Американският президент Барак Обама обвини Русия за изострянето на насилието в Източна Украйна, съобщи Асошиейтед прес.
Обама направи изявлението в Белия дом на фона на засилващото се напрежение между Русия и Запада.
Той каза, че Русия обучава, въоръжава и финансира проруските сепаратисти в Украйна. Според него заснемането на руски войски в Украйна ясно показва това.
Обама заяви, че украинският президент Петро Порошенко ще пристигне на посещение в Белия дом през септември. Той каза, че е разговарял по телефона с германската канцлерка Ангела Меркел. По думите му руското навлизане в Украйна ще донесе допълнителни последици.
"Двамата лидери са силно обезпокоени от съобщенията, касаещи кризата в Украйна. С оглед на развитието на събитията Обама и Меркел са се съгласили, че САЩ и ЕС трябва да разгледат допълнителни санкции срещу Русия", се посочва в съобщение на Белия дом. Президентът на САЩ и канцлерът на Германия също така са потвърдили готовността да се продължи с търсенето на дипломатическо решение на конфликта.
Междувременно, руският президент Владимир Путин призова проруските сепаратисти в Югоизточна Украйна да осигурят хуманитарен коридор на обкръжените украински войници, съобщиха Ройтерс и ИТАР-ТАСС, като се позоваха на Кремъл.
"Призовавам силите на опълченците да отворят хуманитарен коридор за обкръжените украински военнослужещи, за да се избегнат безсмислени жертви, да им предоставят възможност безпрепятствено да напуснат района на бойните действия, да се приберат при семействата си, да предоставят спешна медицинска помощ на ранените при военната операция", заяви Путин.
Той каза, че Русия ще продължи да предоставя хуманитарна помощ на гражданското население в Източна Украйна.
Президентът призова украинските власти "незабавно да прекратят бойните действия, да спрат огъня, да седнат на масата на преговорите" с представители на сепаратистите и "да решат всички натрупали се проблеми изключително по мирен път".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Петролът поевтинява след подписването на споразумението между САЩ и Иран*
Украйна систематично "превръща Крим в остров", отново гори рафинерията в Москва
Президентите на САЩ и Иран подписаха споразумението за прекратяване на войната
В навечерието на 250-ата годишнина: Според много американци САЩ няма да оцелеят още 250 години
Dow Jones отписа над 500 пункта след първото заседание на Фед под ръководството на Уорш
Кадър на деня за 17 юни
Екстремно време в Германия: 40-градусов ад и опустошителни бури
Откриха мъртви дъщерята на режисьора Уилям Уайлър и съпруга ѝ
Почина Дейви Чейс - Самара от "Предизвестена смърт" и гласът от "Лило и Стич"
Рецепта за пухкави мекици с газирана вода
ЦСКА приема Карабах на новата "Армия"
Веласкес дал зелена светлина за нов стрелец в Левски
Луис Диас: Днес сбъднах детската си мечта!
Швейцария - Босна и Херцеговина
Хаос с контролите на ЦСКА в Австрия
Трансфер в Левски се бави заради треньорска рокада
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Бабините филийки с яйце и сирене – рецепта от детството
Шведска торта за лятното слънцестоене – Midsommartårta
Трудностите приключват за 3 зодии след 18 юни
Нумерологична прогноза за 18 юни
5 идеи за спорт с приятелки
Турнир затваря за граждани комплекс "Приморски" този уикенд
Без ток във Варна на 18 юни 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (18 юни)
Виц на деня - 18 юни
Огнеборците са реагирали на 115 сигнала през последното денонощие
Времето във Варна на 18 юни 2026
Мисията BepiColombo навлиза във финалната си фаза по пътя към Меркурий
Китай ще изстреля първия си сателит за наблюдение на космически отпадъци
Извънземните вероятно съществуват: 3 причини, за да не ни посещават
Луната скрива Венера днес: Къде ще видят явлението на живо
Мисията на сондата MAVEN на НАСА приключи след 11 години
Две почти непокътнати римски статуи са открити в Израел