Украйна разполага с необорими доказателства, че екипът, оперирал с ракетната система, с която според Киев е свален малайзийският самолет, е от руски граждани и те трябва да бъдат разпитани, заяви шефът на украинското контраразузнаване, цитиран от Ройтерс.
"Имаме необорими доказателства, че този терористичен акт е извършен с помощта на Руската федерация. Знаем категорично, че екипът на тази система е бил от руски граждани", каза на пресконференция Виталий Найда.
Той настоя Русия да предаде на Украйна имената на хората от екипа, за да може Киев да ги разпита, посочва Ройтерс.Бунтовниците в Източна Украйна не са докосвали мястото, където се разби малайзийския самолет, но се безпокоят за хуманитарната обстановка там заради разлагащите се в топлото време тела, заяви сепаратисткият лидер Александър Бородай, цитиран от Ройтерс.
Запазваме си правото, ако забавянето продължи, да започнем да откарваме телата. Молим Руската федерация да ни помогне с този проблем и да изпрати експерти, каза Бородай, премиер на самопровъзгласилата се Донецка народна република.
На пресконференция той каза, че не знае защо на мястото още няма експерти. "Това може би е защото Украйна или украинските власти не са заинтересовани от обективно разследване", отбеляза той.
Бородай каза, че черните кутии на сваления самолет не са намерени, а също че няма разговори за създаване на зона за сигурност на местопроизшествието.
Междувременно малайзийските авиолинии обявиха, че ще възстановят стойността на билетите на пътници, които решат да откажат пътуването с техните самолети. Това важи и за пътници, закупили билети без възможност за отказ от пътуване и възстановяване на сумата, съобщи ДПА.
В добавка "Малейжа еърлайнс" обяви, че в периода 18 - 24 юли няма да начислява такси за пререзервация на билети , които се отнасят до пътувания от 18 юли до 31 декември.
Малайзийският премиер Мохамад Наджиб Разак потвърди, че негова роднина е била на борда да разбилия се самолет, предаде Ройтерс. В съобщение в социалната мрежа "Туитър" Разак изрази съпричастие към близките на жертвите и допълни, че 83-годишната Сити Амира е била сред 44-те малайзийски граждани на борда.
"Малейжа еърлайнс" няма непосредствени планове да транспортира близките на 298-те души, загинали при катастрофата на полет MH17 в Източна Украйна, предаде Асошиейтед прес.
Говорител на компанията съобщи, че близките на жертвите са в Амстердам и за тях се полагат необходимите грижи, а екип на "Малейжа еърлайнс", включително служители по сигурността оценяват ситуацията на мястото на катастрофата.
/БТА/

Брилиънт: САЩ и Китай са най-сложният брак на планетата
Медицинският туризъм в България расте, но остава без национална стратегия
Започва процедурата по публичното предлагане на конвертируеми облигации на „Болерон“
Министерството на правосъдието на САЩ прекрати разследването си срещу Джером Пауъл
Оптимизмът на потребителите в САЩ спада до рекордно ниско ниво заради инфлацията
Докъде стигна Украйна по пътя към ЕС?
Критично застрашен вид орел се бори за живота си: Птицата е умишлено простреляна
Централна прогноза
Има риск от отлагане на класирането за детските градини в София, родители са в неведение
Новият бос: Ще направя Левски топ европейски клуб за 100 години!
Европейско чудо! Новият стадион на Левски ще струва 120 000 000 евро + СНИМКИ
Бостанджиев обеща: Без кредити в Левски, за 3 години вдигаме стадиона
Сираков: Бързо ще излекувам играчите и треньорите на Левски!
Ще връща ли Левски пари на Васил Божков? Сираков каза истината
Слот: Мисля само за краткосрочното бъдеще на Алисон
Яжте умно, не повече – комбинации за по-добро усвояване на витамини
„Пасажер 23“ – психологически трилър от Себастиан Фитцек
Дневен хороскоп за 25 април, събота
5 модела дънки от 90-те, които отново са на мода
Емоционална интелигентност според зодията
Замразени бананови хапки
Срещат студенти и млади професионалисти с реалния свят на кариерата във Варна
Какво време ни очаква в събота?
Близо 5 хил. фиша и 450 акт написаха катаджиите за седмица
Ясни са първенците по мини футбол и волейбол от XXVI Варненска студентска универсиада (СНИМКИ)
214 пили или дрогирали спипа КАТ за седмица
Освобождават от автомобили пространството пред катедралата тази събота
Откриха идеално кръгъл храм в египетската пустиня: Какво е криело съоръжението
Учени в недоумение: Заснеха причудливо полупрозрачно създание на дъното на океана
Мисия „Артемида-2“: Какво се случи при завръщането на Земята?
Може ли AI да предвиди смъртта: Ново проучване дава 78% точност
Учени симулираха какво би довело до колапс на извънземни цивилизации
Слънцето се активизира с първото си мощно изригване от две седмици