Българите в Тараклия поискаха от министъра на външните работи Кристиан Вигенин да бъде създадена консулска служба в района, предаде БТА.
Министър Вигенин беше днес на еднодневно посещение в Молдова и откри Информационен център за България и ЕС в Тараклийския държавен университет, където се срещна с представители на българската общност там, със студенти и преподаватели.
Александър Гарановский, председател на район Тараклия, благодари за информационния център и посочи, че следващото желание на българите е да имат българска консулска служба там. Той каза, че е от районния съвет са готови да предоставят подходяща сграда.
Кристиан Вигенин отговори, че ще се помисли по този въпрос, а на този етап вариант е консулът в Кишинев да идва от време на време в Тараклия за по няколко дни.
Вигенин изнесе лекция пред събралата се в аулата на университета аудитория за европейския път на България и перспективите пред Молдова.
Министърът отбеляза, че Молдова винаги е била част от европейското политическо, икономическо и културно пространство. Свидетелство за това са усилията и бързият напредък на страната по пътя към обединена Европа, посочи министърът. Той припомни, че първата стъпка в тази посока вече е направена - от 28 април т.г. гражданите на Молдова вече могат да пътуват без визи в страните от Европейския съюз. Това е в резултат на усилията на целия народ и вашето правителство, безспорен успех, за който ви поздравявам най-сърдечно, отбеляза Кристиан Вигенин.
Вигенин посочи, че специфичната култура и ценности на Молдова не са заплашени от претопяване. Толерантността и зачитането на разнообразието от религиозни убеждения и култури са основни ценности на ЕС, подчерта външният министър.
Споразумението за асоцииране в никакъв случай не подкопава суверенитета на Молдова, а точно обратното, препотвърждава привързаността на ЕС към суверенитета и териториалната цялост на страната, посочи Вигенин.
Споразумението няма за цел да конфронтира Молдова с нейните съседи. Напротив, то има за цел да укрепи регионалната стабилност и сътрудничество, допълни той.
Преди да посети Тараклийския държавен университет, министър Кристиан Вигенин се срещна в Кишинев с външния министър на Молдова Наталия Герман.