Съпругата на актьора и режисьора Джордж Клуни - Амал Аламудин-Клуни е била заплашена с арест в Египет заради критики срещу египетската съдебна система, пише в. "Дейли телеграф".
Аламудин, която е водещ адвокат в областта на правата на човека, е получила заплахите от египетски представители, след като е констатирала недостатъците на съдебната система в страната, довели до осъждането на трима журналисти на катарската телевизия Ал Джазира.
Британско-ливанската адвокатка защитава Мохамед Фахми, един от тримата журналисти, осъдени миналата година по обвинения в тероризъм. В четвъртък египетски съдия нареди повторно дело за журналистите и призна, че е имало огромни проблеми във връзка с първоначалните обвинения срещу тях.
Присъдата, наложена на Фахми, египетско-канадския шеф на бюрото на Ал Джазира в Египет, на австралийския журналист и бивш кореспондент на Би Би Си Питър Грест и на египетския журналист и продуцент Бахем Мохамед предизвика вълна от критики от международната общност. Международната адвокатска асоциация поискала от Аламудин да изготви доклад заедно с още няколко колеги относно независимостта на египетската съдебна система.
Когато докладът бил готов, той се оказал толкова критичен, че египетските власти отказали той да бъде представен в Кайро, разказва госпожа Клуни. Те я предупредили с арест, ако той критикува армията, съдебната система или правителството, а такива критики действително има. В Египет обиди срещу съдебната система се наказват със затвор.
В доклада Аламудин и колегите й подчертават, че египетското правителство може да повлияе над съдиите и на държавните обвинители. Документът препоръчва на правителството да престане да подбира съдии за най-важните дела.
Госпожа Клуни е била в Египет през юни 2013 г., за да подготви доклада, публикуван през февруари миналата година. Тя разказва, че препоръките в него не са били спазени. По повод осъдителните присъди на тримата журналисти госпожа Клуни призова те да бъдат отменени, защото са опит да се затвори устата на политически опоненти и са равносилни на това да се разстреля журналист на улицата.
Според госпожа Клуни в случая с тримата журналисти съдебната система на Египет е била използвана като средство за подигравка с върховенството на закона.
Аламудин призова клиентът й да бъде освободен и по медицински причини, защото страдал от хепатит С и защото изгубил способността да движи едната си ръка, след като предишна травма на работа се обострила през месеците, през които той спял на каменния под в затвора.
Тримата журналисти бяха арестувани в хотел Мариот през декември 2013 г. по обвинения в подпомагане на терористична организация. Те бяха осъдени през юни 2014 г. на между 7 и 10 години затвор за разпространение на лъжи с цел подпомагане на терористична група.
Негласно обвинението визираше обявената извън закона организация Мюсюлмански братя. Вчера апелативен съд нареди повторно дело за журналистите, давайки нова надежда за освобождаването им. Но дори и да не бъдат оневинени, двамата чужденци могат да бъдат депортирани, а заедно тримата могат да бъдат помилвани от президента. Семействата на Фахми и на Грест вече са внесли молби за депортиране, в случай че не бъдат оневинени. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Върховният съд на САЩ тихомълком уби независимостта на борсовия регулатор
Натискът на Путин за намаляване на лихвите засилва напрежението върху Набиулина
Климатиците не предлагат най-доброто решение за охлаждане на градовете
Дрогиран шофьор предложи 100 евро подкуп на полицаи край Поморие
Голям пожар затвори Подбалканския път край Сливен, спират влаковете
Изложбата "Различни и заедно" гостува в Стара Загора
Кървава разпра край Кошарица: Украинец уби сънародника си и опита да избяга
Ман Сити обърна Атлетико в Сеул
ПАО вдигна ключов нападател за реванша с ЦСКА 1948
Мачовете по телевизията днес, 9 август
Майкъла промени мнението си за Христо Янев: Това е ЦСКА!
Томас Райс готви мащабна чистка в Лудогорец, 6 играчи пред раздяла
Моуриньо разкритикува Бернардо Силва след дебюта му за Реал Мадрид
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Седмична таро прогноза за 10 - 16 август
Организационни хитрости, които правят готвенето по-лесно
Протеинови овесени ядки за една нощ
Как да намалим тревожността по естествен начин: навици, които помагат
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Израел отхвърли 15-точковия план за Газа на Съвета за мир на Тръмп
5000 евро месечно за тоалетна хартия е един от бонусите на Салах в Турция
Трус с магнитуд 4,5 по Рихтер разтърси Турция
Хороскоп за 10 август 2026
ВАС остави в сила отстраняването на шефката на кадастъра във Варна заради „Баба Алино“
Полицаи арестуваха шофьор с кокаин в кръвта, който им предложи 100 евро подкуп