В ЮАР нарастват опасенията по повод здравословното състояние на бившия президент на страната Нелсън Мандела, който вече втора нощ е в болница.
От президентската канцелария в ЮАР заявиха, че на 92-годишния Мандела се правят изследвания в Йоханесбург. В изявлението се казва, че няма причини за паника.
ВВС обаче предаде от Йоханесбург, че в лични разговори приятели на Мандела признават, че през последните месеци здравословното състояние на човека, смятан в Южна Африка за баща на нацията, рязко се е влошило.
Много журналисти са се събрали около болницата, в която е Мандела, и около дома му в предградие на Йоханесбург.
От президентската администрация уверяват „нацията и света, че бившият президент е с бодър дух“. „Нелсън Мандела е неразположен, което е свойствено за хората на неговата възраст. С годините се появиха различни здравословни усложнения“, се казва още в изявлението.
Настоящият президент на ЮАР Джейкъб Зума, който в момента е на Световния икономически форум в Давос, каза, че „Мандела е откаран в болница за рутинни прегледи, което е обяснимо предвид възрастта му. Разбира се, сега трябва да му бъдат правени медицински прегледи по-често, отколкото когато беше млад“.
Фондацията на Нелсън Мандела също издаде изявление, в което се казва, че „здравето на Мандела не е застрашено“.
Медиите в ЮАР съобщават, че Мандела е под наблюдението на пулмолог и припомнят, че за последен път той беше видян на публично място на церемонията по закриването на Световното първенство по футбол в ЮАР през юли миналата година.
Носителят на Нобелова награда за мир архиепископ Демзънд Туту каза пред журналисти, че е видял Нелсън Мандела миналата седмица и той е изглеждал отслабнал.
„Той е на 92 години, какво искате от него? Естествено, ние бихме искали той да живее вечно, но... Всичко може да се случи“, каза Дезмънд Туту.

БФБ затвори със спад на индексите в понеделник
Ангела Меркел критикува ЕС, че не говори с Русия, но отказва да води този разговор
ЕС ще снижи прогнозите си за растеж в очакване на стагфлационен шок
Денят за акции на БФБ ще се проведе на 10 юни
Ще постигнат ли компромис в търговската война САЩ и Китай?
Заплахите на Доналд Тръмп към Иран насърчиха европейската фондова търговия
Рецепта за сладко от люти чушки
Икономист: Стотици милиони евро могат да се спестят в бюджета чрез по-строг контрол
Плугчиева: Радев и Йотова търсят партньори, а не да сме срещу някого
Ген. Ралчев: Не е сериозно да се работи с временни ръководители в службите
В Локо Пловдив се надъхват за големия финал с ЦСКА + ВИДЕО
Локо София подчини Славия
Септември с ключова победа в битката за спасение
Добруджа изпадна от Първа лига
Людовика Павани
Спартак Варна удари Монтана, но остава при изпадащите
Дневен хороскоп за 19 май, вторник
Венера преминава в Рак на 19 май: проблеми в любовния ни живот и дома
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък
До морето за 50 минути: „България Еър“ възобновява сезонните полети между София и Бургас
3 вкусни рецепти за Спасовден
Защо лилавеят и синеят листата на доматите?
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
МОСВ: Язовирите са пълни на близо 80%
Боксьорите на Черно море с два бронза в Плевен
Учени: 7 апарата, изпратени от Земята, може би са оцелели на Венера
Задачата на трите тела: Учени откриха най-евтиния път до Луната
„Хъбъл“ улови рядка галактика в преход: NGC 1266 е на границата между спирала и елипса
Два астероида с размерите на Челябинския метеорит прелитат край Земята
Учени разкриха защо хората се привързват към нечовешки обекти
Мисии на НАСА изследват рекордно слънчево изригване