Лекарка от АГ болницата "Шейново" осъди прокуратурата да ѝ плати обезщетение от 35 000 лв. обезщетение, след като преди три години беше окончателно оправдана за трагичен инцидент от 2011 г., когато в болницата починаха родилката Надежда Узунова и новороденото ѝ бебе, разказва "Лекс".
Лекарката беше подсъдима за лекарска грешка - че нарушила правилника за дейността на болницата и не хоспитализирала навреме родилката.
Трагичният случай е от 21 ноември 2011 г., като предния ден 35-годишната Надежда Узунова отишла в „Шейново“ с болки, като лекарката ѝ обяснила, че е в латентна фаза на раждане и при зачестяване на контракции или изтичане на околоплодни води да дойде отново. След час бременната жена се върнала, но лекарката казала, че няма промяна в състоянието ѝ, но въпреки това ѝ предложила да я хоспитализира. Тогава обаче жената отказала, за да може да се грижи за голямото си дете. През нощта родилката отново отишла в болницата и вече имало данни за раждане, но докато я приемали, получила белодробна инфекция и починала въпреки активната реанимация. Лекарите успели да изродят детето, но след два дни то също починало заради увреждането на майката.
Последваха множество проверки, а здравният министър тогава Стефан Константинов каза, че близките на жертвата са прави, че са били размотавани. От болницата пък коментираха, че са открили пропуски в работата на лекарите и обещаха дисциплинарни санкции.
Повече информация по случая нямаше, а едва сега от делото, което е завела лекарката Лина Димитрова става ясно, че тя е била съдена и оправдана за трагедията. Затова и завежда дело срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата за 100 000 лева.
От делото става ясно, че Димитрова е била привлечена като обвиняема две години след инцидента, а в началото на 2014 г. прокуратурата е внесла делото в съда. През 2015 г. градският съд е оправдал лекарката, а втората инстанция напълно потвърдила присъдата. В края на 2017 г. обаче Върховният касационен съд (ВКС) я отменил и върнал делото на Софийския апелативен съд (САС). На следващата година САС вече признал Димитрова за виновна и я осъдил условно на година и половина затвор. ВКС обаче отменил и тази присъда и пак върнал делото на втората инстанция. В началото на 2020 г. САС отново осъдил лекарката, но вече на година затвор условно. Делото стигнало за трети път до ВКС, който през ноември 2021 г., 10 години след смъртта на родилката и детето ѝ, напълно оправдал лекарката.
"Неблагоприятният изход за Надежда Узунова е настъпил в резултат на случайно стекли се обстоятелства, които подсъдимата не е била в състояние да предвиди и при най-добросъвестно изпълнение на професионалните си задължения", се казва в решението на върховния съд. Съдиите отбелязват, че лекарката не може да бъде наказана и за безспорното административно нарушение, което е допуснала с неспазените правила за работа, тъй като за това пък е абсолютната давност е изтекла много преди края на делото.
Така д-р Димитрова е била напълно оправдана и през 2022 г. е завела делото срещу прокуратурата, по което миналата година градският съд ѝ е присъдил обезщетение от 35 000 лева. Преди дни то е потвърдено и от Софийския апелативен съд. Неговото решение може да бъде обжалвано и пред ВКС.

От Ferrari на върха до Tesla под натиск: големият автомобилен завой на 2025 г.
Кадър на деня за 3 януари
„Тенгиз“ – нефтеното сърце на Казахстан, което Chevron не иска да изпусне
Мадуро пише последната глава от историята на авторитаризма си над Венецуела
Как корейската козметика се превърна от модна тенденция в икономическа сила
Turkish Airlines ще изгради най-големия товарен терминал в света
Важни ритуали на днешния празник
Здравословна крем супа с броколи и шунка (РЕЦЕПТА)
Тенденциите в домашния дизайн за 2026 г.
8-те големи цели на ЦСКА през 2026 година
Спортът по телевизията днес, 4 януари
Мачовете по телевизията днес, 4 януари
ВИДЕО: Ливърпул – Лийдс Юнайтед
ВИДЕО: Каляри – Милан
ВИДЕО: Съндърланд – Манчестър Сити
Дневен хороскоп за 4 януари, неделя
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Седмична нумерологична прогноза за 5 – 11 януари 2026
Рецепти за трапезата на Йордановден
Любовен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
Трикове правят регистрационните номера на колите "невидими" за камерите за скорост
In memoriam: Незабравимите бисери на Димитър Пенев
Влизаме във варненския зоопарк само с карта
За първи път: Кукери прогониха злите сили във Велико Търново
Все млади хора са първите идентифицирани загинали при пожара в Швейцария
Какво време ни очаква в неделя?
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари
Възможно ли е животът на Земята да се е зародил на Червената планета?
Тревога в Индонезия: Забелязва се повишена активност на вулкана Бур Ни Телонг