Софийският градски съд оправда бившия ректор на Медицинския университет в София Ваньо Митев по обвинението за ръководене на престъпна група, която в продължение на 4 г. е уреждала срещу заплащане прием в университета на чужди студенти, без да отговарят на условията.
Заедно с Митев са оправдани и деканът на Факултета по дентална медицина Андон Филчев, както и останалите четирима подсъдими, съобщи "Лекс".
Пред Днес. бг Ваньо Митев заяви, че сегашното дело е било "римейк на предишното дело срещу мен, по което съм оправдан, като част от документите дори бяха копи-пейст от него".
През юли 2020 г. Специализираната прокуратура обвини Митев и останалите, че в началото на декември 2014 г., с цел материално облагодетелстване, създали престъпно сдружение по набирането и гарантирано приемане в университета на студенти - предимно чужденци, които не отговарят на условията за прием.
Обиненията бяха, че за набиране на чуждестранни студенти организаторът и ръководител на престъпната група Ваньо Митев привлякъл трима души от фамилно консултантско дружество със седалище в Петрич, както и британски студент от иракски произход. Набраните в нарушение на изискванията за прием студенти били от Гърция и Великобритания. Освен набирането на студенти по медицина, участници в престъпното сдружение подготвяли и представяли документи за записване или преместване на студенти в МУ-София с цел създаването на невярно впечатление за спазване законовите изисквания за прием на чуждестранни студенти.
Длъжностните лица в университета – ректорът и деканът, извършвали от своя страна необходимите действия в нарушение на служебните си задължения, за да бъдат приети всички чуждестранни студенти, "осигурени" от другите обвиняеми, твърдеше спецпрокуратурата.
Освен за ръководене на организирана престъпна група, действала на територията на България, Великобритания и Гърция, ректорът бе обвинен и за това, че в периода от 1 септември 2015 г. до 3 ноември 2015 г. при условията на продължавано престъпление, в качеството му на длъжностно лице е извършил 35 деяния, с които е осъществил състава на общото престъпление по служба. За съучастие в 25 от тези деяния е предаден на съд деканът, изтъкваха още от обвинението.
"Тези 25 деяния всъщност са 25 студенти, които са положили изпит", коментира Митев. Част от тях са били приети не по негово време,а по времето на следващия ректор проф. Виктор Златков. По думите му делото е било спряно и извадено отново в момента, когато се е кандидатирал за председател на Общото събрание на МУ.
Сред изброените нарушения бяха липсата на положени изпити от чужденците и по-нисък успех от средното им образование от този, който се изисква. За сметка на това обаче чуждите студенти били записвани "на пълна такса" от 8000 евро в специалности "Медицина", "Фармация" и "Дентална медицина". Според разследващите цената за нередовния прием на чужденц била между 40 000 и 50 000 евро, а вземането на един изпит им коствало от 2000 до 5000 евро, като някои от записаните студенти нямали дори средно образование.
Ваньо Митев беше оправдан преди 5 г. по дело за неизгодна сделка, безстопанственост и престъпление по служба, защото е допуснал в университета да бъдат записани 146 чуждестранни студенти, без да са държали изпити по биология и химия.

Големи сделки тласкат към рекордна серия M&A пазара в Япония
Едно от последните убежища на фондовия пазар вече е в риск
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Опасност във въздуха: Вулканът Шивелуч в Камчатка изхвърли пепел на 7 км височина
Велики понеделник е! Традиции, обичаи и какво се прави на този ден
Времето в понеделник: Слънце и температури до 24 градуса
Тежък удар за ЦСКА
Пече ли се сделка? Гранд с ключов ход за покупката на звезда на Левски
Пегула пак триумфира с титлата в Чарлстън
Септември ще слага край на черна серия
Алекс Николов блести, но Лубе с тежка загуба в първия полуфинал в Италия
Спортът по телевизията днес, 6 април
Знаци, че сте дехидратирани, дори да не сте жадни
Нумерологична прогноза за 6 април
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 – 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
Започва Страстната седмица
Тъжна вест! Почина Михаил Белчев
Тръмп с пореден ултиматум към Иран: До вторник вечер да отвори Ормузкия проток
Вучич обмисля модела Румен Радев, в открит съюз с играча на Кремъл Вулин
САЩ изчерпват запасите си от стелт ракети JASSM-ER
Как пандемията от COVID-19 се превърна във втори провал за Ерик Клептън и вероятно последен
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация