Двайсет души са загинали и над 100 души са пострадали при авария в московското метро.
Три вагона са дерайлирали в тунела между станциите Славянски булевард и Парк на победата, без обаче да се обърнат. Спасители евакуираха пътниците от композицията, съобщи московската полиция, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Пострадали са над 160 души, от които 129 са хоспитализирани. Състоянието на 42-ама от постъпилите пациенти се оценява като крайно тежко.
„Надолу постоянно слизат с носилки. Изнасят навън. Кой без съзнание, кой стене от болка“, съобщаваха очевидци.
Първоначално беше съобщено, че повечето от пострадалите имат натъртвания и порезни рани. На място бяха изпратени лекарски екипи и служители с носилки, както и хидравлична техника, с която при нужда да се вадят пострадалите от мотрисата.
Началникът на пресслужбата на Главното управление на Министерството на извънредните ситуации за Москва Виктор Бирюков потвърди за Интерфакс информацията, че три вагона са излезли от релсите.
По думите му е установено, че между станциите Парк на победата и Славянски булевард е станало фалшиво сработване на сигнализацията поради рязък спад на напрежението. Поради това влакът рязко е спрял, пише Lenta.ru.
Пътували в авариралата композиция разказаха, че мотрисата е останала близо час в тунела, след което вратите са били отворени и хората са тръгнали по релсите да излизат навън. Градските власти изпратиха 66 автобуса, за да ги превозват до следващата действаща метростанция. Вратите в един от повредените вагони са били отворени с хидравлична техника, уточни Виктор Бирюков от московското управление на МИС.
Образувано е наказателно дело за нарушаване на правилата за безопасност на движението и експлоатацията на метрополитена, за което в случай на смърт на двама и повече души се предвиждат до 7 години лишаване от свобода.
Кметът на Москва Сергей Собянин, който пристигна на мястото на инцидента, съобщи, че близките на загиналите ще получат парична помощ от по 1 милион рубли /около 21 хиляди евро/.

БФБ затвори с оборот под 500 хил. евро
Европейските борси приключиха сесията без единна посока в търсене на нови стимули на растеж
Може ли цената на петрола да падне до 40 долара за барел?
Синдикатите на Volkswagen не са били уведомено за по-големите съкращения на персонала
Лихвите по новите депозити тръгнаха нагоре през май
Strategy може да продаде биткойни за 1,25 млрд. долара
Тристранката остана разделена за Бюджет 2026
Войната по пътищата: Под лупа са асфалти, мантинели, Демерджиев намеси фирми на "бивш премиер"
Замразени заплати и заплаха от стачки: Държавни служители излязоха на протест (ВИДЕО)
"Летяща сауна": Без климатик в жегата във влаковете на БДЖ
Левски не се шегува и не жали средства! Ето колко ще платят от „Герена“ за нов халф
ЦСКА или друг клуб? Разкриха кой роден отбор ще даде шанс на Йомов
НА ЖИВО: Бразилия – Япония - Състави
Германските национали борят скуката с криеница (ВИДЕО)
Мареска плаща компенсация на Челси
ЦСКА пуска в продажба новия екип за сезон 2026/27
10 гръцки рецепти, от които ще си оближете пръстите
Пълнолуние в Козирог на 30 юни: Какво да очаква всяка зодия
Дневен хороскоп за 30 юни, вторник
20 закона на Мърфи за живота
Гръцка салата с паста – рецепта
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Наблюдаваме Ягодова луна
Какво време ни очаква във вторник?
Единственият арестуван по аферата „Баба Алино“ излезе от ареста срещу "подписка"
37 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
„Изгубеният град“: Може ли подводна планина да разкрие тайната за произхода на живота?
Учени предлагат: Гигантски огнени торнада да почистват нефтени разливи в океана
НАСА разработва технология за презареждане в орбита за мисии в далечния космос
Китайската космическа станция прелетя над Луната: Илюзия или реалност? (снимки)
AI подкопава доверието: Невронните мрежи се научиха да заблуждават експертите
Китай ще изстреля за първи път ракетата „Чанджън-10B“ през юли