Някога най-богатият човек на Бразилия и доскоро сочен за милиардер номер седем в света Еике Батиста е изправен пред сериозни финансови проблеми, след като неговата петролна компания OGX, основана през 2007 г., подаде иск за съдебна защита при фалит, предадоха световните агенции. Документите бяха внесени в трибунал в Рио де Жанейро.
Компанията има дългове от 3,6 милиарда долара. Тя обещаваше на инвеститорите си огромни количества офшорен петрол и заради това през 2010 г. пазарната й стойност стигна 34 милиарда долара. Но в началото на настоящата година средният добив на петрол на фирмата беше едва 8500 барела на ден.
Според анализатори Батиста е излъгал инвеститорите си, като е казал през 2012 г., че разполага с офшорни залежи от 1 милиард барела петрол, но преди няколко седмици той намали прогнозите си и каза, че залежите са само 285 милиона барела, което нанесе удар по цената на акциите на компанията.
Сега компанията трябва до 60 дни да представи план за преструктуриране, а инвеститорите на холдинга ще имат после до 180 дни да решат дали да приемат или да отхвърлят плана. Ако те го отхвърлят, компанията ще бъде ликвидирана.
OGX е стълб в империята на Батиста, която включва мини, инфраструктурни компании, стоманодобивни предприятия и фирми за недвижими имоти.
Батиста навършва 57 години през ноември и едно време притежаваше 30 милиарда долара, но сега има едва 900 милиона долара.
Ексцентричен и суеверен, Батиста, който е син на бивш министър на мините и енергетиката и на германка, неотдавна издаде книга с рецепти как човек да стане милионер. Филантроп, той финансира големи културни, спортни и екологични проекти. До неотдавна мислеше да участва в почистването на лагуната на Рио, където ще се провеждат някои турнири от Летните олимпийски игри през 2016 г., но после се отказа.
Консорциумът на Батиста спечели концесията за митичния стадион Маракана в Рио, където ще бъде финалът на Мондиал 2014 г. Търгът породи доста критики и оспорвания.
Според Батиста крахът му се дължи на неблагоприятните звезди и на група служители, които са злоупотребили с доверието му.
Батиста е почитател и на бързите коли и моторници. Той има двама синове. По-малкият Олин е диджей, а по-големият Тор беше осъден неотдавна да плати половин милион долара на семейството на колоездач, когото блъсна с автомобила си и уби. Батиста беше женен за плеймейтка и кралица на карнавала в Рио.
(БТА)

Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Хороскоп за 18 март: Успех и добри резултати за зодиите
Пудели за продан в магазин: Оставени без вода, храна и постелка
Домашен кекс с боровинки и лимонов аромат
Въпреки кризата: Нова детска градина в София стои празна?
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
Алонсо почти не усещал ръцете и краката си в Китай
От Ред Бул признаха: Колата ни има много недостатъци
Спортът по телевизията днес, 18 март
Мачовете по телевизията днес, 18 март
Везенков се завърна с 24, а Олимпиакос срази лидера след шоу на Фурние
С два страхотни гола Арсенал подчини Байер Леверкузен
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той