В четвъртък съпредседателят на руската партия РПР-ПАРНАС Михаил Касянов ще бъде във Вашингтон и ще връчи на конгресмени от САЩ т. нар. списък Немцов, включващ осем телевизионни журналисти от Русия.
Руската опозиция предлага Щатите да приложат срещу тях "закона Магницки" - да им забранят влизане в САЩ и да замразят активите им на американска територия, съобщава "Независимая газета".
Опозицията нарича хората от този списък пропагандисти. Това са журналистите Владимир Соловьов, Аркадий Мамонтов, Андрей Караулов, Константин Сьомин, Дмитрий Кисельов, генералните директори на руски телевизии Владимир Кулистиков и Олег Добродеев, както и депутатът от Държавната дума Алексей Пушков, който също е телевизионен журналист.
Според авторите на списъка - Михаил Касянов и Владимир Кара-Мурза от ръководството на РПР-ПАРНАС, дейността на тези хора е спомагала "да бъде разпалена в страната атмосфера на омраза, допринесла за убийството на политика Борис Немцов" - съпредседател на РПР-ПАРНАС, застрелян в Москва на 27 февруари. Списъкът с руски телевизионни журналисти носи името му, защото точно Немцов предложи по-рано санкции срещу медийни лица, които се занимават с пропаганда, обяснява вестникът.
Касянов уверява, че разработвайки "списъка Немцов", авторите са отчели всички юридически аспекти: Тези хора са нарушили някои етични норми. Ние не харесваме не личната им позиция, а това, че нарушават правата на гражданите за свобода на информацията и разпалват омраза към опозицията".
"Според нас, те не са журналисти, а пропагандисти и чиновници. Тяхната агитация, пропаганда и публичният тормоз срещу Борис Немцов доведоха в крайна сметка до убийството му", добавя Касянов.
По данни на изданието американските конгресмени са настояли за доказателства, затова в мотиви към "списъка Немцов" са цитирани конкретни изявления на журналистите в ефира на руски телевизии. Кисельов например заявява в коментар за опозиционната проява "Марш на мира", че организаторите й Касянов и Немцов се вдъхновяват от "хвърляне на кал", а телевизионният водещ Караулов нарича същото шествие "марш на предателите".
Подобни са и претенциите към другите хора от писъка. Пушков обвинява руски опозиционери, че дейността им се режисира от западни столици. "Любопитни сме коя американска партия плаща повече? Кой е плащал на Немцов и на другите либерали?" - пита в телевизионно предаване журналистът Мамонтов. А колегата му Сьомин твърди, че Немцов вероятно би приветствал евентуално нахлуване на Хитлер в Москва през 1941 г.
Списъкът предстои да бъде разширен, но това ще е дълга, къртовска работа, казва Касянов. След САЩ документът ще бъде внесен в Европейския парламент с предложение санкции срещу тези лица да наложи и ЕС.
"Независимая газета" цитира коментари на хора от "списъка на Немцов". Владимир Соловьов твърди, че двамата с Немцов са били приятели, а самата идея за подобни списъци на журналисти е в разрез с духа на руската конституция". "Това са безплодни опити - като онанизма", казва Кисельов. Други отказали да коментират.
Кара-Мурза обяснява, че руската опозиция сезира международни инстанции, защото в Русия е невъзможно да се търси отговорност от тези хора. И подчертава: "Един ден те със сигурност ще отговарят за действията си пред руския закон, но още днес можем и сме длъжни да потърсим от тях отговорност на международно равнище - още повече че тези господа, които толкова обичат да поливат с кал проклетия Запад, незнайно защо предпочитат да почиват именно там".
Твърде е вероятно САЩ да приемат "списъка Немцов", смята политологът Валерий Хомяков. Според колегата му Алексей Макаркин обаче Западът едва ли ще санкционира изброените лица. Първо, заради опасения, че Русия ще отвърне със собствен списък. Второ, заради самия постулат на западното общество за свободата на словото: колкото и да говориш за пропаганда, "Западът гледа да не закача много-много журналистите, ако не са официални членове на правителството".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Износът на българските военни заводи за последните 4 години е 6 млрд. евро
Хотелиерският бизнес е притиснат от ускорената инфлация и през април
Манията около изкуствения интелект също подхранва инфлационния натиск
Светослав Точев: В последните месеци всичко е AI
Как влияе на инфлацията в САЩ новата категория "компютърен софтуер и аксесоари"
Първо Унгария, сега и Армения - влиянието на Владимир Путин в Европа се топи
Провериха над 100 коли и мотори при спецакция срещу гонки край Пловдив (+ВИДЕО)
Новата песен на Светла Иванова: "Думи две" носи лична емоция и естествена визия
Опит за убийство с нож в "Студентски град", задържаха бивш затворник
Световното първенство по футбол 2026 - експеримент на ФИФА, който ще ни донесе много емоции
300 ученици ще преживеят на живо тенис събитието на годината благодарение на Postbank и РУО - София-град
Престиж! Наш национал е в Отбора на сезона в Германия!
Ясно е съотношението двигател - батерия във Формула 1 в бъдеще
Тур дьо Франс отново ще мине през... Пещера!
Ботев Пловдив уреди четири контроли
Световно първенство с 48 отбора: Германска легенда плюе по ФИФА
Канада трепери, ще започне Мондиал 2026 без ас на Байерн
6 билки и подправки, които са много богати на витамин C
6 зодии с много късмет до края на юни
300 ученици ще гледат на живо тенис събитието на годината благодарение на Postbank и РУО – София-град
10 лесни и вкусни рецепти за футболни мезета
Лято в маникюра (+Снимки)
PIXELS сервира специално преживяване преди първия сервис
Варненски ученици дискутират върху идеите на Апостола
Дванайсетокласниците във Варна са четвърти по оценки на матурата по БЕЛ
Тъжна вест! Почина DJ Steven
Дават над 40 млн. евро на общините да наемат безработни за борба с бедствията
Младеж сам даде на полицаи пликче с трева
България разширява сътрудничеството си с ключови пазари за туризма
Фосили на 5 млн. години: Откриха най-голямото китово гробище в Индийския океан
НАСА представи лунни модули за ключовата мисия „Артемида III“
Климатичните промени застрашават милиони домове в Лондон, Есекс и Кент
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти