Четиридесет и шест годишният принц Вилем-Александър стана крал на Холандия и най-младият монарх в Европа, като наследи на престола кралица Беатрикс, която абдикира след 33 години на трона, предаде Франс прес.
Събитието бе чествано от милиони холандци. Беатрикс, която е вече с ранг на принцеса, подписа акта за абдикацията си в 10 часа и 10 минути местно време в импозантната зала на кралския дворец, който се намира на площад "Дам" в центъра на Амстердам.
Тук се бяха събрали 25 хиляди души. Актът на абдикацията беше подписан и от новия крал, неговата съпруга Максима и от представителите на правителството, начело с премиера Марк Рюте.
След като се появи на балкона на двореца, украсен с оранжеви рози и портокали, Беатрикс, много развълнувана, заяви: "Щастлива съм да ви представя вашия нов крал, Вилем-Александър!"
Новият холандски монарх благодари на майка си, преди да запее националния химн заедно със събралото се множество. Трите дъщери на кралската двойка, сред които и 9-годишната принцеса престолонаследница Катарина-Амалия, се присъединиха към родителите си и поздравиха присъстващите.
Церемонията бе предавана на живо от огромни телевизионни екрани на площад "Дам". Множеството бурно приветстваше всеки път кралицата, когато тя се появяваше на мониторите. За тържествата цялата страна, и на първо място Амстердам, потънаха в оранжево, цветовете на кралската династия Орански-Насау. В този цвят бяха издържани шапките, дрехите, очилата и безбройните знамена на празнуващите. Сред тях се открояваше и аржентинският флаг, с надпис : "Благодарим на Холандия ,че харесва нашата Максима и й има доверие".
Около 800 хиляди посетители, дошли от цялата страна в Амстердам, дадоха допълнителен "оранжев" колорит на празненствата. Вилем-Александър е първият холандски крал, възкачил се на престола от 1890 година насам, след като на трона се изредиха две кралици и една регентка. Той е и най-младият европейски монарх, като се има предвид, че средната възраст на коронованите глави на Стария континент е 71 години.
Към 19.30 часа местно време 17 милиона холандци ще бъдат подканени да запеят в хор "Koningslied" или "Песента на краля". Тя бе написана специално за случая и бе силно критикувана заради невъобразимата смесица от стилове и анимации, на народни мотиви и рап, облечени в елементарен текст.
Много концерти и улични празненства са предвидени из цялата страна, сред които се откроява гастролът на открито на известния диджей Армин ван Бюрен.
Новият крал Вилем-Александър ще положи клетва пред двете камари на парламента, които ще се съберат на извънредно заседание. Той ще бъде интронизиран, а не коронован - нюанс, отбелязващ разделението на Църквата и монархията в Холандия, отбелязва БТА.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Силното представяне на SpaceX и сделката с Иран оцветиха в зелено щатските индекси
Кадър на деня за 15 юни
Анализатор: В идните години големите компании по-дълго ще остават непублични
В България има работещи 320 вятърни турбини
Защо коментарите на Тръмп за Г-2 тревожат съюзниците на САЩ?
До края на годината цената на златото ще се движи в границите на 4920 долара за тройунция
Рецепта за сорбе с манго и маскарпоне
Три класически закуски, които тайно съсипват деня ни
Можем да пестим гориво с някои техники на шофиране
Ноцебо ефектът: Как страхът от листовката на лекарствата може наистина да ни разболее
Големият съперник на Везенков в Гърция ще има нов треньор
Автогол спаси Белгия срещу Египет в атрактивен двубой
Секси адвокатка от Босна е новата муза на световното + СНИМКИ
Българин е: Ето кой поема Лудогорец
Левски удари на камък с лятната селекция: Веласкес отхвърля нападатели
ЦСКА среща сериозни пречки на трансферния пазар: Звездни цели отказват на "червените"
Хубави промени за 6 зодии до края на юни
Дневен хороскоп за 16 юни, вторник
„Ламингтън“ (Lamington) – австралийски пухкав сладкиш
Само на 35 години почина Едже Ъртем, която играе Ъшъл в „Шербет от боровинки“
Maserati отбеляза 100 години от емблемата Тризъбец
Какво символизира щурец в дома?
Старо месо неясно откъде и негодно сухо мляко от Украйна на масата на българина
Гърция продължава да бъде сред най-предпочитаните туристически дестинации за европейците
Съдиите заработват добре на световното
Все повече деца се пристрастяват към телефоните от ранна детска възраст
България търси повече туристи от Германия, Австрия и Швейцария с по-добри хотели и повече полети
Зеленски: Предложих среща на Путин, той отказа
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост
Китайски изследователи разкриха слабостите на американската лунна програма
Пробив в науката: Възстановяване на митохондриите обръща признаците на стареене