Муамар Кадафи направи телевизионно обръщение след началото на военната операция на международната коалиция срещу лоялните към него сили в Либия.
Полковникът обяви, че ще въоръжава цивилни, за да защитават Либия от „колонизаторската, кръстоносна” агресия.
„Сега трябва да се отворят магазини и да бъдат въоръжени масите с всички видове оръжие, за да защитават независимостта, целостта и достойнството на Либия”, заяви Кадафи в реч, излъчена часове след началото на въздушните удари.
„Призоваваме народите и гражданите на арабските и ислямските държави, Латинска Америка, Азия и Африка да застанат редом до героичния либийски народ и да се противопоставят на агресията, която само ще увеличи силата и единството му”, обяви полковникът.
Кадафи заяви още, че Северна Африка и Средиземноморието вече са бойно поле и интересите на страните от региона са в опасност.
Междувременно американски военен източник, цитиран от Ройтерс, съобщи, че отбраната на Муамар Кадафи е „тежко увредена”.
„Вонновъздушната отбрана на Кадафи е тежко увредена. Твърде рано е да се прогнозира какво ще направи той и силите му в отговор на днешните удари”, съобщава източникът, пожелал анонимност.
В 18.45 българско време с атака на френски самолет започна военната операция на западната коалиция срещу военновъздушната отбрана на Либия.
Коалиция от пет държави – САЩ, Франция, Великобритания, Канада и Италия участват в атаките. Американската роля е само да подкрепя усилията на съюзниците.
Очаква се към коалицията да се присъединят и арабски държави.
Въздушните нападения са насочени основно срещу позиции на армията на полковника около Триполи и Мисурата, като вече се съобщава за две атакувани военни бази.
Около 25 военни кораба на коалицията, включително три американски подводници, въоръжени с ракети Томахоук, са позиционирани в Средиземно море.
Атаките срещу Либия започнаха след решение на няколко държави на среща в Париж да бъдат предприети „всички възможни средства и преди всичко военни” за налагането на резолюцията на ООН за прекратяване на огъня в Либия.
В Триполи линейки транспортират „цивилни жертви”, след като „западните сили” бомбардираха райони на града, съобщи държавната либийска агенция. Информацията не може да бъде потвърдена от независим източник, уточнява Ройтерс.
Телевизия Ал Джазира съобщи, че военният съвет на бунтовниците се координира с международните сили, но не даде повече подробности.
*Информацията е обновена в 1.08 ч.

Новото място за многомилиардни инвестиции е точно над главите ни
Войната в Иран променя облика на световната авиация
Купувачите и строителните компании в САЩ изглеждат готови за примирие
Кадър на деня за 4 април
МВФ призова Японската централна банка да продължи да повишава лихвите
"Арда" се спаси в края срещу "Монтана"
Домашни питки със сусам за Лазаровден
Челен удар между две коли край Приморско, трима души са в болница
Разбиха нелегална фабрика за цигари за милиони евро
Ковид-19 или алергия? Как да различим симптомите и кога да потърсим лекар
Мария Петрова и Ники Михайлов се поклониха пред дошлите да изпратят Боби Михайлов (СНИМКИ)
Ман Сити унизи Ливърпул, Холанд избухна с хеттрик
Арда разплака последния в края
Балъков за Боби: Добра душа и затова през последните години получаваше много критика в България
Ето какво отговори Алегри дали би поел Италия
Киву защити Бастони и Пио Еспозито
Янев избра „гладиаторите“ на ЦСКА за Стара Загора, съдбата на легионер е ясна
Задължителни ястия за Цветница
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 април
Ярко настроение в маникюра (+Снимки)
Любовен хороскоп за 6 – 12 април
„Майка на костите“ от Илария Тути
Солен великденски хляб Casatiello – рецепта от Неапол
Продължителността на живота в България расте
Гришо с втора загуба в Ним
Подготвят обезопасяването на двора на варненско училище
Стотици се сбогуваха с Борислав Михайлов (СНИМКИ)
Хороскоп за 5 април 2026
Хванаха за ден 33-ма шофьори с алкохол или наркотици
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато