Сирийското правителство и основната политическа опозиция си размениха остри обвинения в рамките на мирната конференция „Женева-2“, която започна днес в Швейцария.
Опозицията и САЩ заявиха, че президентът Башар Асад трябва да се оттегли от властта, съобщава BBC. Външният министър на Сирия Уалид Муалем пък коментира, че само сирийците могат да решат съдбата на Асад.
Конференцията е и първото място, на което правителството и опозицията сядат на масата за преговори от началото на конфликта през 2011 г. досега. На събитието присъстват 40 министри на външните работи, а преките преговори между двете страни в сирийския конфликт ще започнат на 24-ти януари.
Срещата в Монтрьо беше открита от Бан Ки-мун. Външният министър на Русия Сергей Лавров заяви, че според него преговорите няма да са нито лесни, нито бързи.
„Съществуват немалко сили, които на думи подкрепят „Женева-2“, но в крайна сметка не желаят нейния успех, но все пак конференцията дава, ако не 100-процентов, то реален шанс за достигане на мир в Сирия”, коментира той.
От своя страна държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви, че Башар Асад няма място в преходното сирийско правителство.
Правителствената делегация от Сирия отправи обвинение, че на масата за преговори седят „представители на държави, на които ръцете са изцапани с кръвта на сирийския народ“. По думите му това са страни, които „изнасят тероризъм“ и се оправдават с Бог.
Сирийската опозиция пък призова Башар Асад да предаде властта на преходното правителство. Ахмед Ал Джарба, лидер на Националната коалиция в Сирия заяви, че не трябва да се преговаря с тиранин, узурпирал властта в страната.
Гражданската война в Сирия, продължава вече повече от три години. Срещата в Монтрьо е поредният опит на международната общност за прекратяване на въоръжения конфликт, който е взел над 100 000 жертви, и е прогонил от домовете над 2 милиона души.
Повече за случващото се на мирната конференция „Женева-2“ вижте във видеото на Bulgaria On Air!

Украйна и Катар са подписали споразумение за сътрудничество в областта на отбраната
Войната в Иран кара световните лидери да преосмислят икономическата система
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Raiffeisen купува румънското звено Garanti на BBVA за 591 млн. евро
Цените на петрола и на зърното на световните пазари вървят нагоре
Вселената изпраща важни послания към четири зодии на 29 март
Световните секс скандали: От аферата "Профюмо" до досиетата "Епстийн"
Сняг затрудни движението на прохода "Петрохан"
БАБХ спря месопреработвателен обект в Монтана след сериозни нарушения
Обедна емисия
Няма български туристи в засегнатия от войната Близък изток - длъжна ли е държавата да ни евакуира
Параноя? Барса притиска Ла Фурия заради Ямал
Лора Христова и Владимир Илиев спечелиха спринта на Държавното
Тъжно! Голяма загуба в Лудогорец
Късметлии! Неста, Санети, Давидс, Бобан и Верон ще се докоснат до Божинов
Иван Иванов подчини руснак и е на финал в Испания
Ботев Враца смаза Славия от бой
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Хванаха за ден 45-ма шофьори с алкохол или наркотици
АПИ излезе с важен призив към шофьорите, пътуващи през планинските проходи
Хороскоп за 29 март 2026
МОСВ: Язовир "Камчия" е пълен на 99%
МВнР: Турция пое ангажимент да разреши строежа на консулството в Одрин
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите