Книгата на бъдещето ще бъде издадена благодарение на краудфъндинг (групово финансиране), ще е издадена от автора или ще е свързана с видео игра. И въпреки това може би все още имате шанс да я прочетете на хартия.
По време на тазгодишния Панаир на книгата във Франкфурт, най-голямото събитие в книгоиздателския бранш, който е силно повлиян от дигитализацията и възхода на Amazon.com, стана ясно, че секторът търси нови бизнес модели. Докато навиците за четене се променят и електронните книги заемат централно място, апетитът за хубаво разказване на истории е по-силен от всякога, пише Bloomberg.
Verlag Friedrich Oetinger Gmbh, издател на детски книги, който продава серията „Игрите на глада“ в Германия, е пример в това отношение. Въпреки че инвестира много в дигитални продукти и дори създава свое собствено такова подразделение, управляващият директор Рил Уейтендорф не обръща гръб на печатните издания.
"Няма значение дали имате книга или iPad в ръката си“, посочва той в интервю по време на панаира, който се проведе в периода 8-12 октомври. „Трябва да разполагате със страхотна история. Това не се е променило“, смята той.
Както начинът, по който хората четат еволюира, така се променя и начинът на разказване на истории. В САЩ и Великобритания 45 на сто от читателите са прочели поне част от електронна книга, използвайки мобилен телефон, сочи проучване на Publishing Technology.
Новите технологии са само част от картината. Kladde Buchverlag, старт-ъп, базиран във Фрайбург, Германия, използва краудфъндинг, за да финансира издаването на книги с по-качествен дизайн, луксозна хартия и професионално редактиране на самопубликуващи се автори.
Обещаващи проекти
Компанията предварително избира обещаващи проекти, а интернет потребителите решават за кои книги да направят дарения. Особено щедрите дарители могат да имат думата за ключови моменти в развитието на сюжета или за съдбата на някой от героите, посочва Леа Новак, един от спонсорите на компанията.
Брита Фридрих, директор събития и програми на изложението във Франкфурт, твърди, че сега индустрията се фокусира върху това как да се възползва от иновациите. По думите ѝ издателите трябва да мислят не само за нови устройства, но и за новите начини за разказване на истории.
За първи път представителите на компании за игри като Ubisoft Entertainment присъстват на панаира и търсят партньори, допълва Фридрих.
Платформа за електронни книги
Oetinger се опитва да облекчи преминаването от офлайн към онлайн четене чрез Tigercreate – платформа, която трансформира илюстрираните детски книжки в анимациононни атрактивни дигитални книги. Около 40 издатели вече са се регистрирали за използване на платформата, твърди Уейтендорф.
Следващата стъпка е абонаментна услуга, чрез която децата ще получат достъп до книги, тъй като Oetinger се опитва да създаде нишов продукт на пазар, доминиран от Amazon. Американският онлайн гигант в сферата на търговията на дребно представи своята абонаментна услуга за електронни книги – Kindle Unlimited в Германия само ден преди Панаира на книгата във Франкфурт. В САЩ тя предлага достъп до повече от 7000 заглавия за 9,99 долара месечно.
Тенденциите
Същевременно тенденцията за предоставянето на достъп до стотици хиляди книги срещу една цена върви ръка за ръка с възхода на самопубликуването. Повечето от съществуващите услуги като Amazon Umlimited включват всякакви жанрове – от криминални до любовни романи.
Въпреки че критиците са скептични по отношение на появата на хиляди нови заглавия онлайн всеки ден, авторите, които сами издават произведенията си, не са съгласни.
Ника Любич, чийто криминален роман „The 7th Day” изпревари „50 нюанса сиво“ в германската класация на Amazon за бестселъри, твърди, че онлайн продажбите са довели до по-голяма печалба и по-лесна връзка с читателите.
Американската компания плаща на авторите между 35 и 70 на сто от крайната цена, което е повече от това, което писателите получават от традиционните издатели.
И все пак не всички автори могат да придобият слава чрез самостоятелно публикувани книги.
Още style новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Цената на петрола се стабилизира, доставките през Ормузкия проток продължават*
Може ли манията около AI да препъне големите компании?
Кризата с горивата в Русия тласка повече купувачи към китайски електромобили
Политиката на Тръмп по депортация застрашава селските региони
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Кадър на деня за 5 юли
Учени предупреждават да не смесваме банан и горски плодове в смути
Слънцето и Сатурн в квадрат през юли вещаят проблеми в работата за 4 зодии
Седми ден не могат да открият Наталия и пастрока ѝ Асен Симеонов
Португалия – Испания
Левски готви седми трансфер: Шампионите работят по три варианта за нов централен защитник
Левски го чака: Оперираха Мазир Сула
Веласкес избра стартовия състав за Борац, Левски без типичен централен нападател
Холанд: Всеки иска да играе в Реал Мадрид!
ЦСКА остава без Макс Ебонг за първия мач с Дери Сити, Ето’о също не е готов
Нумерологична прогноза за 6 юли
Сочно телешко със сладък картоф – протеинова вечеря
Мощен портал на 7/7 отключва късмета на 3 зодии
Йога за правилна стойка – 10-минутна практика при проблеми с кръста
На 6 юли имен ден празнуват Валентин и Валентина
Дневен хороскоп за 6 юли, понеделник
Жена загина при пожар в разградско село
"Войната" по пътищата взе две жертви за последните 24 часа
Честваме паметта на преподобния Сисой Велики
Турция забрани къпането в Черно море
Норвегия и Англия изхвърлиха Бразилия и Мексико от световното
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Книгата, която обясни Вселената: „Математически начала на натуралната философия“
Уловиха „шепота“ на всички звездни експлозии във Вселената
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство