие, а най-сериозното предизвикателство делото КТБ.
"И то не само на база на политическите, личните и всякави други интереси, които циркулират около това дело, на натиска, който беше оказан върху екипа. Щетата по това дело е в размер, който до момента не се е срещал в съдебната практика, тя е в размер от процент от БВП и по този показател може да сме водещи, ако не в света, поне в Европа", каза Гешев.
Той обеща да продължи наложената практика за отчетност на главния прокурор пред Народното събрание. Според него трябва да има и регламентиран механизъм за разследване на главния прокурор.
Сигурен съм, че няма да получа толеранс, каза още Гешев по време на изслушването си и допълни, че не кандидатства за политическа длъжност, за да очаква толеранс. Като най-важни неща той открои сформирането на екип и продължаване на действия по оптимизиране на районните прокуратури.
Кандидатът за нов главен прокурор обясни протестите срещу него с политически и икономически кръгове, засегнати от прокуратурата и прилагането на закона. Гешев допълни, че да се откаже при такава атака, означава да покаже, че го е страх, и да предаде гласуваното му доверие.
"Хората имат право да протестират, но се извинявам на българските граждани, които заради мен не могат да стигнат до работните си места", заяви още Гешев.
"Вярвам, че е време прокуратурата да поеме сама отговорност за собственото си управление", заяви Гешев. По думите му това е и мнение на почти цялата прокурорска общност.
"Не ми е известно да ме подкрепят политико-олигархични кръгове", заяви още Гешев в процедурата по изслушването му за избор за главен прокурор на въпрос дали е подкрепян от такива субекти. Той допълни, че не познава олигарси и не би допуснал да има "чадър" над когото и да било.
Иван Гешев каза още, че той не нарушава българските закони и Конституция, когато говори пред медиите в лично качество, а не като прокурор или административен ръководител. По думите той не нарушава никакви правила при такива случаи.
Кандидатът за главен прокурор трябваше да отговори на над 100 въпроса, зададени му от съсловни и други организации.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса
Геополитическите и климатичните рискове пред световния пазар на храни растат
Анализатор: SpaceX остава инвестиция за по-рискови инвеститори
Рецепта за лесна пица без мая
Европа забранява "еднократните" коли
Балкони в София са превърнати в депо за боклуци, съседи се опасяват от пожар
Проучване: Прекомерната употреба на AI чатботове отслабва критичното мислене
Рецепта за лятна салата капрезе
3 зодии привличат финансов успех на 20 юни 2026
Спортът по телевизията днес, 20 юни
Мачовете по телевизията днес, 20 юни
Турция – Парагвай
2 от 2 за САЩ: Янките удариха и Австралия
Бразилия – Хаити
Дуплантис и красавица вдигнаха сватба на Лазурния бряг + СНИМКИ
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
10 плажни маникюра, с които ще впечатлите всички
Таро карти за юли за всяка зодия
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита