Шестият и най-малък син на либийския лидер Муамар Кадафи, 32-годишният Хамис Кадафи, е бил на стаж в САЩ непосредствено преди началото на безредиците, избухнали в Либия в средата на февруари.
Когато в родината му обаче станало размирно, Хамис прекъснал посещението си в САЩ и се върнал в страната си. Сега той командва 32-а армейска бригада, известна като бригадата на Хамис, предаде CNN.
В САЩ Хамис е трябвало да остане един месец. Пребиваването му е било заплатено от компанията AECOM, базирана в Лос Анджелис, специализирана в инженерингова дейност и дизайн. Тя поддържа делови контакти с Либия. Стажът на Хамис Кадафи е бил организиран със съдействието на Държавния департамент.
Кадафи-младши е пътувал из цялата територия на САЩ, срещайки се със сътрудници на компании, работещи в областта на високите технологии, университети и военнопромишлени предприятия. Маршрутът му е включвал Сан Франциско, Лос Анджелис, Колорадо, Чикаго, Хюстон, Вашингтон и Ню Йорк.
Хамис Кадафи излетял за Либия на 17 февруари – ден, след като медиите започнаха да съобщават за безредиците, избухнали в Бенгази.
Пол Дженаро, старши вицепрезидент на АECOM и ръководител на службата за връзки с обществеността, заяви в официално прессъобщение: „Образователният стаж, който представлява даване на стажанта на общодостъпна информация, премина в руслото на нашите усилия за подобряване на качеството на живот, особено в Либия, където ние модернизирахме обществената инфраструктура...“.
Дженаро заяви също, че компанията е била „потресена и бясна“, научавайки за ролята на Хамис Кадафи в либийската криза. „Знаехме за роднинските връзки на студента, но нямахме никакво понятие за неговата военна специалност“, каза Дженаро. Той увери, че Държавният департамент е бил уведомен и е разрешил всички пътувания на Кадафи-младши. AECOM не била давала никакви пари нито на самия Кадафи, нито за неговата програма.
Само месец след толкова гостоприемното посрещане на Хамис Кадафи в САЩ и отношението към него вече е съвсем различно, пише NEWSru.
Вицеадмирал Уилям Гортни от обединения комитет на началник щабовете на въоръжените сили на САЩ смята 32-а бригада за „една от най-активните по отношение нападенията над невинни хора“. Затова срещу щаб квартирата на бригадата са били изстреляни шест ракети „Томахоук“ само за една нощ.
Хамис Кадафи е завършил военната академия в Триполи и военната академия „Фрунзе“ в Москва.

Регионалният министър: Спираме плащания за строителство по старата методика
Новите заплахи на Тръмп срещу Иран потопиха повечето азиатски пазари
Най-продаваният електромобил в Германия от началото на годината е на Skoda
Samsung Electronics води последен опит с профсъюза да спре най-голямата стачка в историята си
Платежният баланс и преките инвестиции ще са на фокус през седмицата
„Майкъл“ си върна първото място в боксофиса в САЩ след четири седмици на екран
Асоциацията на търговците на нехранителни стоки: Цените не трябва да бъдат администрирани
Катастрофа с три коли затвори пътя Исперих - Лъвино
Предизвикателствата пред кабинета "Радев": На ход са действията, а не говоренето
Катастрофа между две коли затруднява движението на булевард в София
Виждали ли сте го? Трети ден издирват мъж от Маданско, включен е и термодрон (СНИМКА)
Лучо срича след срам за ПСЖ: Играем без амбиция и интензитет
"Бик" за 100 млн. евро резна Ливърпул и Ман Юнайтед!
Тотално отчаяние! Ето къде ЦСКА е пълна трагедия
Даниел Динев е готов за фурор в дебюта си на SENSHI
Огромна изненада за Попето
Кантона разкри интересен момент от престоя си на "Олд Трафорд"
Хитри начини да носим черна рокля в офиса, на парти или през деня
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
Day Off: Family Time създаде празник за родители и деца
Салата с пролетни зеленчуци и сирене
Любовен хороскоп за 18 – 24 май
Нумерологична прогноза за 18 май
„Грийнпийс": Радев може да намали сметките за ток с до 30%
В крачка: Спипаха двама, докато крадат от кола на крайбрежна алея във Варна
Разбиха леговище на дилър в центъра на Варна
15-годишно момиче от Варна с приз на международен конкурс за нокти
Варненец бере душа след тежка катастрофа на пътя за кв. "Боровец"
Един човек е загинал във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Радиоактивен „поздрав“ от свръхнови е открит във вечните ледове на Антарктида
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците