Предстои САЩ да сключат с Турция споразумение, според което на турска територия ще бъде разположен радар от изграждания в Европа противоракетен щит. Това съобщи в. "Вашингтон таймс", предаде ИТАР-ТАСС.
"Очаква се преговорите да приключат идната седмица", е заявил представител на администрацията на президента Барак Обама.
Според източника локаторът в Турция ще има по-слаби възможности за противодействие срещу иранската ядрена заплаха, отколкото радар, разположен в Грузия или Азербайджан.
Новината за подготвяна сделка с Анкара "поражда въпроси и по-специално дали това означава, че администрацията е склонила на турското искане да не споделя данни от този радар с Израел", отбелязва изданието.
Предишната администрация в САЩ - тази на Джордж Буш - младши, разработила първите планове за създаване на европейска ПРО, смяташе да разположи радар в Чехия и 10 противоракети, базирани в шахти, в Полша.
Русия отправи ясен сигнал, че това не й харесва. След като се настани в Белия дом през януари 2009 г., Барак Обама коригира предполагаемата архитектура на ПРО в Европа, напомня агенцията.
САЩ планират европейската ПРО да бъде изградена на 4 етапа.
По време на първия - до края на 2011 г., да разположат в Средиземно море кораби с противоракети, което вече направиха, и радиолокатори в Южна Европа. През втория етап, до 2015 г., да прехвърлят мобилни батареи с противоракети в Румъния, а после, до 2018 г. – в Полша.
А четвъртият етап предвижда до 2020 г. тези противоракети да бъдат сменени с по-модерни, способни да бранят вече цялата територия на страните членки на НАТО не само от балистични ракети със среден и малък обсег, но и от междуконтинентални, посочва ИТАР-ТАСС.
САЩ ще разположат радар в Южна Европа до края на 2011 г., увери през май в Конгреса директорът на агенцията по ПРО в Пентагона генерал-лейтенант Патрик О'Райли. Той не посочи конкретна държава, но американски аналитици споменаваха по-рано като най-вероятни варианти Турция и Грузия, отбелязва агенцията.
През февруари група сенатори изпратиха до шефа на Пентагона послание с доводи в полза на "грузинския" вариант заради географското положение на страната. Те не харесаха условията на Анкара – САЩ да се задължат да не предоставят на Израел данни от този радар, а Турция да получи оперативния контрол върху инсталацията.
В коментар за това писмо сп. "Форин полиси" писа тогава, че шансовете да бъде избрана Грузия са "доста незначителни с оглед на това, че Грузия не членува в НАТО и че последиците за американско-руските и руско-натовските отношения ще бъдат опустошителни", допълва ИТАР-ТАСС.
(БТА)

Кадър на деня за 4 май
Dow се срина с 550 пункта заради опасения, че конфликтът с Иран може да се изостри отново
Председателят на Еврогрупата: Европа се нуждае от по-големи банки и трансгранични сделки
Финансовото министерство очаква бюджетен дефицит от 1,4% към края на април
Ifo: Кризата в Близкия изток се отразява на германската автомобилна индустрия
„София Комерс – Заложни къщи“ обяви началото на предлагането на облигации за 2,5 млн. евро
Хороскоп за 5 май за зодиите: Емоционален ден и нови възможности
Как нагреваемият тютюн засяга зъбите и венците
Крехко печено агнешко с цитрусова марината (РЕЦЕПТА)
Ефективна ли е йогата за лице?
Народни поверия за здраве и късмет на Гергьовден
Спортът по телевизията днес, 5 май
Драма в "Крусибъл"! Отново китаец е световен шампион по снукър
Сърцата гледат към титлата след важна победа над Рейнджърс
Мачовете по телевизията днес, 5 май
Драма и голов екшън в Ливърпул! Евертън спъна Ман Сити и почти поднесе титлата на Арсенал
Рома смаза 4:0 Фиорентина и е на точка от топ 4
На 5 май празнуват Ирина и Ирена!
Разкошният роман на Исабел Алиенде "Къщата на духовете" с ново издание на български
Антонио Бандерас гледа Радина Кърджилова в „Медея“ в Мадрид (+Снимки)
Дневен хороскоп за 5 май, вторник
София става част от световното турне на Oliver Tree
"Дяволът носи Прада 2" поведе българския боксофис
16-годишен наръга връстник във Велико Търново
Мачът на сезона! Черно море Тича би Спартак (Плевен) в уникална драма и е на 1/2-финал
Волен Сидеров бе заснет солидно почерпен посред бял ден, линейка го прибра (ВИДЕО)
Две жертви на инцидент с кола в Лайпциг
Двама от наръганите във Варна са в тежко състояние
Пожарникари от Варна отбелязаха професионалния си празник и почетоха паметта на Илия Дончев
Какво се случва с тялото след смъртта: Известен учен с неочаквано обяснение
Археолози откриха редки монети с библейски пророчества: Символизират края на света
Учени създадоха „жива“ пластмаса, която се разгражда напълно при подаден сигнал
Китай планира мащабно разширяване на космическата си станция „Тянгун“
Curiosity и Perseverance с нови панорамни изображения на Марс
Artemis III: Новата лунна мисия на НАСА набира скорост