България изцяло ще се съобрази с резолюцията на Съвета за сигурност на ООН за Либия от снощи, заяви министърът на външните работи Николай Младенов пред журналисти.
"Още тази сутрин аз инициирах процес на пълен преглед на системата, която трябва да въведем, за да се спазват санкциите срещу режима в Либия", посочи министърът.
"За нас основен приоритет остава хуманитарната ситуация в страната на първо място, както и спирането на огъня между режима на полковник Кадафи и силите в Бенгази", каза Младенов, цитиран от БТА.
По думите му днес и утре в рамките на НАТО и в ЕС ще има серия от заседания, за да се прецени по какъв начин двете организации ще се включат в изпълнението на тази резолюция.
България ще участва във всички усилия, които са с мандат не само на Съвета за сигурност, а които са договорени в рамките на НАТО и на ЕС, обясни Николай Младенов.
Това означава на първо място предоставянето на помощ евентуално за хуманитарната ситуация в Либия, както и подпомагане на евакуацията на хора, които искат да напуснат страната, добави той.
"На този етап не смятам, че нашата страна може да се ангажира с преки военни действия в Либия", заяви Николай Младенов.
Той отбеляза, че може би най-важният елемент на резолюцията вчера е не само нейното бързо приемане, но и ясното послание към всички граждани на Либия, че териториалната цялост на страната остава приоритет и че нито международната общност, нито НАТО имат намерение да окупират части от територията на Либия.
"Напротив, нашата задача е да спрем кръвопролитието и да подпомогнем хуманитарната криза в страната, разбира се, и да се спазят много стриктно международните санкции срещу режима на Кадафи", каза Младенов.
"Политически аз не виждам връщане назад за режима на Кадафи", заяви министърът. Младенов смята, че колкото по-бързо приключи ситуацията, толкова по-малко ще бъдат и човешките жертви и толкова по-бърз ще е и шансът за възстановяване на либийското общество и за тръгването му по пътя на демократични промени и
институции.

Русия е получила повече пари от скъпия петрол и спря да продава злато
Време е съюзниците да изградят различен вид НАТО
Кремъл търси баланса между контрола върху интернет, защитата на парада и рейтинга на Путин
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
200 долара на среща: Високите цени заплашват и намирането на партньор за младите хора
"Тихите" фактори, които увреждат нервната система всеки ден
За учителите на българите: Какъв е произходът на Кирил и Методий
Йотова: Европейската политическа общност дава нова енергия на Източното партньорство
Нефритената тайна на Гълъбник: Кои са първите владетели на Европа
Земята се разкъсва под Тихия океан: Какво разкри детайлното сканиране на недрата?
Мачовете по телевизията днес, 4 май
Буталата взеха първа плейофна серия след 18 години
Наказаха Льоклер и Верстапен след Маями
Сериозни проблеми за Мърфи в Шефийлд, китайският младок се откъсна
Тотнъм изплува с важна победа над Астън Вила
Интер подпечата 21-ата титла
Дневен хороскоп за 4 май, понеделник
DARA тръгна за Виена с два куфара и пет човека екип
3 кето рецепти за Гергьовден
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
ИПИ: България е в най-лошата си фискална позиция от началото на хилядолетието
Проф. Герджиков: Крайно време е страната да се успокои, гарант за това е Румен Радев
Румънци напират да работят в морските ни хотели това лято
Как се хранят децата на столетниците?
Охрид чака българите: Винаги сте добре дошли
Какво ще е времето утре?
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?