Близо два милиона британци в активна възраст са напуснали страната си за десетилетие, което вреди на икономиката и принуждава работодателите да разчитат на работници имигранти, предупреди висш представител на Консервативната партия, цитиран от в. "Дейли телеграф".
Противно на наложилото се схващане, че типичните британски емигранти са пенсионери, предпочели да живеят на по-топло място, статистическите данни, цитирани от консерватора Ник де Бойс, показват, че за десет години до 2011 г. от Великобритания са емигрирали близо 3,6 милиона души и близо два милиона от тях са на възраст между 25 и 44 години. Пенсионерите били едва 125 000.
Икономически най-активната част от населението ни пренася таланта си другаде, отбеляза Де Бойс, предупреждавайки, че даровитите британци биват привлечени от бележещи ръст икономики по цял свят.
Парламентаристът посочва, че настоящото политическо фокусиране върху ограничаването на имиграцията означава, че не се обръща достатъчно внимание на последиците от емиграцията.
Правителството трябва да положи усилия да задържи високообразованите си специалисти в страната, а не да внася други, за да попълва липсите, подчертава той.
Голяма част от напускащите отиват да работят в компании от фармацевтичната, въздухоплавателната или инженерната промишленост в чужбина, отбелязва Де Бойс.
Проучване на вътрешното министерство от миналата година е установило, че почти половината от емигриращите ежегодно британци са хора с висока професионална квалификация и мениджъри на компании.
Предупреждението на консерватора е поредно свидетелство за "изтичане на мозъци" от Великобритания и че страната губи глобалната надпревара за високообразовани работници. Официални данни от ноември 2012 г. показват, че хиляди британци, дипломирали се в най-добрите университети в Обединеното кралство, избират да работят в чужбина.
Почти всеки десети британец, завършил престижно учебно заведение като Кеймбридж, Дърам, Екситър и Оксфорд, е намерил работа през 2011 г. зад граница, отбелязва "Дейли телеграф", цитиран от БТА.

Nvidia удвоява приходите за една година, но прогнозата ѝ разочарова Уолстрийт
Американските индекси затвориха с понижения в очакване на отчета на Nvidia и Джаксън Хоул
Министерството на отбраната ще продължи да търси части за МиГ-29
Трите основни рафинерии на "Лукойл" в Русия са спрели работа след атаки с дронове
Група компании и инвеститори искат да създадат единна скандинавска фондова борса
Германия изглежда готова да заеме по-остра позиция спрямо Китай
Хороскоп за 27 август 2026 г.: Ден за важни избори и внезапни обрати при някои зодии
10 автомобила, които могат да се окажат скъпа грешка след покупката
АЕК разби "Левски" с 4:0 и го изхвърли от Шампионската лига
Рецепта за домашно сладко от смокини
Кое е най-сигурното място в света при апокалипсис?
Западнонилската треска се появи у нас: Потвърден е първи случай
ЦСКА – ОФИ Крит
Обезкървен ЦСКА ще търси немислимото в реванша с ОФИ
Спортът по телевизията днес, 27 август
Мачовете по телевизията днес, 27 август
Хулио Веласкес след АЕК – Левски: Те бяха по-добри, горд съм с играчите
Кристиан Димитров след отпадането на Левски: Трябва да сме горди
7 зеленчука, богати на магнезий
Пилешко с пармезан, чесън и картофи в мултикукър
Таро карта за 27 август, четвъртък – Императрицата
Дневен хороскоп за 27 август, четвъртък
Японска картофена салата
Едни от най-хубавите цитати на Доли Партън
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
От ИСУЛ: През лятото също циркулират УНГ инфекции и хремата не бива да се подценява
Безплатни прегледи на гърдите в УМБАЛ „Лозенец“ на 1, 2 и 3 септември
Подготовка преди тръгване на училище и някои хомеопатични решения
AI медицински устройства излизат на пазара без достатъчно доказателства за ефекта им върху пациентите
Как музиката въздейства върху мозъка и нервната система?
AI влиза в камерите за скорост
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Работилница за деца организират във Военноморския музей във Варна
Аксаково празнува три дни с Керана и космонавтите, „Българе“ и ретро автомобили
Варна отбелязва рекорда на Чавдар Джуров, скочил с парашут от стратосферата
Промяна: ФК Девня приема Бенковски (Исперих) в неделя, а не в събота