Екипажът на контейнеровоза "Мерск Тигрис", задържан миналата седмица от Иран, е "на свобода", заяви говорителка на иранската дипломация, цитирана от Франс прес.
Корабът с датски собственик и с капитан българин, плаващ под флага на Маршаловите острови, бе спрян на 28 април в Персийския залив по силата на съдебно решение, благоприятно за едно иранско дружество, посочва агенцията.
Датската фирма настояваше екипажът да бъде освободен, заявявайки, че моряците "не са служители на "Мерск лайн шипинг", нито пък корабът е собственост" на тази компания. Превозвачът твърди, че корабен оператор е "Рикмер Шипмениджмънт", а "Мерск" - само наемател.
"24-мата членове на екипажа на този кораб са на свобода. Те получават консулска помощ и от наша гледна точка не са засегнати от задържането на кораба", заяви говорителката на иранското външно министерство Марзие Афхам.
"Преговорите между частната компания ищец и другата страна продължават и случаят може би ще бъде уреден до един-два дни", обясни тя.
Екипажът на кораба се състои от представители на различни страни: капитанът е българин, а неговият заместник - руснак. От останалите членове на екипажа 13 са граждани на Мианма, четирима - на Румъния, двама - на Шри Ланка, и по един - на Великобритания, Полша и Украйна.
Говорителката повтори, че задържането на кораба е "случай от съдебната сфера, а не политически или военен".
Иранската фирма "Парс Талайех Ойл Продъкшънс" съди "Мерск" в рамките на търговски спор за 10 контейнера, изпратени в Дубай през януари 2005 г. Датското дружество изгуби на апелативна инстанция и трябва да плати 3,6 милиона долара обезщетение, припомня АФП.
/БТА/

Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
4 зодии привличат късмет и финансов успех на 11 май 2026 г.
АНКЕТА: Коя е най-спешната задача пред кабинета "Радев" и "Прогресивна България" в НС?
"Берое" победи "Добруджа" в битката за оставане в Първа лига
Голям скандал помрачи празненствата на Левски
Левски ще играе плейоф за влизане в Лига Европа
Рома удари Парма в екшън с 5 гола и мечтае за Топ 4
"Червена надежда": Защо триумфът на Левски е важен и за ЦСКА
Трагедия в Барса часове преди Ел Класико!
Новият бос на Левски с първи думи след титлата
Задължителни ястия за 11 май
6 начина да освежите прическата без подстригване
Дневен хороскоп за 11 май, понеделник
Поверия и обичаи за църковния празник на 11 май
Какво се прави на Спасовска задушница
3 нисковъглехидратни рецепти за закуска
Как да изберете правилните гуми, за да намалите разхода на гориво
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Какво време ни очаква в понеделник?
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3