В Бразилия имаше сблъсъци между демонстранти и полиция пред местния парламент в Рио де Жанейро в края на стохиляден протест срещу повишаването на цените на градския транспорт и разходите за Световното първенство по футбол през 2014 г., на което Бразилия е домакин, предаде Франс прес.
В Бразилия в момента протича Футболната купа на конфедерациите.
Група демонстранти изстреля фойерверки по полицията и запали кофи за боклук. Около 80 полицаи в сградата на местния парламент на Рио отвърнаха със сълзотворни гранати и гумени куршуми.
Според полицията петима полицаи са били ранени от демонстрантите. По данни на полицията в Рио са протестирали около 100 000 души. В столицата Бразилия най-малко 200 демонстранти се качиха върху покрива на националния парламент.
Демонстрантите в столицата по данни на полицията са 5000 души. В Сау Паулу премина най-голямата демонстрация с участието на около 65 000 души. В други големи бразилски градове също протичат протести.
В Бело Оризонте полицията изстреля сълзотворни гранати срещу демонстрантите, за да им попречи да се доближат до стадиона Минейрао, където се играеше футболният мач от Купата на конфедерациите между Нигерия и Таити.
В други градове полицията следи отблизо протестите, без да ги потушава. Протестите са организирани в социалните мрежи и не са свързани с политически сили. Повечето демонстранти са млади хора от средната класа.
Президентът на Бразилия Дилма Русеф заяви, че мирните демонстрации са законни и са част от демокрацията."За младите хора е нормално да протестират", добави Русеф в опит да успокои ситуацията.
Протестното движение в Бразилия започна миналата седмица срещу повишаването на цените на билетите за автобуси, влакове и метро в Сау Паулу, след което обхвана и други градове.
Протестът е насочен и срещу огромните разходи по организирането на Световното първенство по футбол Мондиал 2014 - 15 милиарда долара в момент когато Бразилия страда от сериозна липса на ресурси в здравеопазването, образованието, жилищното настаняване, а в страната продължават да съществуват остри социални неравенства, отбелязва АФП.
Годишната инфлация в Бразилия е 6,5 процента, като цените на хранителните продукти са скочили с 13 процента. Рейтингът на правителството спадна с 8 процентни пункта през юни, за пръв път откакто Дилма Русеф бе избрана за държавен глава. Тя остава основният фаворит за изборите в края на 2014 г., посочва БТА.

Индексите на БФБ продължават да се понижават
Групата “Hug or Handshake”: Артистите трябва да мислят как да достигнат до своята публика
Alibaba пусна AI платформа за предприятия, възползвайки се от манията около AI агентите
Как се справя комуникационният бранш в условията на „перфектна буря“ от кризи?
Великденски и коледни добавки да се изплащат всяка година, одобри комисия в НС
Удължителният закон за бюджета мина на второ четене в комисия
МВнР: Не пътувайте до Куба, включително с туристическа цел
Наследникът на Астор съживи магията: Фокусникът Арсен от ученик до сензация (ВИДЕО)
Удължителният бюджет мина на второ четене: Общините ще харчат преходните си остатъци
Промяна в начина на финансиране на театрите, поиска министър Найден Тодоров
Листите са готови: Кой влиза в битката за следващия парламент? (ВИДЕО)
Ас на Левски се готви за мача на живота си
Слот с ясен намек дали си тръгва от Ливърпул
Лудогорец ще е шампион, ЦСКА с купата, а Левски с калъфката
ВИДЕО: Лацио – Милан
ВИДЕО: Ливърпул – Тотнъм
Тенисистка призна за секс преди мач + СНИМКИ
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
16 хил. души от трети страни работят у нас
Климатичните промени може би удължават леко дните ни
Утре облаците се завръщат
Тошко Йорданов води листата на ИТН във Варна
Спартак пусна билетите за сблъсъка с Лудогорец във Варна
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS