Мощният тайфун Хайян на практика е унищожил град Таклобан, с население 220 хиляди души, намиращ се на остров Лейте в централната част Филипините, съобщава ИТАР-ТАСС.
Властите на Таклобан съобщиха, че населението на града е било евакуирано своевременно, но въпреки това по данни на националната агенция за извънредни ситуации броят на жертвите на тропическия циклон е превишил 100 души.
Общо над един милион души са били евакуирани с наближаването на бурята, а други 14 милиона души от 37 провинции са получили предупреждение за възможна евакуация. Тайфунът е причинил множество наводнения и свлачища.
Повечето сгради са силно повредени или напълно разрушени. Пострадали са основните транспортни магистрали, в резултат на което Таклобан се е оказал откъснат от външния свят. В момента спасителните служби се опитват да се доберат до пострадалите райони.
ДПА съобщава, че филипински войници се опитват да приберат телата на загиналите. Според местните власти броят на жертвите все още не може да бъде потвърден, но данните са "тревожни".
Агенцията отбелязва, че най-силно засегнатата провинция Лейте, в която живеят 1,7 милиона души, е една от най-бедните в страната, което според експерти ще направи усилията за възстановяването й още по-трудни.
Редица официални представители изпратиха съболезнователни послания до страната. Американският държавен секретар изрази солидарност с филипинския народ, "борещ се с опустошенията и загубите на човешки живот".
"Знам, че тези ужасяващи природни събития са бреме, с което сте се борили и смело сте преодолявали и преди. Вашият дух е силен. Съединените щати стоят до вас, готови да помогнат", заяви Кери, който миналия месец отложи планирано посещение във Филипините заради друг тайфун.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Европейските борси записаха понижения след отлагането на преговорите между САЩ и Иран
Румен Радев: България няма да подкрепи санкции срещу Вагит Алекперов
Подписаха договорите за разширяването на метрото в "Люлин"
Милиардите на Revolut показват, че регулаторите не са фатални за иновациите
UniCredit прави крачка напред към придобиването на Commerzbank
BMW ще преговаря с работниците за съкращаване на разходите
Иска ли наистина Северна Македония да влезе в Европейския съюз?
Централна емисия
Удължиха мярката за задържане на Стоян Колев
Хороскоп за всички зодии по време на Хирон в Телец
Домашен пастет от патладжан по сръбска рецепта
Цецо Найденов жегна Божков заради Левски
Гърми скандал в щангите! Ботев с обвинение за източване на пари
Жалко! „Лъвиците“ ни паднаха и от Канада
Гьоз-гьоз на Мъри Стоилов обяви два топ трансфера
НА ЖИВО: Левски – Академик Свищов 4:0, "сините" громят
Цварц разочарован от Локо Пд, трус и оставка на „Лаута“ след трансфера на нападателя в ЦСКА
Дневен хороскоп за 20 юни, събота
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
10 плажни маникюра, с които ще впечатлите всички
Таро карти за юли за всяка зодия
Децата на „Моряците“ и приятели събира над 150 деца на сцена във Варна
Исторически успех за българската медицинска генетика: Асистент от МУ–Варна с престижна награда
Хванаха шофьор с автомобил, който не е регистриран по надлежния ред
Какво време ни очаква в събота?
Оставиха Стоян Колев в ареста
Обсъдиха Годишния план за социалните услуги във Варна за 2027 г.
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита
В марсиански метеорит откриха камък, какъвто не се среща на Червената планета