25-годишният Нген Туонг Ван, австралиец от виетнамски произход, бе обесен в затвора Шанги въпреки неколкократно отправените официални молби от австралийското правителство за смекчаване на присъдата.
Мъжът бе обвинен за пренасяне на почти 400 грама хероин на летището в Сингапур, докато пътувал от Камбоджа към Австралия. Австралийският премиер Джон Хауърд обяви, че екзекуцията може да навреди на отношенията между двата народа.
По-рано министърът на правосъдието на Австралия Филип Ръдок осъди присъдата и я нарече „варварска“. В нощта на изпълнението й, пред затвора се състоя бдение на противници на смъртното наказание. Хиляди поддръжници на осъдения се събраха в родния му град Мелбърн и отбелязаха часа на екзекуцията в местна църква.
В изявление за изпълнението на екзекуцията, малко преди разсъмване, вътрешното министерство на Сингапур обяви, че Нген не е успял да се защити достатъчно в молбите за смекчаване на присъдата, изпратени до Апелативния съд и до президента на страната.
Властите в Сингапур по-рано бяха коментирали, че са задължени да защитават тези, чийто живот е можел да бъде съсипан от хероина, който австралиецът е пренасял. Количеството хероин, с което Нген е заловен, е било достатъчно за 26 000 индивидуални дози, добавиха властите, аргументирайки присъдата.
Министър-председателят Хауърд заяви: „Казах на премиера на Сингапур, че смятам, че тази присъда ще окаже влияние на отношенията между хората и двете нации като цяло“. Той добави, че изпитва съжаление към майката на осъдения и че е разочарован от „спокойната реакция“ на сингапурските власти към молбата на Австралия да позволи на майката на Нген да прегърне сина си преди той да бъде обесен. Единственото, което властите й разрешиха, е да задържи ръката му за момент.
Хауърд обаче отхвърли призивите за търговски и военен бойкот срещу Сингапур, който е един от най-силните съюзници на Австралия в Азия. Той добави, че екзекуцията би трябвало да послужи като предупреждение към други млади австралийци.
„Не си въобразявайте, че можете да рискувате да пренасяте наркотици където и да било в Азия без да понесете най-тежките последствия от това“, бе коментарът му.
Сингапур има едни от най-стриктните закони срещу наркотрафика и всеки, който бъде задържан с 15 грама хероин, бива осъждан на смърт.
Австралийският министър на правосъдието заяви обаче, че случаят има смекчаващи вината обстоятелства, тъй като Нген е обявил, че е пренасял наркотиците, за да спечели достатъчно пари, с които да плати дългове, възлизащи на 30 000 австралийски долара. Дълговете са били натрупани от неговия брат-близнак, бивш наркоман.
Според справка на Amnesty International 420 души са били обесени в Сингапур от 1991 година насам, най-вече заради наркотрафик.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Домашен кекс с боровинки и лимонов аромат
Въпреки кризата: Нова детска градина в София стои празна?
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
Късна емисия
Грузинският патриарх Илия II почина на 93 години
Везенков се завърна с 24, а Олимпиакос срази лидера след шоу на Фурние
С два страхотни гола Арсенал подчини Байер Леверкузен
Байерн Мюнхен - Аталанта
Реал Мадрид съсипа Сити, задава се най-голямата класика в Шампионска лига
ПСЖ разби Челси отново и е на четвъртфинал
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той