Демонстрациите в Тайланд не стихват. На малка сгъваема масичка в непосредствена близост до Као Сан Роуд има всичко, което е нужно за демонстрации в столицата на Тайланд Банкок: свирки, гривни, пластмасови клепала с формата на ръце, дори ръчно плетени вълнени шапки, всички те обагрени в тайландските национални цветове: червено, бяло, синьо. В допълнение - купчина от бели тениски с думите "Shutdown Bangkok - Restart Thailand".
При това точно туристически дестинации като района на Као Сан Роуд страдат най-много от вече почти два месеца продължаващите протести срещу правителството. Министерството на туризма изчислява, че от началото на демонстрациите в края на ноември броят на туристите е намалял в сравнение с предходната година с до 300 000 души. Фактът, че така наречените "жълти ризи" от понеделник вече са решени да се опитват да парализират големите транспортни възли на града, за да принудят правителството да подаде оставка, влошава нещата.
Независимо от това министерството очаква, че тази година 29,6 милиона туристи ще посетят кралството, с три милиона повече от миналата година. С това Тайланд ще бъде най-популярната дестинация в Азия след Китай.
Числа, за които Уариапон Намгансук успява да намери само уморена усмивка, пише в свой репортаж германският „Ди Велт“. „Ще бъда щастлив, ако капацитетът ни бе запълнен поне до половината", казва 42-годишният мъж, който управлява от шест години хотела Erawan House в Сои Рамутари в близост до Као Сан Роуд. Обикновено по това време на годината нормалната заетост е до 80 процента, но откакто започнаха протестите, по-малко туристи си проправят път към къщата за гости.
При това сегашните протести за разлика от предишните последни големи демонстрации през 2010 г. преминават мирно. Но именно неизвестността е онова, което кара туристите да правят широк завой около столицата. „Много гледат разни видеа по телевизията и се плашат, въпреки че и сега туристите могат да правят всичко тук“, казва Намгансук, която почти всекидневно се сблъсква с нови отмени на нощувки.
В действителност тези, които идват в Банкок, въпреки политическия смут почти не се сблъскват с протестните действия на правителствените противници, като в понеделник по правителствени данни са участвали до 170 000 души.
„Ние пристигнахме вчера и все още не сме виждали никакви протести", казват двамата германски предприемачи Хендрик Тесинг (36 г.) и Феликс Виткоп (30 г.), които ще в продължение на три седмици ще са на почивка в Тайланд. „Но след като сме тук, бихме искали поне да погледнем какво се случва, от безопасно разстояние, разбира се".
Това е най-новата тенденция в Банкок: въпреки официални предупреждения някои посетители считат демонстрациите и блокадите за нова туристическа атракция и съзнателно отиват там.
Дори пред Кралския дворец, една от основните забележителности на Банкок, туристите са по-скоро оптимистични, отколкото уплашени. „Аз не съм притеснен заради протестите", казва Ханс Нибел (53), докато заедно със съпругата си минава през главния вход покрай китайски туристически групи. И един турист от САЩ е уверен: „Докато човек е далеч от протестите, няма да му се случи нищо".
Това препоръчват и министерствата на външните работи на редица европейски страни. Германското ведомство засега не е предупредило да не се пътува до Банкок. Миналата седмица обаче посланик Ролф Шулце препоръча на своите сънародници в Тайланд като предпазна мярка да се оборудват с най-нужните лекарства, парични средства и вода и храна, тъй като все още не може се предскаже какъв обрат може да приемат протестите при определени обстоятелства.
Във всички случаи може да се очакват значителни забавяния. Тайландската туристическа агенция TAT препоръчва на пътниците да са на летището четири часа преди излитане.
Дори самият Банкок се стреми да предотврати големия хаос. За да се направи движението по вече хронично претоварените улици на Банкок възможно най-приятно, тайландското Министерство на транспорта в края на седмицата посочи редица алтернативни маршрути. Операторите на метрото и на местните влакчета Skytrain увеличиха честотата на своите влакове, а пътуващи бяха посъветвани да се преориентират към обществения транспорт.
Според TAT туристическият делник засега не е засегнат: банки, ресторанти, кина, търговски центрове и основните туристически атракции като Кралският дворец или полулегналият Буда са отворени за посещения както обикновено.
Германските туроператори като TUI, Thomas Cook или DER Touristik също са на мнение, че туристите усещат протестите предимно на пътя. Частично се анулират полети за и от Банкок. Безплатни промени или отмени на полетите обаче организаторите засега не предлагат активно.
Колко дълго ще продължат протестите, все още не е ясно. Правителството обаче приема, че най-късно в сряда демонстрантите ще започнат да намаляват, проправителствените "червените ризи" дават на т. нар. "Operation Shutdown Bangkok" най-много една седмица.
Лидерът на протеста Сутепо Таусубан обяви в понеделник обаче, че ще продължи своята обсада до края: „Ние ще блокираме този град, докато не постигнем нашата цел. Никакви преговори, никакви компромиси...".
Печелившите от извънредното положение са търговските центрове в близост до демонстрациите, които са истински рай за почивка за уморените хиляди протестиращи с климатизиран въздух, обществени тоалетни и места за хранене.
В популярния търговски център в Mahboonkrong на площад Сиам в понеделник според материал на „Банкок пост“ е имало около 89 000 посетители, колкото иначе има в добре посетените съботи. А един продавач се шегува мрачно - „Последните, които ще затворят в Банкок, са търговските центрове".
Повече вижте в материала на Bloomberg!
Световни икономически новини четете в Investor.bg

Българската AI платформа Vixrate залага на автоматизация в счетоводния сектор
Войната мина в нова фаза - и Украйна вече е конкурентоспособна
Работниците се надигат срещу опита за свиване на разходите на германските автоконцерни
Стремежът на НАТО към по-високи разходи за отбрана притиска бюджетите в Европа
Кадър на деня за 6 юли
Анкета: Докога ще продължи ралито при компаниите за чипове?
Рецепта за омлет със сирене и спанак
Енергийният портал 7/7: Как да използваме този ден за положителна промяна
Тейлър Суифт избра Dior за сватбената си рокля – големият моден удар срещу Chanel
НОИ започна изплащането на осъвременените пенсии
Само трима са! Куртоа достигна легендите Нойер и Лорис
Левски тръгва по опасно дълъг път
Трансферна бомба: Гранд от Швейцария готви оферта за голмайстор на Лудогорец
Историята е на страната на Левски! Един гол почти винаги носи класиране
Делова напуска ЦСКА! "Армейците" прибират близо 1 млн. евро
Роналдо обяви: Тъжно ми е! Това е краят!
4 напитки, които ни уморяват през лятото
Нумерологична прогноза за 7 юли
Леки протеинови храни за лятното меню
Лилиум – как да го отглеждаме и да расте красиво
Таро карта за 7 юли, вторник
Здравословен чиа пудинг с тъмен шоколад
Вирусолог за бактериите по морето: Най-застрашени са хората с отслабена имунна система
Черно море играе три контроли тази седмица
Осми ден издирват 11-годишната Наталия
Ето къде няма вода във Варна днес
AI откри 73 нови подводни вулкана
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години