IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Китай облекчава политиката на едно дете

Страната премахва и трудововъзпитателните лагери

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Най-висшата законодателна инстанция в Китай официализира премахването на трудововъзпитателните лагери и облекчаването на политиката на едно дете, предаде Франс прес, като се позова на китайски медии.

Постоянният комитет на Китайското народно събрание съобщи, че реформите, обявени по време на пленума на Китайската комунистическа партия през ноември, влизат в сила.

Трудовопревъзпитателните лагери бяха създадени през 1957 г. Там хората бяха пращани, след като бяха задържани по усмотрение на полицията и бяха заставяни да се трудят до четири години, припомня БТА. Тези лагери бяха използвани от местните власти срещу техни противници, блогъри и правозащитници, разкриващи случаи на корупция, или срещу онези, които изготвяха петиции срещу някоя несправедливост.

Политиката на едно дете пък беше приета преди три десетилетия като опит да се забави демографският растеж в най-населената страна в света. Съгласно измененията двойки, в които единият член е бил едно дете в семейството, ще имат право на две деца.

Досега китайските закони забраняваха на двойките да имат повече от едно дете. Изключения се правеха само за семейства, в които и двамата членове бяха едно дете, както и за етническите малцинства или за селските двойки, в които първото дете е момиче.

Промените в политиката на семейното планиране целят сега да забавят застаряването на китайското население и да възстановят равновесието между половете. В Китай на 115 момчета се раждат 100 момичета.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата