Лидерите на украинската опозиция, които са обвинявани от по-голямата част от хората на Евромайдана в нерешителност, в сряда – след смъртта на няколко демонстранти, заявиха, че ще тръгнат с хората „срещу куршумите“, ако президентът Виктор Янукович не тръгне на отстъпки, предаде Би Би Си.
„Аз съм с всеки от вас тук, на площада. Ако трябва да се стои, ще стоя, ако трябва да се върви и да се сражаваме – аз ще бъда заедно с вас. Заради надеждата, която мнозина възлагат на мен и казват: Виталий, надяваме се на вас, че няма да ни подведете... Ще направя всичко. Ако трябва да се върви срещу куршумите – аз ще тръгна срещу куршумите“, обяви на поредното „народно вече“ (народно събрание) на Майдана лидерът на партия УДАР Виталий Кличко.
Част от Евромайдана при това започнаха да скандират „Кличко, Кличко!“, а друга част да освиркват.
Кличко за първи път произнесе реч на Майдана на руски. Той започна с думите, че властта се опитва да раздели гражданите на Украйна по езиков или географски признак, но гражданите според Кличко прекрасно се разбират помежду си.
„Куршум в челото, значи - куршум в челото!“
Лидерът на партията „Отечество“ Арсений Яценюк поиска от трибуната на Майдана президентът Янукович да отстъпи пред исканията на опозицията през следващите 24 часа.
„За да запазим живота си, ни останаха 24 часа. С позор няма да живея. Утре тръгваме напред! Куршум в челото, значи – куршум в челото!“, заяви Яценюк.
Според Яценюк през тези 24 часа президентът Янукович трябва да уволни правителството и сам да се оттегли, свиквайки предсрочни избори.
Хиляди демонстранти отговориха със скандирането „Молодец!“
„Какво ни остава да правим, ако не да тръгнем срещу куршумите?“ - това гласи отговорът на немладия участник в Евромайдана Василий от Черновцов на въпроса на Би Би Си дали е готов да тръгне с Яценюк.
Владимир Голован – млад човек от Мариупол, който живее в Киев, също е готов да тръгне с лидерите „под куршумите“, само че се надява, че няма да има куршуми.
„Ако това наистина бъде масово, няма да трябват нито коктейли Молотов, нито куршуми. Много голям брой хора, това влияе психологически. Ако 100 000 души конкретно поискат да бъде направено нещо, няма да бъдат спрени и от куршуми, от нищо“, каза Владимир.
Въпреки смъртта на демонстранти в сряда в Киев неговата съпруга Катерина също се надява, че „онази страна“ няма да стреля: „Все пак там също са хора“,
Евромайданът в търсене на лидери
Радикално настроената част от Евромайдана отдавна и гръмко, а през последните три дни на улични сблъсъци с милицията и особено гръмко, упреква тримата лидери на опозицията - Кличко, Яценюк и лидера на партия „Свобода“ Олег Тягнибок, в безгръбначност и съглашателство с властта. Много хора, включително и ораторите на трибуната на Майдана, казаха, че Майданът има нужда от един отговорен, но решителен лидер и призоваха тройката да изберат.
През последните дни сред бойците от Евромайдана вече се заговори, че на протеста е нужен нов лидер, но нито един от тримата не става за това.
Виталий Кличко заяви в речта си в сряда, че въпросът за лидерството не стои, но по други нотки в изказването му може да се предположи, че той смята себе си за главен претендент за това лидерство.
„Аз гарантирам защита на всекиго, който премине на страната на народа“, каза например Кличко, обръщайки се към милицията и военните. „Аз“, а не „ние“.
Лидерите на опозицията дойдоха на „народното вече“ на Майдана от преговорите с президента Янукович.
От неделя насам Янукович избягваше среща с опозиционерите, изпращайки на преговорите „работна група“ начело със секретаря на Съвета по национална сигурност и отбрана Андрей Клюев. В сряда, след смъртта на демонстранти, президентът седна на една маса с Кличко, Яценюк и Тягнибок.
"Властта е глуха"
Опозиционерите обаче са абсолютно недоволни от тази среща. „На въпрос дали президентът обсъжда предсрочни избори, където властта може да бъде сменена, отговор не беше получен“, разказа Кличко.
„Създава се впечатлението, че президентът не се готви да решава политическата криза“, добави той пред журналисти.
„Властта е глуха“, въздъхна Кличко и вдигна рамене. Според него в която и да е друга държава, след като служители на правоохранителните органи са застреляли демонстранти, правителството и президентът щяха да си подадат оставката.
Днес лидерите на опозицията отново планират да се срещнат с президента, но не възлагат особени надежди на тези преговори.
В сряда опозиционерите обявиха създаването на алтернативен парламент – Народна рада. В него с времето според замисъла на лидерите на протеста ще влязат опозиционни депутати от избираемите органи на различни нива от всички региони на Украйна.
Още по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!

Германия намалява наполовина прогнозата си за икономическия растеж през 2026 г.
Геополитическите кризи като възможност за купуване
Рядка чанта Birkin с два подписа на актрисата отива на търг
Каква е новата стратегия на Apple за Китай?
SOFIX се върна към растеж при оборот от 5,1 млн. евро
Ще се присъедини ли Унгария към еврозоната - пътят след Обран ще е дълъг
Нова площадка за стрийт фитнес откриха в училище в Стара Загора
Българското розово масло е под заплаха - ограничени плочи и липса на работна ръка
Между 5 и 8 хил. евро за бал: Колко струва да имаш абитуриент през 2026 г. (ВИДЕО)
Оцелели в катастрофата край Малко Търново: "Крещяхме за помощ, счупихме прозорците"
Централна прогноза
Сготвиха мениджъра на Челси?
Перес взе съдбоносно решение за голяма звезда на Реал Мадрид
Яка тесла! Бивш треньор на ЦСКА загази здраво
Кошмарна новина за чуплива звезда на Реал Мадрид
ЦСКА с любопитен ход за реванша с Лудогорец
Синер и Алкарас треперят: Джокович ще вземе титла №25 от Шлема
Дневен хороскоп за 23 април, четвъртък
3 карти разкриват посланието на вселената
Защо средиземноморската диета е толкова успешна за отслабване
Модни илюзии – трикове с дрехи, които променят силуета
Борислав Пенев: Свръхстимулацията от екраните предизвиква мощна допаминова реакция в развиващия се мозък
Кои са легендарните музиканти зад супергрупата BEAT, която съживява звука от 80-те на King Crimson
Радев, Русия и първите задачи пред новото правителство
Силен студен фронт носи бурни ветрове до 100 км/ч и рязко застудяване в България
Приходите на българските хотели растат все по-бързо
Нов комфорт за зрителите: Зала 1 на ФКЦ е с нови седалки и модерна визия
Освободен е председателят на „Пристанищна инфраструктура“
Транспортната комисия одобри поскъпването на такситата във Варна
Сензационно откритие на Марс: Curiosity намери нови органични съединения
Над 35 000 намерени диаманта: Тайната на Crater of Diamonds State Park в САЩ
В САЩ разследват мистериозната смърт на учени с достъп до секретни програми
22 април: Денят на планетата Земя
Най-загадъчният вулкан на планетата изхвърля злато за хиляди долари всеки ден
Драматичната мисия на „Союз-10“: Първото скачване с орбитална станция