България предстои да сключи с Лувъра в Париж петгодишен рамков договор, по силата на който ще представя своето културно-историческо наследство. Това съобщи пред български журналисти в Брюксел министърът на културата Вежди Рашидов, който участва в заседание на Съвета на ЕС.
Той уточни, че в три последователни години в Лувъра ще бъде представено тракийско, византийско и ислямско изкуство от нашите земи. Предвижда се на 16 април догодина в парижкия музей да бъдат представени 400 експоната от българското културно наследство.
В месеците на българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. трябва да покажем най-доброто от нашата култура, добави министърът.
По неговите думи министрите, участвали в днешното заседание, са се обединили около мнението, че културата следва да бъде сред приоритетите на програмата "Европа 2020". Като че ли културата досега е малко придатък към общото. Благодарение на културата всяка държава има своята идентичност, коментира Рашидов.
Той съобщи, че в края на миналата седмица със заместник-председателя на ЕК Кристалина Георгиева са разговаряли за възможностите млади български творци да кандидатстват с проекти пред ЕС. По неговите думи трябва да се обърне допълнително внимание на развитието на литературата. Може да се обмисли възраждането на писателските срещи. Липсват преводачи, смята културният министър. Трябва да търсим начин българската литература да бъде достъпна за други народи, заяви Рашидов.
Министърът допълни, че очаква до края на януари концепция от акад. Светлин Русев за развитието на т.нар. "Български Лувър" - музея за съвременно изкуство, който ще се нарича "Квадрат 500" по името на зоната в центъра на София, където е разположен. Обектът е финансиран с 27 милиона лева от ЕС. Министърът отбеляза, че занапред предстои разрушаване на част от старата сграда откъм ул. "Оборище", където ще бъде изграден наново информационен и административен център към музея. За целта ще бъде необходимо осигуряването на 10 милиона лева.
Министър Рашидов сподели мечтата си за възраждане на постоянния Софийски цирк. Той подчерта, че става дума само за мечта, а ако тя бъде постигната, сградата ще бъде издигната в празен общински имот в Зона Б-5 в столицата.
/БТА/

Свободното падане на златото изтри ръста на цената за годината
Растежът на заплатите в еврозоната ще се ускори през втората половина на годината
Разходите за труд в България са нараснали по-бързо в края на 2025 г.
Главболгарстрой откри състезателна писта по международни стандарти с потенциал за световни състезания
Луис де Гиндос: ЕЦБ е нащрек за вторични ефекти от войната в Иран
Какви са пречките пред внедряването на AI в бизнеса?
МС сезира Конституционния съд за решението за Съвета за мир
"Любов и други аварии" в театър София: Какво се случва, когато любовта си тръгне?
Една линейка обслужва десетки населени места - шофьорите не издържат повече
Голям шамар за Дортмунд в битката с Байерн
Мондиал 2026 е под въпрос: Италия остана без Киеза
Защитник на ЦСКА сменя ас на Левски в националния
Няма такова изригване! Владо Стоянов попиля бивш треньор и съотборник в Лудогорец
В Разград не спят! Лудогорец отмъкна крило от Левски
Казахстанци натириха Николай Костов
Нискокалоричен десерт с крема сирене без захар (без печене)
На 29 март местим стрелките с час напред
След 23 март 3 зодии ги очаква растеж и промяна
Цветно настроение в пролетния маникюр (+Снимки)
Етнолог: Трапезата е била свещено нещо за старите българи
Какво се прави на Благовещение
Конфискуват над 21, 6 милиона евро от трима българи, осъдени за престъпления в Румъния
Жалбите за въвеждане на еврото от Варненско са спаднали наполовина
Рядък вид делфин, използван за военни цели, скита в Черно море
БАБХ иззе над 200 кг храни без документи на границата с Турция
Преподаватели във Варна ще обсъдят нови подходи за интерактивно учене
Фехтовачите на Черно море грабнаха 11 медала
Телескопът „Нанси Грейс Роман“ на НАСА преминава финални тестове
Кои планети да наблюдаваме на небето през април 2026 г.
Древна делта, открита под повърхността на Марс, ускорява търсенето на живот
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци