Апелативен съд - Бургас потвърди допусната екстрадиция на украинския гражданин Олексий Левин, издирван чрез Интерпол по обвинение, че е залял с киселина К. В. Хандзюк - главен секретар на Изпълнителния комитет в общината на украинския град Херсон, Украйна. Това съобщиха от пресцентъра на Апелативен съд - Бургас.
Мъжът беше задържан в гр. Бургас на 27 януари т.г. при специализирана полицейска операция. На 21 февруари Бургаският окръжен съд е допуснал екстрадиция на исканото лице. Олексий Левин обжалва решението пред Апелативен съд – Бургас.
Наказателното производство в Република Украйна се води за съучастие в умишлено причиняване, с цел сплашване, на тежка телесна повреда, представляваща опасност за живота, към момента на причиняването й, което деяние е извършено по начин, особено мъчителен за пострадалата (изгаряне с киселина), при условията на предварителен сговор между няколко лица и е довело впоследствие до причиняване смъртта на жената. Самото посегателство е било осъществено на 31 юли 2018 година, а смъртта е настъпила на 4 ноември 2018 година.
След запознаване с жалбата и събраните по делото доказателства, след изслушване на страните и преценка на закона Апелативен съд – Бургас е намерил жалбата неоснователна. Въззивният състав е споделил обоснования извод на първата инстанция, че липсват основания за недопускане или отказ от екстрадиция.
Налице е двойна наказуемост, защото деянието, за което се издирва Олексий Левин, е престъпление според законите на двете държави. Исканото лице е наказателно отговорно според българското право, не е български гражданин или лице, на което е предоставено убежище в Р България, не се ползва с имунитет, посочват апелативните съдии.
Престъплението, за което се преследва Левин не е политическо или военно, няма да бъде съден от извънреден съд в молещата държава, екстрадицията няма за цел наказване на лицето на основания като раса, религия, гражданство, етническа принадлежност, пол, гражданско състояние и политически убеждения, както и няма основания да се прецени, че има риск положението му да бъде утежнено поради наличието на някои от тези основания.
В материалите по преписката обосновано е посочено, че няма основания да се приеме, че Олексий Левин ще бъде подложен в Украйна на насилие, изтезание, или на жестоко и нечовешко или унизително отношение, или, че не са гарантирани правата му. В документите за исканата екстрадиция изрично са предоставени гаранции, че Левин няма да бъде подложен на изтезания, ако бъде задържан и предаден в съответствие с приложимите международни принципи на взаимно доверие и признаване. Предоставени са и гаранции за осигуряване право на справедлив процес, адвокатска защита и спазване изискванията на Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи. Деянието, за което е издирван и е поискана екстрадиция, не е амнистирано и погасено по давност от законодателствата на двете държави.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Хакнати пътни камери са позволили наблюдение и локализация на Али Хаменей
Уолстрийт затвори със смесени настроения в понеделник
През февруари БФБ не удържа оптимизма от присъединяването на България към еврозоната
Глобалните кредитни пазари са притиснати от войната и изкуствения интелект
ЕС обмисля да конфискува петрола в задържаните танкери от "сенчестия флот"
Защо Иран не трябва да разчита на Русия и Китай да му се притекат на помощ
След 3 март 2026 животът на три зодии се преобръща към по-добро
В Гърция арестуваха грузинец за шпионаж на военна база в ползва на Иран
Честит празник! 148 години от Освобождението на България
От ЦСКА: Нека бъдем достойни за безсмъртните герои!
От Левски: Бъдете горди, че сте се родили българи!
"Кучетата" гонят Жоро Миланов от Букурещ
Вики Томова отпадна в Индиън Уелс след здрава битка
Три мача в Първа лига навръх Националния празник
Уулвс - Ливърпул
Високопротеинови, нисковъглехидратни закуски за 10 минути
Нумерологична прогноза за 3 март
10 знака, че вселената ви среща с правилните хора
3 десерта за великденските пости
10 ритуала за намиране на любов
Честит национален празник!
"Зелено движение": Готви се застрояване на гори от "заменки" край плажа на Крапец
Митрофанова се качи на връх Шипка и се скара на служебното правителство на Гюров
Илиан Илиев: Най-силното оръжие на „Черно море“ е единството
Йотова успокоява: Няма опасност пред националната сигурност на България
И тази година се очаква скок на цените на цветята преди 8 март
„Хъбъл“ пада: Легендарният телескоп може да изгори в атмосферата по-рано от очакваното
Установено е постоянно покачване на въглеродния диоксид в човешката кръв
Най-ранните рисунки са били много повече от случайни знаци
НАСА ще може да строи сгради на Луната чрез прах и лазерен 3D печат
Експеримент на МКС доказва: Микроби могат да добиват ценни метали в орбита
Зашеметяваща снимка: 3I/ATLAS се приближава към Юпитер