Над 20 хиляди души ще бъдат заразени с вируса на ебола до началото на ноември, ако не бъдат засилени мерките за контрол на епидемията в Западна Африка. Това предупреди Световната здравна организация в проучване, публикувано в сп. "Ню Ингланд джърнъл ъф медисин", съобщиха ДПА и Франс прес.
Прогнозираният брой на заразените е трикратно по-голям от настоящия - близо 5800 души, разболели се от ебола в Гвинея, Либерия и Сиера Леоне. Според най-новите данни на СЗО, публикувани вчера, над 2800 души са починали от ебола в Западна Африка от началото на годината.
Ако не спрем много бързо епидемията, това вече няма да бъде бедствие, а катастрофа, заяви на пресконференция в Женева д-р Кристофър Дай, директор по стратегическите въпроси в СЗО. Той изтъкна, че настоящата епидемия, най-тежката в историята на тази хеморагична треска, регистрирана през 1976 г., е твърде сходна с други епидемии, засегнали други африкански страни през последните години, като Демократична република Конго и Судан.
"Различното сега не са характеристиките на вируса, а естеството на засегнатото население", посочи той, изтъквайки като фактор за заразяването голямата мобилност на населението. Бързото разпространяване на епидемията се обяснява също с бавната реакция срещу ебола в началото на епидемията и лошото състояние на системите за здравеопазване в трите основно засегнати държави, добави експертът.
За разлика от тези страни случаите на заразяване остават ограничени в Нигерия, която има по-силна система на здравеопазване.
От агенцията на ООН потвърдиха, че лекарствата и ваксините за ебола на експериментален етап няма да са на разположение в достатъчни количества още няколко месеца и затова няма да играят роля в сегашната битка с болестта.
По изчисления на ООН са нужни близо 1 милиард долара през идните шест месеца за финансиране на медицинска, икономическа и продоволствена помощ в горещите точки на ебола в Западна Африка.
/БТА/

Румен Драганов: Войната няма да спре прилива на израелски туристи към България
Милена Кръстанова е новият изпълнителен директор на НАП
Залогът на Орбан върху батериите се превръща в главоболие преди изборите
Прогноза: Логистичните имоти в София ще привлекат засилен интерес от китайски инвеститори
Войната с Иран отхапа голямо парче от цената на златото в Дубай
Dow спада с 600 пункта на фона на поскъпващия петрол и ръста на безработицата в САЩ*
Войната в Близкия изток въвлича още държави - какво трябва да е поведението на България
Пеевски сезира прокуратурата за "лъжлив и фалшив сигнал" от Теодора Георгиева
16 хил. гласуваха в анкетата ни: Цели 60% очакват изборите да бъдат нечестни
Пенсионна реформа: Какво знаем за мултифондовете и риска за спестяванията (ВИДЕО)
Левски съобщи важна новина за Сангаре
Отложиха сложната операция на Малена Замфирова заради тежките счупвания
Историческо! Зографски с първи подиум в кариерата си
Контузията на Кристиано Роналдо се оказа по-сериозна
Милан - Интер е различен мач, едно различно дерби
Барса или Арсенал? Атлетико каза дали продава Паяка
Празнични рецепти за 8 март
Билети за представления през март, април и май в Театър „София“ с 50% отстъпка
3-дневен пролетен детокс, който топи килограми
9 лесни за поддържане прически за заети жени
„Вътрешно съвършенство“ от Джим Мърфи
8 начина сами да зарадвате себе си за 8 март
Кандидатстудентска борса ще се проведе на 13 март във Варна
До края на април ще бъде изцяло подменено уличното осветление в кв. „Чайка“
Йотова назначи Николай Найденов за министър на регионалното развитие
Какво време ни очаква в събота?
Чешката полиция разкри подробности за инцидента с Малена Замфирова
Прокуратурата освободи телата на жертвите от под Околчица
Казахстан си постави амбициозна цел, за да върне тигрите в историческите им земи
Учени „опитомиха“ мълния в лабораторни условия
Пръстените на Сатурн може да са много по-стари, отколкото се смяташе
Могат ли космическите апарати да се ремонтират сами?
„Ядрена бомба“ от Космоса: Застрашава ли Луната астероид 2024 YR4
„Космическа медуза“ в небето: Впечатляващо изстрелване на Starlink от SpaceX