Ще бъде проверен целият приватизационен процес и всички сделки, каза в Благоевград главният прокурор Иван Гешев, циитран от БТА.
"Длъжни сме да затворим тази страница, дължим го на българските граждани. Мисля, че на всички е ясно, че това беше бандитска приватизация, тя беше криминална и се трансформира държавната собственост по несправедлив начин в частна. Това го знае всеки български гражданин", посочи главният прокурор.
Той допълни, че за да има справедливост и наказателна отговорност за хора, които са извършили престъпления, трябва и политиците да си свършат работата, която българските граждани очакват от тях.Гешев посочи, че ако е необходимо следва да се извършат съответни промени, ако трябва дори и в Конституцията.
Проверката, която е възложена, ще започне с най-големите приватизирани активи.
"Ще вървим от най-големите сделки към следващите, ще се върви на етапи, по десет, по двадесет. След като се подават и са проверени от съответните структури на ДАНС и е събрана информация от Сметната палата, от Министерството на икономиката, Министерство на финансите, ще обобщават тази информация и ще я подават към прокуратурата, а отделно прокуратурата след това по всяка сделка ще направи анализ има ли основание за реализиране на наказателна отговорност.", посочи Иван Гешев.
Информацията за всяка сделка ще бъде публично оповестявана, за да се запознаят българските граждани какво сме констатирали, каза още главният прокурор. Това, което ще бъде направено в началото е да стане ясно каква е сметката на приватизационния процес, тоест колко активи са продадени и срещу това колко пари са влезли, а после ще почнем сделка по сделка, посочи Гешев.
Всеки един случай ще бъде проверен дали е имало предишни проверки по него, как са приключили, имало ли е съдебни производства, както и как се е произнесъл съдът там, където е имало производства.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Премиерът на Латвия подаде оставка заради инцидент с отклонен украински дрон
Лудвик Соболевски: На капиталовия пазар му трябват индивидуални инвеститори и капитал
ЕС е "сам със себе си" във времената на Доналд Тръмп
ЕС обмисля складиране на торове и облекчения за фермерите заради войната в Близкия изток
Стивън Миран е подал оставка от управителния съвет на Фед
Европейските акции затвориха с ръстове в четвъртък
Късна емисия
Медицински самолет се разби в Ню Мексико и взе 4 жертви
Йотова към Дара: Вярваме в успеха ти, ще завладееш цяла Европа
ЕС затяга техническите прегледи с нови екостандарти
Йотова: Истинската наука се прави тихо и далеч от прожекторите
Локо София и Берое разделиха точките
ОФИЦИАЛНО: Карло Анчелоти ще води Бразилия още 4 години + ВИДЕО
"Мона Лиза" е зад "сините": Фланелката на Левски е в Лувъра!
А1 и MAX Sport предоставят безвъзмездно правата за излъчване на Диамантената лига в Шанхай с участието на Божидар Саръбоюков на bTV
Ботев Враца би минимално изпадналия Монтана
Италианец спечели шестия етап на Джирото
3 зодии са магнит за пари и късмет на 15 май, петък
Домашни пуканки без излишни мазнини
Дневен хороскоп за 15 май, петък
Какво означава, ако видите черен кос?
Баница със зеленчуци "Пролетна спирала"
Магнезиев бисглицинат – сравнение с други форми на магнезий: Кой е подходящият избор?
Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Учени алармират: Мощните тайфуни ще станат още по-силни и до 5 пъти по-чести
Огромен астероид, способен да унищожи цял град, се приближава към Земята
Curiosity на НАСА засне скалата, заседнала в роботизираната му ръка
Една невероятна теория гласи: Други версии на вас може би вече влияят на живота ви
Вулкани може да са „заключили“ Земята в 56-милионна ледникова епоха
Китай наблюдава изкуствени човешки ембриони в космоса