Има възможност за възобновяване на процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС). Това е задължение, което трябва да изпълни Висшия съдебен съвет (ВСС), така че той е длъжен да обяви друга процедура, докато се избере председател на ВАС.
Това заяви Боян Магдалинчев, представляващ ВСС, след като по-рано днес Пленумът на ВСС прекрати процедурата поради липсата на кандидатури, предаде БГНЕС.
Няма обаче конкретен срок, в който процедурата да бъде възобновена. "По принцип има един срок много отдавна, който е пропуснат – не по-рано от 6 и не по-късно от 4 месеца, но знаете, че поради конституционните промени не можеше да се прави друго през този период от време и затова го казвам, че няма обвързващ към този момент срок", поясни Магдалинчев.
По думите му Пленумът на ВСС ще го направи във възможно най-бързо време, за да могат да текат процедурите.
Магдалинчев заяви, че е изненадан, че няма издигнати кандидатури за председател на ВАС.
"Разчитахме, че Пленумът на ВАС ще си издигне кандидатура. По-правилното, по-справедливото, според моето разбиране, е това да бъде кандидат от ВАС", каза той.
По отношение на решението на Съдийската колегия Георги Чолаков да остане изпълняващ функциите председател на ВАС, Магдалинчев коментира: "Съдийската колегия в мнозинството си възприе, че той може да изпълнява функциите на председател на ВАС до избор на нов председател. Тук вече не става въпрос за удължаване на мандат. Неговият мандат изтича на 22 ноември. Този, който изпълнява функциите, той няма мандат – това е голямата разлика".
Във връзка с твърденията на президента Румен Радев, че с назначаването на временно изпълняващ функциите се заобикалят изискванията, които идват с издаването на указ, Магдалинчев обясни, че за да има мандат, трябва да се проведе процедурата така, както е разписана в закона – номинация, етични комисии, етична и професионална етика, становища на юридически лица, изслушвания и гласувания и тогава вече се изпраща на президента за издаване на указ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street затваря с ръстове, но напрегнатата седмица приключи на червена територия
К. Желев: Проблемите на автомобилната общност у нас трябва да се решават конструктивно в диалог с властта
Източният фланг на НАТО поема повече разходи за американски бази, за да успокои Тръмп?
Веселин Коларов: US Open може да постави рекорд от 100 млн. долара
"Двоен удар" по търговски център в Кривий Рих уби поне 15 души*
Държавната платформа на Украйна за дарения набра почти 4 млрд. долара
Helpbook: Нощно заграбване на плажна ивица в Кранево в полза на частен бизнес
Как да изглеждаме скъпо, без да харчим много
Ново проучване преобръща представите за влиянието на екраните при децата
Кръстовище в София със странна светофарна уредба: За малко да ме отнесе трамвай
Рецепта за патладжан ветрило с домати и сирене
Спортът по телевизията днес, 22 август
Мачовете по телевизията днес, 22 август
Топ-стрелец реши къде ще продължи кариерата си в НБА
Брайтън пак отряза Ливърпул за крило
Ман Юнайтед договори халф за 70 милиона паунда
Мощен старт! Арсенал започна защитата на титлата си с бой над новак
Таро карта за 22 август, събота - Паж на жезлите
Дневен хороскоп за 22 август, събота
Популярният менталист Lior Suchard се завръща в България
3 зодии с повече късмет в седмицата от 24 до 30 август 2026
9 летни храни срещу задържане на излишни течности
Нумерологична прогноза за септември 2026
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Откриха мъртъв генерал-майор от ФСБ в оставка в Москва