Фоторепортерка на агенция Асошиейтед прес с международно признание беше убита днес в Афганистан, а канадска журналистка от агенцията, експерт по Афганистан и Пакистан, беше ранена тежко, предадоха световните агенции. Двете бяха простреляни от афганистански полицай в провинция Хост, близо до границата с Пакистан.
Двете журналистки са били в Афганистан, за да отразяват президентските и местните избори, които ще се състоят утре.
Четиридесет и осем годишната германска фотографка Аня Нийдрингхаус почина на място, а шейсетгодишната журналистка Кати Ганън, простреляна два пъти, е в стабилно състояние и може да разговаря с медицинския персонал, който се грижи за нея.
Преди нападението Аня и Кати са работили заедно в продължение на години в Афганистан, заяви Катлийн Каръл, изпълнителен редактор на Асошиейтед прес. "Тази загуба разби сърцата ни", каза Каръл, цитирана от Франс прес и Ройтерс.
Трагедията се разиграла в малък отдалечен град в провинция Хост. Двете жени пътували с кола, част от конвой, превозващ персонал по подготовката на изборите, който трябвало да достави бюлетини от град Хост, главен град на едноименната провинция, до околните населени места в окръг Тани.
Двете журналистки пристигнали с конвоя в местна база на афганистанските сили за сигурност, където били нападнати, разказва журналист на Асошиейтед прес, който отговаря за видеообмена и станал свидетел на стрелбата. Жените чакали в колата си в базата, когато към тях се приближил полицай и извикал: "Аллах Акбар". После започнал да стреля с автомат Калашников, а накрая се предал на полицията, която сега го разпитва.
В провинция Хост има многобройни талибани, проникнали от пакистанските племенни райони, където е базата им, посочва Франс прес.
Нападението беше осъдено от афганистанското министерство на вътрешните работи.
Атаката стана броени дни след нападението на талибани срещу хотел в Кабул, при което беше убит журналист на Франс прес със семейството му. През март пред ресторант в Кабул беше застрелян шведският журналист Нилс Хорнер.
Аня Нийдрингхаус е международно признат фоторепортер, носителка на престижната награда "Пулицър", отразявала редица военни конфликти, посочва Франс прес.
Тя започва кариерата си на 16 години в германски местен вестник, като същевременно учи литература, философия и журналистика, преди да направи репортаж на падането на Берлинската стена. Накрая е наета на работа в агенция ЕПА в Германия.
Отразява войните в бивша Югославия, прекарва няколко години в Сараево.
През 2002 г. става част от екипа на Асошиейтед прес, за който работи от Женева. Като фоторепортер на агенцията отразява конфликтите в Израел, Палестина, Ирак, Афганистан и Пакистан. Следи и спортни прояви, след които 9 олимипийски игри. През 2005 г. получава заедно с екип фотографи на Асошиейтед прес наградата Пулицър за репортажи за войната в Ирак.
Канадката Кати Ганън е описвана като стълб на агенцията за региона Афганистан-Пакистан, където работи още от 80-те години и признат експерт по афганистанските и пакистанските въпроси.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мъск загуби делото срещу OpenAI, но Алтман може би изгуби Wall Street
Заплатата и професионално развитие – базови фактори за младите при избор на работодател
Какво спира притока на инвестиции в аутомотив сектора в България?
Свръхпроизводство в Европа и скъпи консумативи притискат млечния сектор у нас
Творби от ранните години на колумбийския художник Ботеро отиват на търг
Базираният в Люксембург Innovation Fund, собственост на Eurobank Group, инвестира в CSoft
Централна емисия
След матурата по БЕЛ: От "доволни сме" до "само се изложих" (+ВИДЕО)
Временните комисии вече ще се създават с 48 подписа, въпреки критиките на опозицията
Задържаха 56-годишен мъж с над 1,5 млн. порнографски файла с непълнолетни
Тъжна вест! Напусна ни огромна легенда, създала големи шампионки
Майкъла отсече: Последен шанс, Левски ни пребиха два пъти
Крушарски се подигра с Майкъла и се закани: Този път ще сменим целия отбор на ЦСКА
Стоичков празнува огромен триумф
Официално! Нов член на Първа лига обяви раздяла с треньора си
„Червено море“ заля София за финала + СНИМКИ
Психотерапевтът Милица Бельовска: Тийнейджърите не искат лекции, а разбиране
Поверия за празника на св. св. Константин и Елена
Филмовият проект „Дълговете на инспектора“ на Теодора Маркова спечели награда в Кан
Трикове как да подобрите съня чрез дизайн на спалнята
5 фатални грешки, които допускате в отношението си към партньора
Maserati GT2 Stradale направи своята ексклузивна премиера в София
Как се промени светът след последната титла на Арсенал през 2004 година
Българските работещи са най-недоволни в региона
Интензивни валежи и риск от наводнения до 25 май
Вицепремиерът Иво Христов ще организира "Евровизия 2027" в България
Краткосрочното отдаване на стаи и апартаменти изисква регистрация, напомнят от Община Варна
Разгадана мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара
НАСА променя плановете си за мисията „Артемида 3“ и отлага кацането на Луната
Трагичен инцидент в Starbase преди изстрелването на Starship V3