Идеята на чешкия министър на промишлеността и търговията Мартин Куба за Чехия като независим остров сред бурното море на европейския енергиен сектор е опасна игра, която може да засегне обикновените чехи, въпреки че според Куба те би трябвало да спечелят от плана му, пише чешкото списание „Респект“.
Чешките политици са обезпокоени от очертаващата се загуба на инвестициите на чешкото енергоразпределително дружество ЧЕЗ в България, където хората протестират, а правителството падна заради твърде високите цени на електроенергията.
Какво означават сериозните проблеми на ЧЕЗ - ключова за Чехия държавна компания - за националната търговия с електроенергия? Възможно ли е високите цени да доведат до протести и в Чехия? Тези въпроси вълнуват чешките политици.
Това е и причината, поради която при срещата си с колегите си от Европейския съюз министър Куба представи идеята си за енергийната независимост на Чехия, която се предполага, че ще облагодетелства местните потребители.
В момента Чехия изнася в чужбина повече електроенергия, отколкото произвежда от двата енергийни блока на АЕЦ "Темелин", разположена в Южна Бохемия. Това обаче не означава, че Прага е наистина независима. Чешката енергийна мрежа е свързана с мрежите на съседните държави, най-вече с Германия, чиито цени определят цените на чешките производители.
Ако чешкото правителство иска да наложи енергийна независимост, то трябва да изолира страната по начина, който Полша се опита да приложи, за да сложи край на зависимостта си от неекологичните си топлоелектроцентрали.
Положението на Прага обаче е различно. Чехия модернизира електроцентралите си и влезе в европейския енергиен пазар.
Обратният завой и курсът към изолация няма да бъдат лесни предвид европейското законодателство и ще бъдат неизгодни за чешките производители на електроенергия. Още повече идеята, че колкото повече електроенергия произвеждат чехите, толкова по-добро ще бъде положението им, е погрешна.
От гледна точка на цените на електроенергията сега не си струва да се изграждат електроцентрали, задвижвани чрез традиционни енергийни суровини (въглища, газ, уран), тъй като пазарът бе преференциално наводнен от огромен брой "зелени" електроцентрали, които в момента са най-вече германски.
Далеч не е сигурно, че през идните години цените забележимо ще се повишат. Първо, Германия продължава мощно да подкрепя зелената енергетика. Второ, цените на газа в САЩ се понижават благодарение на добива на шистов газ. В Полша и други страни пък започва изграждането на терминали за втечнен природен газ.
Трето, производството на електроенергия ще става все по-фрагментирано с разработването на "умни" технологии и все повече компании, а по-късно и домакинства, ще станат независими производители чрез съоръжения, покриващи собствените им нужди.
Откачането им от мрежата ще окуражи и други да последват този пример на фона на нарастващите цени за електроразпределението.
На фона на продължаващите революционни промени е трудно да се прогнозира развитието на енергийния сектор, а очертаването на категорични заключения може да се окаже непродуктивно.
Въпреки тези тенденции чешкото правителство продължава курса си. То обмисля да изгради нещо като разклонения по границата, които да помогнат на Чехия да се изолира от Германия. Това намерение най-вероятно е неизпълнимо. Дори и да беше възможно обаче, чрез подобен ход Чехия най-вече би се изолирала от конкурентни чуждестранни производители на електроенергия, без които местният сектор ще стане централно управляван и много скъп.
Друга опасност е свързана с АЕЦ "Темелин". Ако правителството спре да отчита реалността в енергийния сектор и настоява за бързо разширяване на централата, за да се включат още два енергийни блока, то ще трябва да обещае на CEZ, която е оператор на АЕЦ "Темелин", гарантирани цени на електроенергията от разширената централа.
Парадоксално, но това може да се окаже път точно към ситуацията, която правителството твърди, че иска да избегне - високи цени на електроенергията за потребителите. Никой не знае какви ще бъдат цените през идните години и колко милиарди или десетки милиарди крони ще трябва да плаща годишно Чехия на ЧЕЗ заради обещанието на правителството.
Министър Куба твърди, че, предлагайки енергийна независимост на Чехия, се стреми към благоденствието на потребителите. Ефектът обаче може да бъде тъкмо обратният.
Разширяването на ядрената централа е неблагоприятно за данъкоплатците, но може да бъде много облагодетелстващо за хората, които вземат решенията по проекта. АЕЦ "Темелин" е не само огромна поръчка на стойност стотици милиарди крони, но и е много сложна.
Прагматиците в политиката като г-н Куба знаят добре, че поръчката ще предостави множество възможности на компании, контролирани от техни приятели сред бизнесмените. Това отваря вратите за спечелване на огромни суми и повече политическо влияние.
От гледна точка на чешките данъкоплатци и потребители на електроенергия планът на Куба е опасен номер. Привидно енергийната независимост и разширяването на ядрената централа ще бъдат представяни като благоприятни за данъкоплатците. Истината обаче ще бъде точно обратната.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кадър на деня за 6 юли
Анкета: Докога ще продължи ралито при компаниите за чипове?
Защо надделяват популистките тенденции в крайнодесния политически спектър
Любомир Дацов: В средносрочната рамка не е планирано дефицитът да влезе в норма
Dow затвори над 53 хил. пункта за първи път
Собственикът на "Северен поток" няма да получи застраховка заради взривовете
От Helpbook: Къде е редно да стоят кофи, които са частна собственост?
Ново хапче за отслабване предизвика бум във Великобритания
За пръв път в историята Китай изпревари Япония по продажби на автомобили в Европа
Лесна рецепта за пилешки дробчета с ориз и тиквичка
Испания надхитри Португалия в мегасблъсък
Ексклузивно в Gol.bg: Левски е на крачка от нов милионен договор!
Борац – Левски: Кога, къде и по коя телевизия да гледаме мача?
Левски или ЦСКА? Чочев каза дали напуска Лудогорец!
Министър Керязов се срещна със Стефан Ботев и Асен Златев
Левски готви седми трансфер: Шампионите работят по три варианта за нов централен защитник
Лилиум – как да я отглеждаме и да расте красиво
Таро карта за 7 юли, вторник
Здравословен чиа пудинг с тъмен шоколад
Юли обръща плановете на някои зодии: Ето кой ще спечели най-много
Дневен хороскоп за 7 юли, вторник
Мощният портал на 7/7 отключва късмета за 3 зодии
Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Черно море представя отбора за новия сезон в събота
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша