Над 120 000 участници, 36 ранени (24 приети в болница), 30 арестувани, десетки изпепелени автомобили - това е част от равносметката от вчерашния общонационален протест в Брюксел, оценен като най-тежкото подобно събитие в Белгия от 30 години насам.
Трите основни синдиката свикаха проявата в знак на протест срещу намеренията на новото федерално правителство, доминирано от националистите, за ограничение на разходите в обществената сфера, за увеличаването на данъците и за повишаването на възрастта за пенсиониране. Управляващите обясниха, че тези мерки се налагат, тъй като страната постепенно трябва да възстанови равновесието на разходите - засега дългът достига 100 процента от брутния вътрешен продукт.
Синдикатите призоваха липсващите средства да бъдат потърсени там, където наистина е редно - при богатите. Те се възползваха от разпространяваната широко от вчера информация, че много богати белгийски семейства, както дори и частично държавните дружества "Белгаком" и банка "Дексиа", са избягвали плащането на данъци с регистрирането на представителства в Люксембург. Така тези фирми и граждани са плащали на белгийската хазна данък от 2.3 процента, докато останалите плащат между 30 и 50 на сто данък върху доходите си.
Според премиера Шарл Мишел, който пое поста преди по-малко от месец, на 11 октомври, вратите за преговори със синдикатите са широко отворени, а виновните за безредиците в Брюксел вчера трябва да бъдат изправени пред правосъдието. По неговите думи планираните от правителството мерки целят създаването на нови работни места и осигуряването на стабилност на системата за социални плащания.
По думите на председателя на националистическата партия Нов фламандски алианс Барт де Вевер, кмет на Антверпен и приеман за идеолог на налаганите от правителството промени, синдикатите нямат алтернатива. По негово мнение и други страни, изправени пред нуждата от сходни реформи, са преминали през болезнени моменти.
При вчерашния протест авангардът на стачниците се оказаха докери от пристанището в Антверпен, които хвърляха павета и всякакви други тежки предмети по полицията. Макар те да създадоха усещането, че са изолирано радикализирано крило на протеста, един от най-впечатляващите кадри, показани по местните медии, бе чупенето на светофар с инвалидна патерица от човек с явно затруднени движения.
Правителството или ще преразгледа намеренията си, или ще бъде изправено пред нови действия, заявяват синдикатите. Те отбелязват, че в протеста вчера са се включили не само техни членове, но и работници от обществения и частния сектор, както и представители на културните среди.
Следващата голяма стачка в страната вече е насрочена за 15 декември, а още днес има нов протест - на надзирателите в затворите. Първият протест срещу правителството на премиера Мишел бе на полицаите, които възразиха решително срещу отнетото им право на предсрочно пенсиониране.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Рен от ЕЦБ все още вижда малко признаци за трайно установяване на бързата инфлация
Британският частен сектор се свива на фона на войната в Иран и кризата около премиера
Земеделският министър похвали директора на БАБХ и го смени
Търговският дефицит на България расте с над 43% на годишна база през март
Иран затяга контрола над Ормузкия проток с пропускателни пунктове, дипломатически сделки и такси
Български учени разработват екосъобразен метод за рециклиране на соларни панели
Марио Манев пред Bulgaria ON AIR с разкрития за хаоса в Агенцията по вписванията
Пожар в столично заведение помрачи шампионските празненства на ЦСКА
Двама души загинаха при наводнения в Турция
Най-малко 11 загинали след срутване на сграда в Мароко
Съдът гледа мярката на задържаните за имотни измами
Бивш на ЦСКА прави фурор в Румъния
Любо Пенев с емоционално съобщение
БФС наказа тежко ЦСКА
Барса реши за Маркъс Рашфорд
Лудогорец с важна новина за ЦСКА
Разпада ли се Челси? Звезда на "сините" поема към Мадрид
3 зодии с финансов успех в седмицата 25 – 31 май 2026
11 правила за дълъг живот от Петър Дънов
Тест: Какво послание има за вас Вселената
10 празнични десерта за 21 май
3 зодии с огромен късмет в сезона на Близнаци
5 семена, които нутриционистите препоръчват – помагат за хормонален баланс
25 изявени личности и творчески колективи са новите носители на награда „Варна” (СНИМКИ)
Нойер се завръща в Бундестима
Съдът реши: Глоба за Пепи Еврото и вече не го издирват
Модернизират ВиК инфраструктурата по Северното Черноморие
Радев развъртя метлата: Смениха и шефовете на БЕХ
Шествие затваря основен варненски булевард днес
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО
Psyche получи гравитационен тласък от Марс: Увеличи скоростта си с 1600 км/ч (снимки)
Луната, звездният куп „Ясли“ и трио планети красят небето на 21 май
Гледайте на живо: SpaceX изстрелва новата си мегаракета Starship V3 на 21 май
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите