Местен военен командир на силите на либийския Преходен национален съвет (ПНС) в град Сирт води преговори с лидер на племето на Муамар Кадафи за спиране на огъня в родния град на бившия ръководител на страната, предаде Ройтерс.
Тухами Заяни съобщи пред агенцията, че въпросният старейшина се свързал с него и е поискал безопасно излизане от Сирт на членове на племето. Заяни, който командва бригада от силите на ПНС, се съгласил. Той продължава да преговаря за условията, при които бойците, верни на Кадафи, ще сложат оръжия и ще напуснат Сирт.
Снайперисти спират настъплението на силите на либийския Преходен национален съвет (ПНС) към центъра на град Сирт, предаде междувременно Ройтерс.
Бойците на ПНС са стигнали на около 2 км от центъра на родния град на Муамар Кадафи, но придвижването им по-нататък е блокирано.
"Силите на Кадафи са поставили доста снайперисти в района и не ни е лесно да напреднем, докато не се отървем от стрелците", каза боец от войските на ПНС.
В района се чува стрелба на артилерия и леки оръжия, а над Сирт прелитат самолети на НАТО, които атакуват цели в града, за да разчистят пътя за настъплението на силите на ПНС.
Множество цивилни напускат града с коли, натоварени с лични вещи. Хуманитарни организации се тревожат за състоянието на мирното население в Сирт и в другия бастион на поддръжниците на Кадафи - Бани Уалид. Международният комитет на Червения кръст заяви, че се опитва да достигне до хората, блокирани в двата
града, и да достави помощи на хилядите хора, избягали заради боевете.
По-рано беше съобщено, че силите на ПНС са превзели пристанището на град Сирт. Това предаде ДПА, като цитира военен източник.
По думите му бойците на ПНС напредват към близките квартали в родния град на Муамар Кадафи.
Боевете в Сирт продължават от около две седмици. НАТО продължава въздушните удари. Превземането на Сирт би било важна победа с голяма символична стойност за новите власти в Либия и би ги доближило до това окончателно да установят контрол над страната повече от месец след като войските им превзеха Триполи.
Междувременно сваленият от власт либийски лидер Муамар Кадафи каза в поредното си изявление, че е в Либия и се надява да умре в родината си като мъченик, предаде Франс прес.
Изявлението беше качено в сайта на телевизия "Ал Либия", която си остава предана на бившия либийски режим.
"Героите оказаха съпротива и загинаха като мъченици. Ние също очакваме да станем мъченици", заяви Кадафи.
Изявлението на бившия либийски лидер беше адресирано по-специално до неговите привърженици от племето уарфала – едно от най-големите либийски племена.
Неговите бойци от няколко седмици се сражават срещу силите на новата либийска власт в бастиона си Бани Уалид, на 170 км югоизточно от Триполи.
В посланието си Кадафи прикани бойците от уарфала да повторят подвизите на техните предци.
"И аз като вас съм на бойното поле", заяви Кадафи. Той допълни, че онези, които твърдят, че той се намира или в Нигер или във Венецуела, лъжат.
"Аз съм сред народа си и през следващите дни съм замислил неочакван шок за агентите на тази клика", каза Кадафи, визирайки новите либийски власти, посочва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
С колко дрона и ракети разполага Иран
Четири от индексите на БФБ затвориха на зелено
„На границата“ стартира тази вечер по Bulgaria ON AIR
ЕС създава митническа служба в Лил, докато пратките от Китай нарастват
Азия започва да прилага нестандартни мерки за кризата с горивата
Skoda ще преустанови продажбите в Китай от средата на 2026 г.
Поскъпването на газа обрича малките търговци на затваряне
Скандалът в АПИ: Милиарди разходвани за една година вместо за четири
Шофьори са скептични към помощта от 20 евро: "Това не е адекватно"
Централна прогноза
efbet представи реновирания си сайт с нов интерфейс, съдържание, функционалности и технологични предимства
Най-сексапилната футболистка с шокиращо разкритие + СНИМКИ
Нов резил: Англия разби България с 4:1
Чиликов бесен след загубата от ЦСКА
Коко Гоф се изповяда и направи големи разкрития
ЦСКА бие с 1:0 лидера, нанесе му първа загуба
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Близо 100 аборта на момичета под 15 години са направени у нас за 2025 г.
Експерт: Данъчните ставки в България би трябвало да се хармонизират със страните в ЕС
Какво време ни очаква утре?
Пробация за 42-годишен брокер от Варна присвоил служебни 7264 лева
Пускат движението от Екопарка до Златни пясъци до 15 май
Гюров увери: Към момента няма опасност от недостиг на горива
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс