„Сделката е абсолютно ясна - Англия и САЩ купуват оръжие с краен получател Полша. Няма как Корнелия Нинова да е държана в неведение, защото всички сделки минаваха с неин подпис и с подпис на министъра на отбраната". Това заяви пред БНР съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев във връзка с разследването на германския вестник "Ди Велт", според което България тайно е покрила една трета от нуждите от оръжия и 40% от дизел на украинската армия през миналата година.
По думите на Василев твърдението на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че от продажбата на българско оръжие за Украйна посредници са спечелили 800 млн. лева, е абсолютно невярно и Борисов ще "има възможност да защити това си твърдение в съда".
"Ще му спретнем още едно дело, да си се защити и ако наистина има комисионни, да го докаже. Няма как да има комисионни при положение, че контрагентът е Пентагонът. Това, което се случи, е, че българската оръжейна промишленост работи на макс и успя наистина да помогне на Украйна по начин, по който нито едно дарение не може да го направи, защото българската държава не е в състояние да даде дарение от 2 или 3 милиарда евро на която и да е друга държава, нито е нормално. Това са средства, които са влезли в българската оръжейна индустрия и са отишли за заплати и за работа на тези заводи", каза Василев.
Асен Василев беше категоричен, че няма сделка, която да не мине през целия парад на държавата.
"Всичко минава през Междуведомствената комисия, там са представени всички служби. С два подписа се вземат решенията - на министъра на отбраната и на министъра на икономиката", обясни той.
Условието да не се изпраща оръжие директно за Украйна е изпълнено и това значително намалява риска за България, подчерта бившият вицепремиер.
"Обемът а доставките е много по-голям, когато става през тези програми, които САЩ и Англия направиха за закупуване на оръжие, защото не можеш да направиш дарение в такива размери", уточни той.
Според него това че парламентът е взел решение за военна помощ за Украйна, не означава, че правителството ще си свърши работата, особено ако правителството не иска да направи това.
"Аз не чух възмущение от ГЕРБ от решението на правителството да изпрати консерви с грах и един генератор. Засекретеният списък не мога да го разкривам, но нека да кажем, че не е нещо повече от консерви с грах", обясни той.
В предаването "Неделя 150" Асен Василев коментира предизборното обединение на ПП с ДБ.
"Социологията показва, че вече и обществото е стигнало дотам, че ако не се обединят не само ПП и ДБ, а става въпрос за всички организации, които се борят даже и на местно ниво срещу проблеми в държавата и имат кауза, това може да мобилизира имунната система на обществото", каза той.
По думите му вече се очертават две групи от партии - едните казват, че не могат по-добре, а другите искат да е по-добре.
"Гражданите ще трябва да решат кое от тези две неща искат да се случи в страната", призова той.
Василев призна, че правителството "Петков" носи вина за наказателната процедура, която ЕК започва към страната ни заради отстъпката от 25 стотинки при покупка на горива от бензиностанциите.
"Проблемът е, че не е за всички европейски граждани, а само за български потребители. Да, носим вина за това. Хубавото е, че няма да има финансови последствия за държавата, тъй като мярката е спряна. Във Франция и в Гърция има същите процедури", каза той.
Какво още каза Асен Василев вижте във видеото на телевизия Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Общо 7 акционери са поискали от мажоритаря на "Арома" да изкупи акциите им
Индексът SOFIX приключи последната борсовата сесия за март с ръст
ООН: Страните от арабския свят може да изгубят 200 млрд. долара заради войната в Иран
150 години от рождението на Кръстьо Сарафов – вдъхновение за поколения актьори
Американска журналистка е отвлечена в Багдад (+ВИДЕО)
Йотова удостои с Почетен знак на президента НДК
Енергийната сигурност: Конфликтът в Близкия изток събра министрите на ЕС извънредно
Над 400 жертви на трафик от България и Румъния просят в Гърция
Сърбия обърна Саудитка Арабия, звезда на Лудогорец игра за „плавите“
Милиарди на "Герена": Обявиха новия собственик на Левски!
ЦСКА готви нова звездна селекция
Официално: Българин е новият треньор на Гьозтепе
Ясен е първият съперник на България в Лигата на нациите
Изненада! Велислав Вуцов официално се завърна във футбола
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Трапезата на Лазаровден и Цветница
Таро карти за април за всяка зодия
Програмата на Театър „София“ за месец април
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно