Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун заяви, че е необходимо на всяка цена да бъде избегнато по-нататъшно влошаване на обстановката в Украйна, съобщи ТАСС.
ООН е готова да подкрепи всякакви усилия, насочени към намаляване на напрежението и възобновяването на истинския мирен процес, който ще доведе до възстановяването на стабилността и териториалната цялост на организацията, се посочва в изявлението на Бан Ки Мун. Той изрази тревога във връзка с ожесточените боеве в района на летището в Донецк, които според него заплашват да провалят примирието, трудно постигнато през септември 2014 г.
Той призова всички страни да изпълнят поетите задължения в рамките на Минския протокол и меморандума. По думите му първата стъпка в това направление трябва да бъде незабавното и пълното прекратяване на бойните действия.
Рязкото изостряне на обстановката в Украйна ще бъде обсъдено на среща на Съвета за сигурност на ООН на 21 януари, по молба на Литва, която е непостоянен член на Съвета.
Действащият председател на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, сръбският външен министър Ивица Дачич също се обърна в специално изявление към участниците в украинския конфликт с искането да прекратят поредния кръг от насилие и да се върнат на масата за преговори, съобщи ТАСС.
"Призивовам страните незабавно да насочат усилията си към намаляване на напрежениието, да спазват режима на прекратяване на огъня и да сътрудничат с ОССЕ в изпълнението на договореностите от Минск", заяви Дачич.
"Всички спорни въпроси трябва да бъдат решавани от Контактната група, а не бойното поле", изтъкна председателят на ОССЕ в обръщението си, публикувано вчера на сайта на организацията. Той също така остро осъди използването на сила и призова страните към максимална сдържаност.
(БТА)

Геополитическите сътресения разклатиха оптимизма на Wall Street
Шефчович: ЕС обмисля да спре временно въглеродния данък върху торовете
Кадър на деня за 7 януари
Ценовата война на автомобилния пазар в Китай продължава въпреки по-строгите регулации
Тръмп: Без дивиденти и обратно изкупуване на акции при отбранителните компании
Компаниите криптотрезори се разминаха с удар от доставчика на индекси MSCI
Ходенето като упражнение - кога не е достатъчно?
Зодиите, изправени пред кармични изпитания през 2026 г.
Ферментиралите храни са полезни за червата и стомаха
Червен код за валежи в община Крумовград: Обявиха 8 януари за неучебен
Късна емисия
Арсенал мечтае за титлата! Брайтън спъна Сити в Манчестър!
Петзвездна Барселона избърса пода с Атлетик Билбао
Звезда на Реал Мадрид удари рамо на Винисиус
Венци Стефанов с голяма новина за Славия
Дузпата на Турицов остави отпечатък върху ЦСКА
Людовика Павани
Дневен хороскоп за 8 януари, четвъртък
Лесна питка за Бабинден
Зимна промоция на „България Еър“ с отстъпки до 35% за 12 дестинации
Само месец остава до най-личния концерт на Николина Чакърдъкова
Смяна на професията след 40: Съвети, които ще са ви от полза
Лесен 3-дневен детокс след празниците
Една държава в ЕС не е длъжна да приеме еврото - ето коя е тя
Мицкоски се жалва от България: София иска цялостно предефиниране на македонската идентичност
Периодът на двойно обращение на левове и евро няма да се удължава
Зеленски се оплака: ЕС не ни казва как ще ни защити от Русия
Астрономи от Варна: Тази вечер ни очаква рядко астрономическо зрелище
17-годишен ученик направи приложение за еврото: Eurobuddy
Под пустинните пясъци на Южен Египет откриха византийски манастир
Британски учени с революционно откритие за живота след смъртта
Гигант се издигна над марсианските облаци: Какво видяха учените на Червената планета
НАСА се опитва да спаси обречения телескоп Swift
Професиите на бъдещето: Как ще изглежда ИТ пазарът след 2030 г.