Френската конституция не предоставя никакъв статут на половинката на президента на Френската република, независимо дали той е законно обвързан с нея или не. Тази недефинирана функция на "първата дама", която излиза често пъти скъпо на данъкоплатците, поражда често пъти и полемика във Франция, отбелязва Франс прес.
Тези дни за първа дама се говори често заради скандала около френския президент Франсоа Оланд и предполагаемата му връзка с актриса, както и реакцията на неговата приятелка Валери Трирвильор.
За първа дама във Франция се споменава само в нормативен акт, касаещ случаите, в които съпругите на президентите овдовяват.
В този случай те получават вдовишка пенсия, както е в случая с много други професии.
Въпреки че де факто първата дама не съществува в юридически план, за спътницата на президента се предвижда кабинет и секретариат в Елисейския дворец. Официално те са й необходими, за да отговаря на писмата, които получава от сънародниците си. Разходите по тази дейност се поемат от бюджета на президентството. Първата дама има право и на охранител.
През 2006 г. депутатът от Френската социалистическа партия Рене Дозиер би тревога, че съпругата на тогавашния президент Жак Ширак - Бернадет, може да разполага с колите и шофьорите на Елисейския дворец. Година по-късно същият депутат си зададе въпроса защо Сесилия Саркози, тогавашната половинка на президента Никола Саркози е уредила плащане с кредитна карта на президентството.
Според неотдавнашно разследване на сп. "Вандрьоди, самди, диманш" Валери Трирвильор струва на месец на държавата 19 742 евро.
Това е доста по-скромен разход от 60 000-те евро на месец, харчени за Карла Бруни-Саркози, третата съпруга на Никола Саркози, и от 80 000-те евро, които струваше на месец на държавата Бернадет Ширак.
Когато френският президент пътува официално в чужбина, отново бюджетът на Елисейския дворец поема разходите на придружаващата го половинка, както и на видните личности, които президентът би пожелал да отведе със себе си.
Ситуацията на Валери Трирвильор е нечувана във Франция, защото тя не е законна съпруга на президента Оланд. Това поражда проблеми за някои държави с по-строг морал. Така например не се предвижда Трирвильор да придружава президента на 24 януари по време на визитата му във Ватикана.
Но за нейна утеха вторите съпруги на държавните или на правителствените лидери, които са се развели с първите си половинки, също не се допускат в Светия престол.
Трирвильор обаче се очаква да придружава Оланд по време на визитата му в САЩ на 11 февруари, освен ако последните епизоди от драмата на личния живот на френския президент не променят този сценарий. За да се излезе от тази неяснота, мнозина във Франция настояват за приемането на статута на първата дама и за дефиниране на нейните функции, на бюджета, с който може да разполага, и на нейното място в президентството.
Самият Оланд изрази мнението си по въпроса през 2012 г., преди да бъде избран за президент. (БТА)

Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Еуфория в София: Голямо празненство след триумфа на Дара на "Евровизия"
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Байерн празнува титлата с хиляди фенове пред кметството
Левски не го беше правил така срещу ЦСКА от 31 години
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации