Сирийският президент Башар Асад предупреди в интервю за турски медии, чийто текст беше публикуван изцяло на сайта на сирийското президентство снощи, че падането на неговия режим или разпадането на страната му ще причини ефект на доминото, който ще подклажда нестабилност в Близкия изток с години, предаде Франс прес. Това е най-острото досега предупреждение за потенциалните последици от гражданската война в страната му за съседните държави, отбелязва Асошиейтед прес.
В интервю за турската телевизия "Улусал канал" Асад обвини съседите си, че подстрекават бунта срещу неговото управление, като заяви: "Ние сме заобиколени от страни, които помагат на терористи и им позволяват да влизат в Сирия". Той обаче предупреди, че същите тези страни в крайна сметка ще си платят за действията си.
"Всички знаят, че ако бунтовете в Сирия достигнат точката на разпадане на страната или терористите поемат контрола, или и двете едновременно, тогава заразата незабавно ще се прехвърли най-напред в съседните страни, а после ще има ефект на доминото, който ще стигне до държавите в целия Близък изток", заяви Асад.
Той се нахвърли срещу турския премиер Реджеп Таип Ердоган,който беше близък съюзник на сирийския режим преди кризата, а после се обърна срещу него.
"Когато премиерът, или правителството, или официални представители се замесват в проливането на кръвта на сирийския народ, няма място за мостове между мен и тях, нито между тях и сирийския народ, който не ги уважава", каза Асад.
Интервюто е взето във вторник и откъси бяха публикувани няколко дни на страницата във Facebook на сирийското президентство, предаде Франс прес. В първите откъси Асад обвини Ердоган, че е излъгал, и го нарече незрял лидер.
"Пожарът в Сирия ще подпали и Турция. За съжаление Ердоган не вижда тази реалност. Той работи заедно с Израел за унижощаването на Сирия. Турското правителство допринася директно за избиването на сирийския народ. Ердоган се опитва да възпроизведе черното минало между араби и турци" - намек за Османската империя, поробила огромни арабски територии за четири века. "Не бива да позволяваме на незрели лидери идиоти да съсипят отношенията между турци и араби", заяви Асад.
Арабската лига е лишена от легитимност, каза той по повод решението й да даде мястото на Сирия на опозицията.
"Междусирийският диалог трябва да бъде без външна намеса - това е единствената червена линия. Страната принадлежи на всички сирийци и само те имат право да решават какво искат" заяви президентът. Той нападна и сирийските "Мюсюлмански братя" - влиятелен елемент от опозицията. От опита си с тях за 30 години знаем, че става дума за опортюнисти, които използват религията, за да постигнат лични цели".
"Мюсюлманските братя" организираха въстание срещу президента Хафез ал Асад, бащата на Башар, през 80-те години, което беше жестоко потушено. Десетки хиляди загинаха в Хама през 1982 г., припомня АФП, цитирана от БТА.

Кадър на деня за 22 април
S&P 500 и Nasdaq покориха нови рекорди
Твърде рано е за повишаване на лихвите на ЕЦБ, твърдят членове на Управителния съвет
Финландия е готова с мерки за строги икономии на стойност 520 млн. евро
Русия удължава квотите за износ на торове до края на ноември
Дъщерна компания на "Ай Ти Еф Груп" е получила лиценз за дружество за електронни пари
Хороскоп за 23 април: Ден за нови възможности и личен напредък за някои зодии
Рецепта за селска гъбена каша с чесън
Паста от тиквички с чери домати и чесън
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 23 април
Мачовете по телевизията днес, 23 април
Барса прекърши Селта
Гигантски сблъсък ще има на 1/8финалите в "Крусибъл"
Лудост! Лийдс докопа точка срещу Борнемут в 97-ата минута
Само 1:0, но Ман Сити превзе върха във Висшата лига
Дневен хороскоп за 23 април, четвъртък
3 карти разкриват посланието на вселената
Защо средиземноморската диета е толкова успешна за отслабване
Модни илюзии – трикове с дрехи, които променят силуета
Борислав Пенев: Свръхстимулацията от екраните предизвиква мощна допаминова реакция в развиващия се мозък
Кои са легендарните музиканти зад супергрупата BEAT, която съживява звука от 80-те на King Crimson
Икономист: Новата власт ще се сблъска челно с тежка финансова реалност
Русия използва изкуствен интелект за кибератаки срещу Европа, предупреди Нидерландия
Лекарският съюз изрази тревога от липса на кадри за разкриването на нови амбулатории в страната
Шарл Мишел обвинява Урсула фон дер Лайен в "авторитарен стил на управление"
Засегнатата от суши територия в България през 2024 г. достига максимум от 17 години
Украйна предложила да преименува част от Донбас на "Донилeнд" в чест на Тръмп
Нова форма на материята може да се крие в недрата на Уран и Нептун
Кристина Кох от „Артемида 2“ споделя какво се случва след 10 дни престой в Космоса
Сензационно откритие на Марс: Curiosity намери нови органични съединения
Над 35 000 намерени диаманта: Тайната на Crater of Diamonds State Park в САЩ
В САЩ разследват мистериозната смърт на учени с достъп до секретни програми
22 април: Денят на планетата Земя