Гръцките радикали опитаха да преначертаят политическата карта на Европа, формирайки коалиционно правителство между лява и дясна партия, обединени единствено от желанието да се опълчат на финансовото статукво в Европа и да отхвърлят ограниченията на затегнатите колани, пише в. "Гардиън".
Лидерът на коалицията Алексис Ципрас и неговата партия СИРИЗА обещаха да заменят програмите за строга финансова дисциплина, наложени от международните кредитори, с политики, насочени към подпомагане на тази част от населението, която живее в бедност. Финансовите министри от еврозоната отговориха предпазливо, признавайки новите политически реалности в Гърция и предложиха преговори, но отхвърлиха директно отписване на дълга, за каквото настоява Ципрас, допълни "Гардиън".
Не бързайте да празнувате: Гърция все още е обречена, предупреждава британското издание "Дейли телеграф". Има само три възможни изхода от конфронтацията, която Ципрас обещава с омразната "Тройка" (ЕС, МВФ и ЕЦБ). Единият вариант е Ципрас да направи компромис, да смекчи исканията си за опрощаване на дълга и да склони да изпълни наложената от ЕС структурна реформа.
Вторият вариант е да отстоява позицията си, да постави Гърция пред невъзможност да изпълнява задълженията си и да тръгне по пътя на излизане от еврозоната. Третият вариант е Берлин и Брюксел да признаят поражението си и да склонят на повсеместна програма за опрощаване на дългове в Европа и отказ от "жестоките" строги икономии от последните пет години. Едва ли има нужда да казваме, че третият сценарий е най-малко вероятен, пише в. "Дейли телеграф".
Европа не може да се съгласи да отпише дълга на Гърция - перспективата за дефолт ще уплаши пазарите и ще увеличи опасността от нова криза, категоричен е в. "Файненшъл таймс".
За съжаление отписване на гръцкия дълг ще причини повече проблеми на Европа, отколкото ще реши. Това би имало три основни негативни ефекта. Първо, ще предизвика ответна политическа реакция в Северна Европа, което ще засили позициите на крайнодесните и националистически партии. Второ, ще легитимира крайнолевите и антикапиталистически партии в Южна Европа и ще започне натиск за опрощаване на други дългове, както и за повече социални харчове, което ще доведе до срив в пазарното доверие. Трето, сриване на доверието между членовете на ЕС, каквото ще последва след евентуална невъзможност Гърция да обслужва дълга си, ще направи много по-трудно запазването на целостта на ЕС, посочи "Файненшъл таймс".
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Четвъртият петролен шок, който разклати западния световен ред
Китай може би вече разработва свой Mythos и Европа ще се окаже напълно неподготвена
Проучване: ЕЦБ ще повиши лихвените проценти два пъти през 2026 г.
Заглушаване на сигналите пропуква блокадите на Ормузкия проток
Postbank разширява инвестициите в образование с нов етап на програмата „Финансова грамотност“
Южна Корея обмисля внедряване на роботи на Hyundai в армията
Назначиха Людмила Петкова и Росица Велкова за зам.-министри на финансите
"В началото бе словото": Посланието на Йотова за силата на българския език
Блясък, звезден стил и големи триумфи на наградите BAFTA (СНИМКИ)
"Гласът на журито" стартира във "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria
Сериалът "Юношеството" е големият победител на наградите BAFTA
Трансфер? Предстои съдбоносна среща в Юве
Дибала шокира, напуска Рома до седмици?
Първа заповед от боса Бостанджиев в Левски!
Първата жена-треньор с победа в Бундеслигата: Важен е отборът!
Алегри се изцепи: Милан не става за Шампионска лига
Разкрити са: Реал официално ще обяви Моуриньо след 13 дни!
4 тренда при обувките за пролет-лято 2026
Безплатни прегледи във ВМА за Световния ден за борба с хипертонията
Пухкава мързелива баница
3 грешки, които допускате, когато приготвяте паста
Маникюр за късмет и пари през май (+Снимки)
Дерматолозите препоръчват: 11 съвета за кожата на всяка жена над 40
Наказание "пробация" за неистински официални документи пред "Пътна полиция"
Варненски ученици спечелиха златни медали по астрономия и място на международна олимпиада
Спартак отива на петдневен лагер в София
МОСВ: Язовирите са с най-високия процент на запълване в сравнение с последните 9 години
Синдикат иска отпадане на НВО след 4 и 10 клас
Въвеждат нови правила за безопасна работа на морските пилоти
Апокалиптични прогнози през вековете: Култ предрече края на света за 2026 г.
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри гигантска неподвижна галактика в ранната Вселена
Какво ще стане, ако Слънцето изчезне за 1 секунда?
Коя е най-горещата точка на Земята: Държавата с най-много вулкани в света
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика